Чому зростає популярність Lightning Network

Чому зростає популярність Lightning Network

Протокол другого рівня Біткоїна за останні два роки зріс на понад 1200%. Чому він стає дедалі популярнішим і який у нього потенціал?

Показники мережі Lightning

Протокол другого рівня Біткоїна Lightning Network істотно зріс з моменту свого запуску. Наприклад у серпні 2023 року мережа Lightning опрацювала 6,6 млн маршрутизованих транзакцій. Це на 1212% більше ніж у серпні 2021 року (503 000 транзакцій).

Чому зростає популярність Lightning Network
Зростання мережі Lightning за два роки. Джерело: River.

Попри падіння за цей час ціни біткоїна на 44% і зниження пошукового інтересу інтернет-користувачів на 45%, мережа процвітає. Основними сферами використання, що сприяють зростанню кількості транзакцій, є ігри, чайові в соціальних мережах (особливо Nostr) та стрімінг, на які разом припадає 27% загального зростання.

З технічної точки зору Lightning Network продовжує розвиватися. Це не просто продукт, що підтримується однією організацією, а децентралізована мережа з численними учасниками. На черзі кілька технічних оновлень, спрямованих на покращення досвіду користувачів. Ці оновлення спрямовані на мінімізацію необхідних технічних знань, а також скорочення комісійних платежів у мережі. Кінцева мета, за словами розробників, – зробити Lightning Network такою ж зручною для користувачів, як і сам інтернет.

Статистика користувачів та нод мережі

Станом на вересень 2023 року щомісячна кількість активних користувачів Lightning коливається від 279 000 до 1,12 млн осіб. Цей діапазон базується на кількості встановлених публічних гаманців та щомісячній кількості активних користувачів. Для порівняння: приблизно 33 млн суб'єктів взаємодіяли з блокчейном Біткоїна протягом усієї його історії, а приблизно 48-98 млн користувачів тримають BTC на біржах.

Теплова карта транзакцій вказує на більшу активність цілодобово, що свідчить про ширшу глобальну базу користувачів у порівнянні з попереднім роком. Що стосується географічного розподілу, то більшість вузлів Lightning працюють в США і Німеччині. Однак географічний розподіл вузлів не обов'язково вказує на те, де частіше використовується протокол.

Наразі налічується від 15 000 до 18 000 публічних нод Lightning. Точна кількість залежить від різних джерел даних через складність аналізу всієї мережі. Загальна кількість нод залишається відносно стабільною протягом останніх двох років. Така динаміка пояснюється двома основними причинами.

1. Прийняття біткоїна має тенденцію до сповільнення під час ведмежих ринків, тому здебільшого поточні користувачі біткоїна створюють нові Lightning-вузли.

2. Багато нових користувачів Lightning віддають перевагу кастодіальним сервісам для зручності.

Вважається, що кількість людей, які бажають запускати Lightning-ноди за допомогою поточної технології, зупинилася на досягнутому рівні. Однак це може змінитися з новими оновленнями або значним зростанням прийняття біткоїна.

Індустрія навколо Lightning

Інтерес до Lightning спостерігається в різних секторах, включаючи гаманці, біржі, фінтех, платіжні системи, ігри, стрімінг, винагороди, електронну комерцію та транскордонні платежі.

Компанії в першу чергу зацікавлені в Lightning Network з наступних причин.

1. Мати унікальну торгову пропозицію (УТП) порівняно з конкурентами.

2. Досягнення економії витрат, особливо на комісію за транзакції в мережі.

3. Вивчення нових джерел доходу або бізнес-моделей.

Наразі функціонує щонайменше 179 компаній у Lightning-індустрії у 28 категоріях. З 2018 року до кінця 2022 року 39 компаній Lightning залучили загалом $530,9 млн. З них $428,5 млн було залучено лише у 2022 році, що стало значним проривом у фінансуванні Lightning.

Чому зростає популярність Lightning Network
Екосистема Lightning Network. Джерело: K33 Research.

Потенціал для зростання

Потенціал для подальшого зростання Lightning Network очевидний у різних сферах. Чим більше потреб користувачі зможуть задовольнити за допомогою Lightning, тим швидше зростатиме рівень впровадження протоколу. За останні роки з'явилося багато компаній, що використовують Lightning. Хоча багато з них все ще шукають відповідність продукту ринку і прибутковість, їх успіх часто пов'язаний з прийняттям Біткоїна. Наявні компанії, які переходять на Lightning, як правило, мають вищу ймовірність довгострокового успіху. Поточні біткоїн-бізнеси, які інтегрують Lightning, можуть використовувати їхню базу користувачів та інфраструктуру для просування Lightning.

Мережа Lightning постійно оновлюється, адже над її розвитком працюють численні учасники. Декілька технічних оновлень можуть значно покращити досвід нових користувачів. Зокрема розробники прагнуть досягти зменшення рівня технічних знань, необхідних для використання Lightning.

Мінімізація комісій у мережі також може бути важливим для ще більшої популярності протоколу для мікротранзакцій. Користувачам також прагнуть додати можливості отримувати платежі, не перебуваючи у мережі. Насамкінець розробники працюють над підвищенням безпеки гаманців, підключених до інтернету.

Багато користувачів взаємодіють з BTC переважно через біржі (хоча ми не радимо це робити). Якщо ці платформи підтримають депозити й зняття коштів за допомогою Lightning, користувачі можуть стати більш обізнаними про можливості Lightning. Історично біржі могли не надавати пріоритет інтеграції Lightning через інші функції, спрямовані на отримання негайного прибутку. Однак останнім часом ситуація змінилася. Ті біржі, які не інтегрують Lightning, ризикують втратити частку ринку на користь конкурентів.

Чому зростає популярність Lightning Network
Інтеграція LIghtning Network біржами та платіжними сервісами. Джерело: River

Щобільше, раніше можна було зустріти твердження, що «ніхто не використовує Lightning», а зараз це вже перетворилося у мем. Біткоїнери його застосовують, щоб поглузувати над тими, хто не вірив в успіх головного рішення для масштабування мережі.

Висновки

Попри те, що критики наголошують на певних показниках мережі, що стабілізувалися, основна тенденція очевидна. Lightning демонструє значне зростання кількості транзакцій, розміру переказів та рішень, побудованих на її основі. Головний виклик полягає у тому, щоб зробити використання некастодіальних гаманців таким самим привабливим, як і кастодіальних. Для цього потрібно залучення ще більше розробників, компаній і капіталу. Однак, оскільки користувацький досвід покращується і все більше підприємств інтегруються з Lightning, очікується, що впровадження протоколу буде стрімко зростати й надалі.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024