Джек Дорсі проти Ordinals: чим закінчиться протистояння?

Джек Дорсі проти Ordinals: чим закінчиться протистояння?

Новий майнінговий пул Ocean, створений за підтримки співзасновника Twitter Джека Дорсі, почав фільтрувати записи Ordinals і не включати їх у блоки. Ця ситуація викликала жваву дискусію серед біткоїнерів з вагомими аргументами як за, так і проти такого підходу.

Стратегія пулу Ocean

Новий пул Ocean минулого тижня залучив $6,2 млн початкового фінансування. Але незабаром користувачі та аналітики стали помічати, що Ocean не включає у свої блоки Ordinals-транзакції. Згодом представники пулу офіційно підтвердили цю інформацію. Для того, щоб технічно реалізувати цю стратегію, Ocean використовує Knots як ноду для вибору та фільтрування транзакцій. Також зазначається, що менеджмент пулу планує реалізовувати цю політику й у майбутньому.

Джек Дорсі проти Ordinals: чим закінчиться протистояння?
Офіційний вебсайт пулу. Джерело: Ocean

Напередодні на адресу пулу Ocean пролунали й нові звинувачення. Зокрема представники гаманця Samurai Wallet заявили наступне: «Ми можемо підтвердити, що майнінговий пул Ocean ввів політику цензури транзакцій Whirlpool Coinjoin і транзакцій BIP47 станом на 6 грудня 2023 року. Це жалюгідна дія з боку Джека Дорсі та Люка Дашжра, і вона значно перевершує будь-які ворожі дії, які ми бачили раніше».

Проте пул Ocean не визнав своєї вини у цензуруванні транзакцій заявивши, що проблема може бути пов’язана з самим гаманцем Samurai Wallet. Наразі немає незалежного розслідування цієї ситуації й невідомо, чи блокування цих транзакцій відбулося через (можливо, випадкове) надмірне фільтрування у Knots, чи через технічні проблеми Samurai Wallet. Проте, ймовірно, цей конфлікт буде розв’язано найближчим часом, адже жодна з цих сторін не зацікавлена у цензурі. А от щодо Ordinals, то дискусія триває.

Аргументи «за»

Представники пулу Ocean та ті біткоїнери, які їх підтримують, наводять низку аргументів проти Ordinals та на користь активної боротьби з ними через невключення у блоки. Відомий біткоїнер Джакомо Зукко, який брав участь у запуску пулу, прокоментував їхню стратегію наступним чином: «Деякий спам, пов’язаний з записами, усувається саме так. Він відфільтровується за допомогою Knots, який зараз використовується Ocean для централізованого створення шаблонів. Тож спамерам доведеться почекати на другу фазу Ocean (справжню), щоб створювати свої власні шаблони. Думаю, їм не терпиться».

Інший представник пулу Mechanic зазначив: «Немає сенсу продовжувати говорити про цензуру з людьми, які не розуміють, що це таке. Ми збираємося фільтрувати спам із записів Ordinals. Ви можете майнити з іншими пулами й продовжувати поширювати FUD-експерименти про фільтр, який ще навіть не ввімкнули».

Тож прихильники цієї точки зору вважають, що записи Ordinals не несуть важливої інформації, перевантажують мемпул та призводять до зростання комісій. На їхню думку, Біткоїн має займатися виключно фінансовими транзакціями, а для інших застосувань є альтернативи.

Аргументи «проти»

Проте далеко не всі біткоїнери погоджуються зі спробами обмеження включення записів Ordinals у блоки. До того ж є кілька груп користувачів, що належать до цього табору. Перші – це ті, хто просто вважають записи непоганою ідеєю зберігати текстові файли, картинки тощо у блокчейні. Вони надають перевагу Біткоїну як найнадійнішій децентралізованій мережі у світі. Другі – це ті, хто переконаний, що стратегія пулу Ocean суперечить базовим принципам вільного ринку й лібертаріанства.

Цієї точки зору дотримується й Біткоїн-розробник Пітер Тодд: «Відверто кажучи, розчаровує. Люди повинні мати можливість торгувати тим, чим хочуть. Є сенс криміналізувати шахрайство, пов'язане з Ordinals, наприклад, неправдиву рекламу. Але немає ніяких причин забороняти саму торгівлю. Це ж просто цифрові токени».

Він також критикує Ocean через те, що їхній програмний код не відкритий.

Джек Дорсі проти Ordinals: чим закінчиться протистояння?
Динаміка записів Ordinals у блокчейні Біткоїна. Джерело: Dune Analytics.

Загалом прихильники цієї точки зору вважають, що будь-яке використання блокчейну Біткоїна, що не порушує правил і консенсусу, є прийнятним. Ніхто не може вказувати іншим, як слід використовувати блокчейн. До того ж кожен сплачує відповідну комісію за кожну транзакцію. Якщо записи Ordinals потребують більше простору блоку, то і комісія також буде відповідно вищою. Тож кожен самостійно покриває власні потреби та не перекладає витрати на інших.

Насамкінець не всі біткоїнери задоволені тим, що майнінговий пул Ocean керується не виключно економічними інтересами під час вибору транзакцій, а й іншими критеріями. На їхню думку, це призводить до нераціонального використання ресурсів.

Що буде далі

У короткостроковій перспективі пул Ocean не зможе якимось чином реально перешкодити записам Ordinals. Річ у тім, що його стратегія передбачає втрату щонайменше 5-10% від загальної винагороди через виключення Ordinals-транзакцій. На практиці це означає зниження фінансової стабільності й навіть можливі збитки, зважаючи на вкрай конкурентне середовище.

Якщо на поточному рівні та мінімальній частці у глобальному хешрейті Джек Дорсі може без проблем компенсувати ці втрачені кошти, то ситуація ставатиме дедалі складнішою, якщо пул зростатиме. Обсяг збитків накопичуватиметься пропорційно динаміці хешрейту. До того ж деякі майнери можуть оминати Ocean через незгоду з його політикою, й структура витрат ставатиме ще більш несприятливою.

Єдиним варіантом, за якого ініціатива нового пулу та Джека Дорсі може бути успішною, – це запровадження змін у протоколі Біткоїна. За це виступає зокрема Люк Дашжр, який пропонує заборонити транзакції Ordinals під час наступного оновлення Bitcoin Core. Але для цього необхідно досягти загального консенсусу між більшістю розробників та учасників екосистеми, а про це поки що не йдеться. Тож записи Ordinals поки що не зникнуть, але дискусія стосовно них триватиме й надалі.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024