Екосистема Ordinals

Екосистема Ordinals

Попри те, що серед біткоїнерів не вщухають дискусії через протокол Ordinals та токени BRC-20, ця екосистема стрімко розвивається.

Загальна характеристика

Ordinals – це протокол, що був запропонований розробником Кейсі Родармором та активований у січні 2023 року. Цей протокол присвоює унікальні ідентифікатори окремим сатоші. За допомогою так званих «записів» до сатоші можуть бути прикріплені додаткові дані, такі як текст, зображення або інший цифровий контент. Такий підхід фактично перетворює їх на невзаємозамінні токени (NFT) на блокчейні Біткоїна.

На основі цієї технологічної інновації менш ніж за рік сформувалась повноцінна екосистема Ordinals. Вона являє собою блокчейн-середовище, розроблене для підтримки стандарту BRC-20, який, належить до певного типу токенів. Практичне значення та корисність таких рішень викликають значні суперечки у Біткоїн-спільноті. У будь-якому разі екосистема охоплює широкий спектр послуг і платформ, які обслуговують різні аспекти простору цифрових активів.

Екосистема Ordinals
Екосистема Ordinals. Джерело: Coin98.

Децентралізовані біржі та маркетплейси

У цій екосистемі Ordinals DEX (децентралізовані біржі) є ключовими компонентами, які полегшують торгівлю цифровими активами без потреби у центральному органі. Мова йде про платформи BrcSwap, SAT Swap, BitSwap та інші, що працюють на піринговій основі. Це дозволяє користувачам зберігати контроль над своїми активами протягом усього торгового процесу.

Біржі намагаються задовольнити різноманітні уподобання з точки зору ліквідності, торгових пар і користувацького досвіду. Вони є основою ліквідності екосистеми, дозволяючи користувачам обмінюватися різними BRC-20 токенами, включаючи іменні сатоші.

Маркетплейси в екосистемі Ordinals слугують місцем для купівлі та продажу цифрових предметів, які реалізовані через записи. Такі платформи, як Magic Eden, Ordinals.market та інші, створюють майданчики, де користувачі можуть досліджувати й торгувати цифровими предметами колекціонування.

Ці маркетплейси дозволяють авторам створювати сатоші з цифровим контентом, а потім виставляти активи на аукціони, щоб інші могли їх придбати або взяти участь у торгах. Вони виступають у ролі не лише транзакційних хабів, а й простору, де користувачі можуть дізнаватися про цифрове мистецтво, предмети колекціонування та інші предмети на основі записів. У такий спосіб формується культура навколо протоколу Ordinals та токенів BRC-20.

Гаманці та сервіси

В екосистемі Ordinals категорія гаманців відіграє вирішальну роль у безпеці та управлінні цифровими активами. Такі гаманці, як Sparrow Wallet, OpenOrdex, xverse та Ordinals Wallet, пропонують користувачам безпечний варіант зберігання своїх пронумерованих сатоші та інших цифрових токенів. Ці гаманці розроблені для підтримки додаткових функцій Ordinals, включаючи можливість керувати й переглядати вписані дані. Такі функції, як зручний інтерфейс, посилені заходи безпеки й сумісність з різними цифровими активами, роблять ці гаманці зручними для користувачів, що використовують протокол Ordinals та токени BRC-20.

Вже функціонують також численні інструменти та сервіси, які забезпечують безперебійну роботу екосистеми. Вони надають необхідні послуги, що доповнюють користувацький досвід. Такі сервіси, як Trickster Network, OrdinalHub, SATSxORDER та інші, вказують на низку можливостей, доступних користувачам в екосистемі Ordinals. Це можуть бути аналітичні сервіси для відстеження ефективності активів, сервіси для забезпечення безпечних транзакцій, а також різні додатки, призначені для підвищення функціональності екосистеми.

Наявність таких інструментів, як Ordinals Gateway, свідчить про те, що основна увага приділяється полегшенню доступу до екосистеми, пропонуючи нові можливості для нових користувачів та мости до інших блокчейн-мереж.

Інші елементи

Стартап-платформи та інфраструктура також є важливими елементами, які підтримують зростання та стабільність екосистеми Ordinals. Стартап-майданчики, такі як ORDSTARTER та ToshiPad, надають новим проєктам можливість представити свої пропозиції потенційним інвесторам та раннім користувачам. Вони виступають у ролі каталізаторів інновацій, сприяючи краудфандингу та підтримці проєктів на ранніх стадіях. Інфраструктура, що інтегрує стандарт BRC-20, підтримує токени екосистеми, забезпечуючи їх надійність, інтероперабельність і масштабованість. Такий підхід дозволяє створювати, випускати й управляти вписаними сатоші та іншими цифровими активами, використовуючи надійність базового рівня блокчейну Біткоїна.

Блокчейн-мости, стейблкоїни, метавсесвіт, GameFi та мемні токени також присутні в екосистемі Ordinals. Такі мости, як OrdiChains і GoWrap, дозволяють безперешкодно передавати активи між різними блокчейн-мережами. Стейблкоїни, такі як Uplink, пропонують користувачам знизити короткострокову волатильність, досягаючи паритету з доларом США. У сфері розваг і віртуального досвіду метаплатформи й GameFi, на основі таких проєктів, як Dango і BITCOIN CATS, інтегрують використання записів і цифрових активів для створення нових форм ігрового процесу і соціальної взаємодії. А категорія мемів, в якій представлені PEPE (Ordinals) і Grumpy, демонструє культурний аспект екосистеми, що орієнтований на розваги, а не створення об’єктивно корисного функціоналу. Меми слугують засобом самовираження, маркетингу та вірусного поширення ідей в екосистемі Ordinals та за її межами.

Підсумки

Вже протягом року серед біткоїнерів точаться суперечки щодо протоколу Ordinals. Причина полягає у тому, що багато біткоїнерів сприймають записи як спам та додаткове навантаження на блокчейн, а токени BRC-20 як скам-проєкти, які лише шкодять Біткоїну. Проте є і лояльні до Ordinals біткоїнери, які апелюють до права кожного власника монет незалежно вирішувати, як використовувати блокчейн, не порушуючи консенсусу. Деякі вважають, що високі комісії певною мірою позитивні для Біткоїна, адже сприяють зростанню доходів майнерів.

На тлі цих суперечок екосистема Ordinals продовжує розвиватися і стає все більш розгалуженою. Ймовірно, цей тренд триватиме й надалі, доки біткоїнери не досягнуть загального консенсусу з цього питання.

Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024
Як центробанки створюють гроші Як центробанки створюють гроші Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем. Дмитро Харьков 03 липня 2024