З кіберпростору до космосу: чи можливий майнінг за межами планети?

З кіберпростору до космосу: чи можливий майнінг за межами планети?

Розглянемо можливості та мотивації створення орбітальних платформ для майнінгу біткоїна.

З кіберпростору до космосу

В індустрії майнінгу росте напруга. У міру наближення четвертого халвінгу, після якого винагорода за блок знизиться до 3,125 біткоїна, майнерам доведеться не лише звикнути до зменшення винагороди, а й миритися зі зниженням прибутку в майбутньому. Своєю чергою, попри широко поширену надію на те, що фіатні держави погодяться на мирне співіснування з біткоїном (я теж хотів би цього) і попри деякі скромні підстави для оптимізму, ми знаємо з історії, що королі та імператори не відмовляються від влади добровільно. Це не меншою мірою стосується і сучасних фіатних імперій. Історії в поєднанні з постійним спостереженням за діями федерального уряду – як за кордоном, так і всередині країни – буде достатньо, щоб привести у відповідність наші очікування та допомогти захистити нас від зрозумілої, але самооманливої наївності. Відповідно, з усіх неминучих проблем в індустрії майнінгу найсерйознішою може стати дедалі більша опозиція з боку держави. Якщо це виявиться правдою, то умови можуть швидко погіршитися і майнінг за межами планети може стати рішенням, яке заслуговує розгляду.

«Земна» дилема майнерів

У міру того, як відбуваються регулярні халвінги, змінюється ландшафт майнінгу. Наприклад, за 14 коротких років майнінг еволюціонував від персональних комп'ютерів та ентузіастів до гігантських структур з тисячами Antminer S19 з водяним охолодженням та 5-нм чіпами, які споживають понад 750 МВт електроенергії.

На кожному з етапів розвитку майнінгу виникали непередбачені проблеми. Ті, що очікуються в результаті четвертого халвінгу у квітні цього року, поміж іншого включатимуть: доступ до дешевшої енергії, придбання більш ефективних мікросхем ASIC попри глобальний дефіцит та затримки постачання (через ворожнечу між США, Китаю та Тайваню), майнери з 3-нм чіпами, збільшення хешрейту, зниження хешрейту, вплив штучного інтелекту, екологічна пропаганда та дратівливо-загадкові прогнози вартості біткоїна, які стали не менш простими після появи великих інвестиційних компаній у Біткоїн-екосистемі – і все це в контексті дедоларизованої економіки, яка потопає в боргах.

Навіть якби це були єдині проблеми, які потрібно вирішити, вони вже досить складні. Проте більш проблематичним вектором атаки, як я вже говорив раніше, є можливість того, що супердержава, яка підтримується фіатом, та її свита підпорядкованих долару васалів перешкоджатимуть діяльності біткоїна на вільному ринку.

Логічно, що характер та масштаби державних кроків будуть пропорційні та корелюватимуть з популярністю біткоїна над наявною сферою впливу та контролю фіатних грошей. Якщо грошова система США, яка пожинає негативні наслідки десятиліть маніпуляцій та нещодавньої глобальної дедоларизації, почне руйнуватися, тоді як біткоїн зміцниться, реакція федерального уряду буде сильною. Малоймовірно, що він погодиться зі скороченням своєї фіатної влади та прийме Біткоїн-стандарт. Швидше, він чіплятиметься за традиційну систему, завдяки якій вдалося так легко накопичити свою владу, та атакуватиме противника. При цьому, усвідомивши свою нездатність знищити біткоїн, він спочатку спробує ізолювати його від власників у кіберпросторі. Додатковою лінією атаки може стати нейтралізація майнінгу. На їхню думку, з ізоляцією біткоїна та припиненням майнінгу суспільна довіра до біткоїна впаде; загрозу буде нейтралізовано.

Атака на майнінг може відбуватися за двома векторами. По-перше, через використання пропаганди: всупереч фактам, майнерів можуть обмовляти як тіньових криптоспекулянтів, які безвідповідально збільшують викиди CO2 і споживають величезні запаси обмеженої енергії, одночасно підвищуючи ціни та відбираючи енергію, призначену для соціально-корисного використання. По-друге, через використання бюрократії: майнери зіткнуться з потоком регулювання, від вимог ліцензування та зонування, екологічних обмежень, квот на енергію та викиди CO2 до необґрунтованих вимог до звітності та безпрецедентних втручань щодо KYC та штрафів і податків. Одним словом, сукупні економічні, нормативні та пропагандистські складнощі внаслідок такої атаки будуть практично непереборними.

В останні роки, коли юрисдикція стала негостинною (нагадаємо про заборону на майнінг у Китаї, яка все ще діє з середини 2021 року), існувало лише два варіанти: спробувати піти в підпілля (ризиковано) або переїхати в юрисдикцію, сприятливу до біткоїна (проблемно та дорого).

Пошуки нового прихистку

Аналізуючи це потенційне скрутне становище у воєнному відношенні, можна звернутися до поняття в галузі боротьби з повстанцями: прихистку. Доктрина армії США визнає історичний принцип, згідно з яким повстанцям необхідні прихистки, в яких можна відпочити, зібратися з силами та продовжувати місію:

Доступ до зовнішніх… прихистків [завжди] впливав на ефективність повстанських рухів… надання повстанцям місць для відновлення та реорганізації, без загрози втручання протиповстанських сил… Прихистки традиційно являли собою фізичні безпечні гавані, такі як бази, і ця форма прихистку існує дотепер… [Але] сучасні технології виявлення цілей та збору розвідданих роблять повстанців, навіть у сусідніх державах, більш уразливими.

Яке відношення це може мати до майнінгу біткоїна? Якщо припустити, що держава неминуче розглядатиме біткоїн як грошового бунтівника, проти якого вона повинна діяти, щоб зберегти свою фіатну владу, майнери намагатимуться знайти захищені прихистки для продовження своєї діяльності.

Наразі майнери мають відповідні юрисдикції для майнінгу; крім того, все ще жевріє надія, що з'являється кілька дружніх до біткоїна юрисдикцій, таких як Оман – які Захід зазвичай називає «третім світом», але їх можна було б точно назвати неоколоніальним світом, зруйнованим фіатними грошима. Крім того, навіть попри заборону майнінгу у 2021 році, хешрейт у Китаї швидко відновився та перевищив колишній рівень. Однак ця ситуація може змінитися так само швидко. Юрисдикції, які пристосовуються сьогодні, можуть швидко стати несприятливими завтра.

Якщо подивитися на ситуацію по-іншому: Біткоїн вже має екзистенційний притулок – він надійно закріплений у блокчейні, екзистенційно не вимагає дозволів і продовжуватиме існувати недоторканним у кіберпросторі. Можна сказати, що його існування непорушне. Однак нині йому не вистачає репродуктивного прихистку. Майнінг відбувається не в кіберпросторі, а в географічному просторі, всередині країн, де ринкова сприятливість, регулювання та доступ до енергії непередбачувані. З іншого боку, майнінг нині переважно здійснюється всередині великих, немобільних структур, які не можуть легко «піти під землю» чи швидко релокуватися.

Але навіть наведене вище спрощення неправильне, оскільки існування Біткоїна в кіберпросторі не є повністю безпечним без майнінгу. Як пояснює Андреас Антонопулос:

Майнінг захищає систему Біткоїна і дозволяє досягти загальномережевого консенсусу без центрального органу… Метою майнінгу не є створення нових біткоїнів. Це система заохочень. Майнінг – це механізм децентралізації безпеки біткоїна.

Таким чином, майнінг необхідний для захисту екосистеми Біткоїна, окрім створення нових монет. Якщо кількість земних майнінгових прихистків почне скорочуватися через переслідування, у світлі недавнього комерційного успіху в космосі, майнерам, можливо, доведеться поглянути у бік зірок, на неконтрольовані простори космосу. Космос пропонує ідеальний фізичний притулок, вільний від ворожих дій земної влади. Він може стати фізичним притулком, який стане елегантним доповненням до кіберприхистку Біткоїна.

Позаземні мрії

Яку форму може набути така ідея, натхненна проєктами Space-X та Starlink Ілона Маска, які концептуально підтверджують можливість видобутку сонячної енергії за межами планети?

Можна уявити майнінгові установки, розташовані в модульних розширюваних супутниках, оснащених крилами з надлегких сонячних батарей і надувними дзеркалами, розміщеними на високих сонячно-синхронних орбітах (ССО) (~ 600-1000 км над Землею), постійно спрямованих до сонця для безперервного збору енергії. Між іншим, низка країн, у тому числі США, Китай, Японія та Великобританія, також бачать неймовірний потенціал у позапланетній сонячній енергії та вже досліджують космічну сонячну енергію (SBSP) для використання на Землі.

Розсіювання тепла залишається проблемою навіть у холодному космосі, оскільки воно не може розсіюватися за допомогою провідності чи конвекції. Натомість супутники та інші конструкції зазвичай покладаються на випромінювання для відведення тепла. Наприклад, на Міжнародній космічній станції (МКС) використовується система під назвою «Зовнішня активна система термоконтролю» (EATCS) з тепловими радіаторами, які розташовані в тіні. Майнінгові установки, швидше за все, використовуватиме аналогічну систему для охолодження.

Знову ж таки, запозичуючи приклад Маска зі Starlink, ці установки на вищій орбіті або підключатимуться до сузір'я малих супутників на нижчій орбіті, які забезпечують широкосмугове підключення до Інтернету на планеті, або підключатимуться безпосередньо до вузлової мережі Біткоїна.

Працюючи в космосі, промисловість майнінгу, яка не буде контролюватися національними державами, буде звільнена від вимог ліцензування та зонування, а також від наклепницьких кампаній щодо викидів CO2 та енергетики.

Для продовження нашого мисленнєвого експерименту, можна уявити собі цей флот майнінгових установок на сонячних батареях, які транспортуються на свої орбіти зі стартових майданчиків у далекоглядних країнах, які приймають біткоїн, таких як Сальвадор і, можливо, Аргентина (якщо Хав'єр Мілей, кандидат у президенти, який підтримує біткоїн, переможе на майбутніх виборах). Сальвадор міг би стати не тільки фізичним прихистком для компаній, які зазнають атак на політичному рівні, таких як Space-X11, але й завдяки розташованню більш ніж на тисячу миль ближче до екватора, ніж будь-яке інше місце запуску в США, він би забезпечив географічно вищу позицію на планеті, що дозволить космічним кораблям досягати кращої швидкості евакуації. Можна навіть уявити міграцію досліджень та виробництва чіпів для майнінгу, орієнтованих на біткоїн, в таку далекоглядну країну, симбіотично поєднуючи основні елементи та види діяльності біткоїна.

Нещодавно ідея про те, що приватна компанія перевершить НАСА за продуктивністю, використовуючи багаторазові космічні кораблі з вертикальною посадкою і розгортаючи сузір'я супутників, які забезпечують глобальний доступ в Інтернет, вважалася б донкіхотством та наївністю. Не менш дивовижним є й те, що країна оголосила біткоїн законним платіжним засобом. Можливо, ідея позаземного, супутникового майнінгу біткоїнів, який підтримує компанія-візіонер, яка даватиме приклад для НАСА, і партнерство з країною Глобального Півдня, яка приймає біткоїн, не є такою вже віддаленою перспективою. Це цілком може стати яскраво-оранжевим шляхом Біткоїна.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024