Як дійсно домогтися свободи слова

Як дійсно домогтися свободи слова

Свобода слова така ж важлива, як і можливість вільно користуватися своїми грошима. Централізовані платформи насправді не дозволяють вам вільно висловлюватись, нам потрібні альтернативи.

Як і в більшості випадків, важко говорити про рішення, спершу не визначивши проблему. Отже, почнемо з цього. Минулого тижня Ілон Маск та Ендрю Росс Соркін провели годинне інтерв'ю, сповнене незручних та дивних моментів. Для людей, не обізнаних про боротьбу за свободу слова: будь ласка, знайдіть хвилинку і подивіться це відео, щоб зрозуміти, про що я говорю.

Про що це я взагалі? Що ж, як ви зрозумієте згодом, йдеться про контроль, традиційні важелі управління, які намагаються підтримувати порядок, і, зрештою, про бажання контролювати вашу свободу слова.

Проблема

Нинішній ландшафт соціальних мереж – це не просто поле битви за громадську думку, а й складна мережа впливу та контролю, в якій складні зв'язки між урядовими установами, великими фінансовими установами та рекламними інтересами поєднуються для формування суспільного дискурсу та маніпулювання ним.

Термін «глибинна держава» (deep state) часто стосується групи людей, зазвичай впливових членів урядових установ, які беруть участь у маніпуляціях або прагнуть контролювати державну політику та формувати громадську думку. Таким чином, вони можуть зберегти владу та контроль над системою. У контексті соціальних мереж ця концепція охоплює участь таких установ у непрямому формуванні наративів та контролю над свободою слова. Як тільки Ілон Маск зробив Twitter приватним, він зміг бачити все листування та контроль, які здійснювалися урядовими установами та керівниками Twitter. Натисніть тут, щоб переглянути файли у всіх подробицях.

Отже, наступне природне питання полягає у тому, як ці люди потрапили до такої організації, як Twitter? Частка власності засновників компанії мізерна, а фактичний контроль над компанією потрапляє до рук кількох великих власників фондів ETF, також відомих як «надто великі банки, щоб збанкрутувати». Якщо такі банки контролюють правління, то можуть диктувати хто, де і яке стратегічне завдання цензури повинен виконувати в межах комунікаційної платформи. Ці відносини створюють сценарій, у якому концепція «безпечного середовища», нібито призначена для захисту користувачів від шкідливого контенту, використовується для придушення певних тем чи точок зору. Рекламодавці чинять тиск на платформи соціальних мереж під приводом забезпечення безпеки бренду, щоб ті модерували контент способами, які відповідають цим ширшим, часто непрозорим цілям. Прихильники такого контролю відстоюють деструктивні інструменти, які сьогодні служать їхнім інтересам, але повернуться проти них, як тільки їхні політичні інтереси перестануть узгоджуватися.

«Наша свобода залежить від свободи преси, і обмежити її – значить її втратити». – Томас Джефферсон

Рішення: децентралізований протокол Nostr

Nostr, абревіатура від «нотатки та інші дані, які передаються по реле», є децентралізованим протоколом соціальної мережі, який пропонує новий підхід до онлайн-спілкування, який відрізняється від традиційних централізованих платформ соціальних мереж. Його децентралізований характер спрямований на розв'язання таких проблем, як цензура та контроль, шляхом усунення централізованої влади, яка часто диктує політику модерації контенту на інших платформах. Якщо вам цікаво, як це досягається технічно, прочитайте цю статтю, щоб дізнатися більше.

Як дійсно домогтися свободи слова

Невдовзі після релізу цього нового протоколу проєктом зацікавився Джек Дорсі. Дорсі пожертвував 14 біткоїнів (245 тисяч доларів США на той момент) розробнику протоколу Fiatjaf. Фактично його пожертвування було зроблено після публікації в блозі повідомлення про необхідність створення власного інтернет-протоколу для соціальних мереж. Це змушує задуматися: що такого побачив Дорсі у свої останні дні у Twitter, що змусило мільярдера вкласти свій час та енергію у цей маловідомий та невеликий проєкт?

Невдовзі після того, як почали з'являтися численні клієнтські інтерфейси на протоколі Nostr, Дорсі опублікував ще один цікавий пост: «Zaps – це єдина фундаментально нова інновація в соціальних мережах. Решта – для відвернення уваги».

Ось тут стає дійсно цікаво. Традиційні компанії соціальних медіа – наші справжні комунікаційні мережі – залежать від доходів від реклами, які залежать від банків, які залежать від державних установ. Але що, як цю модель можна змінити? Щоб творці контенту та всі люди, які роблять мільярди публікацій, отримували винагороду безпосередньо від інших користувачів?

Як і у випадку з усіма технологічними революціями, як можна одночасно дематеріалізувати великі серверні стійки, штаб-квартиру Twitter та знищити вектор банківських атак? Правильно – за допомогою вбудованої функції оплати (під назвою Zaps). Якщо мені подобається чийсь пост, я можу відправити цій людині 100 сатоші (4,5 цента) просто натиснувши кнопку, інтегровану в її пост.

Просто уявіть: користувач, якому сподобалася публікація, стаття чи коментар, може висловити свою вдячність не просто лайком чи репостом, а й фінансово. Цей єдиний дотик до екрана дозволить перевести кілька сатоші прямо на цифровий гаманець творця контенту. Цей процес не вимагає обміну конфіденційною банківською інформацією; натомість використовуються можливості децентралізованої мережі Біткоїна, забезпечуючи однорангові транзакції без потреби у посередниках.

Інновації не обмежуються монетизацією контенту. Буквально на цьому тижні компанія Primal представила клієнт iOS Nostr, який забезпечує інтерфейс для цього протоколу свободи слова, а також має вбудований гаманець з підтримкою Lightning. Це перетворює інтерфейс соціальних мереж на децентралізовану платіжну систему і дозволяє вийти за межі традиційних фінансових систем, де транзакції зазвичай потребують перевірки третьою стороною, обкладаються комісією і часто забирають багато часу на обробку. Primal та будь-який інший клієнтський провайдер могли б забезпечити миттєвий та глобальний переказ коштів за допомогою власного гаманця, що робить його потужним інструментом для свободи вираження та комерції. Без будь-яких дозволів.

Найголовніше, що ця інтеграція кидає виклик статус-кво монетизації на соціальних платформах, де творці контенту часто отримують лише частину доходу, згенерованого від контенту (якщо взагалі отримують). Натомість оплата безпосередньо передається творцям, визнаючи та винагороджуючи цінність їхньої роботи. Антиутопічний стимул ШІ, який змушує людей безупинно скролити, згасає, особливо з урахуванням того, що провайдери агресивно намагаються перевершити один одного в забезпеченні кращого користувацького досвіду. Якщо вам не подобається ваш клієнтський провайдер, нічого страшного: перенесіть свій закритий ключ, і всі ваші попередні публікації та контент залишаться з вами.

Якщо розглядати ширші наслідки таких технологій, зрозуміло, що такий підхід може ознаменувати нову епоху цифрової взаємодії. Він втілює у собі принципи децентралізації не тільки у сфері комунікацій, а й у торгівлі. Перспектива Nostr у поєднанні з фінансовою свободою, яку пропонують інтегровані lightning-транзакції в Біткоїні, створює прецедент для майбутніх платформ, які прагнуть розширити можливості користувачів і творців.

Що таке свобода слова? Без свободи заподіяти образу вона перестає існувати», – Салман Рушді.

Це гостьовий пост Престона Пиша. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно пояснити, що таке Біткоїн Як правильно пояснити, що таке Біткоїн Пояснити Біткоїн так, щоб це було дійсно зрозуміло вашому співрозмовнику, завдання не з простих і, зрештою, це не найпродуктивніший спосіб залучити нових користувачів. Іван Македонскі 09 червня 2024
П'ята епоха Біткоїна: прогнози П'ята епоха Біткоїна: прогнози Прогнози переломних моментів П'ятої епохи Біткоїна. Джо Роджерс 09 червня 2024
Чому Джо Байден ненавидить Біткоїн Чому Джо Байден ненавидить Біткоїн Президент Джо Байден не зробив нічого для підтримки Біткоїн-індустрії перед виборами 2024 року. Нік Хоффман 08 червня 2024