Telegram та Біткоїн: протилежні курси

Telegram та Біткоїн: протилежні курси

Популярний месенджер Telegram вирішив додати бота-гаманця Wallet, який дозволятиме купувати та кастодіально зберігати BTC. Проте реалізація проєкту суперечить базовим принципам біткоїнерів.

Плани Telegram

Новий гаманець-бот Telegram Wallet планують запустити у листопаді (спочатку у кількох африканських і латиноамериканських країнах). На відміну від більшості гаманців на ринку, Wallet обрав кастодіальне зберігання активів. Це означає, що приватні ключі власників монет зберігатимуться у Telegram або його партнерів, а не у користувачів.

За словами Халіла Мірахмеда, операційного директора Wallet, для новачків у сфері біткоїна та криптовалют може бути складно управляти seed-фразами та працювати з різними інтерфейсами гаманців. Кастодіальний підхід Wallet начебто забезпечить більш зручний досвід для користувачів. Представники месенджера підкреслюють, що користувачі зможуть здійснювати транзакції з цифровими активами безпосередньо з налаштувань Telegram.

Telegram та Біткоїн: протилежні курси
Telegram Wallet. Джерело: InvestX.

Прихована небезпека

Заради об’єктивності слід зазначити, що засновник Telegram Павло Дуров досить лояльний до Біткоїна. Він давно інвестував у BTC і дотримується стратегії hodl. До того він не вкладає кошти в альткоїни (за винятком власного токена), вочевидь вважаючи їх неприйнятними для збереження вартості. Дуров не розкриває обсяг своїх цифрових активів, але за оцінками експертів вони складають близько $17,5 млрд.

Попри лояльність до Біткоїна, Telegram пропонує технологічне рішення, яке не може сподобатися всім більш-менш досвідченим біткоїнерам. Перш за все, очевидно, що Wallet орієнтуватиметься не тільки на біткоїн (і навіть не тільки на токен Telegram), а на максимальну кількість криптовалют. Досить ймовірно, що будуть додані також операції з NFT та інші криптопослуги. Розробникам відомо, що розширення кількості монет та токенів, а також додавання іншого функціоналу зазвичай створює додаткові виклики щодо забезпечення безпеки зберігання активів.

Але це не єдина проблема. Напевно, головним є те, що Wallet пропонуватиме користувачам лише кастодіальне зберігання. Тож власники монет, що оберуть рішення від Telegram, не зможуть записати 12 слів (seed-фразу) та почуватися повністю незалежними від месенджера та його партнерів. Біткоїнери люблять повторювати: «Не ваші ключі – не ваші монети». Це означає, що той, хто контролює приватні ключі, той і контролює використання активів.

Тому некастодіальне зберігання вже давно стало стандартом індустрії (як для гарячих, так і холодних гаманців). У такому випадку власник монет не залежить від фінансового стану компанії-виробника чи будь-яких супутніх проблем. Маючи seed-фразу, можна будь-якої миті змінити гаманець та продовжувати здійснювати транзакції у зручний спосіб.

Але Telegram пропонує зовсім інший підхід. У разі банкрутства месенджера або його партнерів (у кого ж точно зберігатимуться приватні ключі, все ще до кінця невідомо) власники монет втратять всі або частину коштів. Річ у тім, що активи компанії-банкрута будуть заарештовані та розподілені між всіма кредиторами у порядку, що визначить суд.

Є й інші ризики. Наприклад, деякі кастодіани, маючи доступ до цифрових активів, не зберігають їх у повному обсязі, а використовують значну частину неофіційно для отримання додаткового прибутку. Це, своєю чергою, збільшує ризики фінансового краху проєкту та страти коштів клієнтів. Насамкінець невідомо, де кастодіан зберігатиме приватні ключі. Його сервери чи бази даних можуть бути зламані хакерами, а дані викрадені.

Й ці ризики не є якимось абстрактними чи суто теоретичними. Так, біржа FTX, що також використовувала саме кастодіальне зберігання монет, наприкінці минулого року була визнана банкрутом. До того ж її менеджери переміщували кошти клієнтів до пов’язаної компанії Alameda Research. А потім біржа ще й зазнала хакерської атаки, й збитки зросли ще більше.

Як треба було зробити

Розробники Telegram могли б запропонувати значно кращі варіанти для своїх користувачів. Перш за все, можна було б розробити некастодіальний гаманець й створити короткі відео та тексти з поясненням щодо їх використання та відповідального зберігання seed-фрази. У такий спосіб месенджер насправді поставив би інтереси користувачів у пріоритет.

У крайньому разі можна було б зробити Wallet з опцією вибору між кастодіальною та некастодіальною версією для користувачів. Це було б як мінімум значно краще за те, що пропонується зараз. До речі, є інформація, що вже розробляється некастодіальне рішення від Telegram під назвою TON Space, що буде доступне згодом. Але це не те саме, про що ми говоримо. Месенджер спочатку за замовченням намагатиметься охопити кастодіальним рішенням мільйони користувачів по всьому світу. А вже потім для тих, хто не погодиться, з’явиться некастодіальна альтернатива. Така стратегія дозволить Telegram максимізувати власну владу та контроль над коштами, а не сприятиме збільшенню числа відповідальних власників цифрових активів.

Насамкінець зараз чимало гарячих гаманців (наприклад, Sparrow, Electrum, Exodus і т. д.) пропонують інтеграцію з холодними гаманцями. Тобто користувач за бажанням додає таку інтеграцію та забезпечує максимальний захист монет. У Telegram достатньо технічних спеціалістів, щоб це реалізувати, але такі варіанти навіть не розглядаються.

Висновки

Новий гаманець-бот Telegram Wallet створює цілу низку ризиків втрати коштів для власників монет. Але якщо ви таки вирішите використовувати цей продукт, то в жодному разі не слід зберігати у месенджері будь-яку конфіденційну інформацію (особливо seed-фразу), адже це майже гарантія втрати всіх активів.

Слід пам’ятати, що на ринку достатньо альтернатив. Оптимальною опцією є використання холодних Bitcoin-only гаманців із відкритим кодом. Так ви зможете попередити будь-які загрози й повністю контролювати власні монети.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024