Bitcoin Core та його роль в екосистемі Біткоїна

Bitcoin Core та його роль в екосистемі Біткоїна

Більшість власників BTC чули про Bitcoin Core – основного клієнта Біткоїна. Втім мало хто розуміє, як він функціонує та навіщо потрібен. Насправді його роль важко переоцінити, адже він забезпечує не лише стабільність, а й сталий розвиток мережі Біткоїна.

Що таке Bitcoin Core

Bitcoin Core – це найпопулярніше програмне забезпечення, яке використовується для підключення до мережі Біткоїна і запуску нод. Цей клієнт має відкритий вихідний код. Це означає, що будь-хто може переглядати, коментувати або пропонувати зміни до коду. Щобільше, будь-хто може змінити свою копію коду за власним бажанням.

Проте слід зазначити, що зміни до коду далеко не завжди будуть схвалені Біткоїн-спільнотою. А для набуття чинності потрібен загальний консенсус. Наразі більшість учасників екосистеми погоджуються, що здоровий консерватизм необхідний на базовому рівні блокчейну. Щодо швидших та більш радикальних змін, то вони можуть бути прийняті й реалізовані на другому рівні. Аналогічно: кожен може скопіювати код з GitHub і модифікувати власну копію, але ніхто не може вільно змінювати код Біткоїна без згоди переважної більшості інших розробників, а також майнерів, бірж та користувачів нод.

Bitcoin Core та його роль в екосистемі Біткоїна
Інтерфейс Bitcoin Core. Джерело: Linux Reviews.

Новачкам слід зрозуміти, що консенсус не є формою демократії й не має нічого спільного з голосуванням на виборах, наприклад. Консенсус також не вимагає 100% згоди. Консенсус є ідеалом у тому сенсі, що в більшості випадків не існує абсолютної згоди між усіма залученими сторонами.

На рівні вихідного коду консенсус досягається шляхом надання можливості будь-кому пропонувати, переглядати й коментувати зміни. Цей процес зазвичай повільніший, ніж у централізованих проєктах, оскільки обговорення та перевірка застосовуються до будь-якої зміни перед її впровадженням. Однак цей процес гарантує, що жодні приватні інтереси не будуть домінувати над іншими і жодна особа не зможе диктувати майбутнє Біткоїна заради власної вигоди. На рівні блокчейну консенсус повинен підтримуватися всіма нодами, що виконують сумісний код. Всі вузли повинні погоджуватися з основними параметрами, такими як кількість нових монет та які блоки та транзакції є дійсними.

Розробники й мейнтейнери

Bitcoin Core як оригінальна реалізація Біткоїна була створена Сатоші Накамото у 2008 році. Сатоші Накамото був першим мейнтейнером Bitcoin Core, поки не зник з публічного простору наприкінці 2010 року. Хто ж такі мейнтейнери? Це невелика група з найбільш досвідчених та авторитетних Біткоїн-розробників. Їх обирають інші розробники, та вони мають розширені функції щодо внесення змін у протокол і код Біткоїна.

Проте вони не контролюють процес розробки й не можуть нав’язати свої рішення іншим учасникам. Кожна повна нода перевіряє всі транзакції, та розробники, майнери, біржі тощо можуть не погоджуватися з оновленнями, що пропонуються. У разі втрати довіри розробник може бути відкликаний з посади мейнтейнера (як свого часу сталося з Гевіном Андерсеном).

Цього року відразу два мейнтейнери залишили свої посади. Спочатку Владімір ван дер Лаан послався на емоційне вигорання та проблеми зі здоров’ям. Він виконував функції головного мейнтейнера. Трохи згодом Марко Фальке оголосив, що припиняє виконувати цю функцію. Він відповідав за забезпечення якості та тестування програмного коду. Таким чином, кількість активних мейнтейнерів Bitcoin Core знизилася до чотирьох: Геннадій Степанов, Майкл Форд, Ендрю Чоу та Глорія Чжао (єдина жінка у цій групі). Залишається невідомим, чи планується збільшення кількості мейнтейнерів найближчим часом для відновлення типового рівня у 5-6 професійних розробників, що виконують ці функції.

Окрім мейнтейнерів, є ще досить широка група Біткоїн-розробників. Їхня поточна кількість оцінюється у понад 750, хоча й серед них є певна неофіційна градація щодо кваліфікації, досвіду, активності тощо. Зокрема одним із відомих розробників Bitcoin Core є постійний учасник та організатор Біткоїн-мітапів в Україні Гліб Науменко.

Bitcoin Core та його роль в екосистемі Біткоїна
Гліб Науменко на Біткоїн-мітапі. Джерело: Bitcoin Magazine Україна.

Біткоїн-розробники не є централізованою групою людей. Немає лідера або керівника проєкту, який би вказував розробникам, що і як створювати. Це люди з усього світу, кожен з яких сам вирішує, яким чином він хоче зробити свій внесок у розвиток Біткоїна. Деякі розробники залишаються повністю анонімними.

Чи є загроза мережі Біткоїна?

На перший погляд може здатися, що розробники Bitcoin Core мають занадто багато влади над протоколом. Проте це не так. Слід підкреслити, що Bitcoin Core – це не єдина імплементація Біткоїна для підключення до мережі й запуску ноди. Інші варіанти включають Libbitcoin, bcoin, Bitcoin Knots тощо. Різні реалізації програмного забезпечення можуть використовувати різні типи гаманців і транзакцій, схеми вибору монет і оцінки комісій. Але всі вони повинні дотримуватися одних і тих же правил щодо того, які блоки, транзакції й підписи є дійсними. Тобто всі вони беруть участь у досягненні консенсусу.

Щобільше, кожен оператор ноди в мережі Біткоїна обирає версію протоколу, яку він хоче використовувати. Це означає, що мережа складається з десятків тисяч вузлів, які використовують десятки різних версій програмного забезпечення. Коли розробники чи мейнтейнери оновлюють Bitcoin Core, не всі учасники мережі відразу інтегрують ці зміни. Багато хто продовжує використовувати старе програмне забезпечення та ігнорує оновлення.

Ця система передає контроль над мережею в руки операторів нод, а не розробників і мейнтейнерів. Якщо розробники запроваджують зміни у Bitcoin Core, але дуже мало вузлів Біткоїна інтегрують їх, мережа залишиться незмінною.

Висновки

Bitcoin Core залишається найпопулярнішим програмним забезпеченням для під’єднання до мережі Біткоїна. Проте завжди є альтернативи. Bitcoin Core ефективно забезпечує децентралізовану взаємодію розробників та інших учасників екосистеми. Ані мейнтейнери, ані інші біткоїнери не можуть самовільно внести зміни до протоколу й нав’язати свою волю іншим. Усі важливі рішення досягаються за допомогою консенсусу. Як наслідок, Біткоїн залишається максимально стабільною та децентралізованою мережею.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024