Що відбувається з Ordinals

Що відбувається з Ordinals

Обсяги торгів записами Ordinals за останні кілька місяців впали майже на 98%. Але чи зникнуть вони взагалі й що цей тренд означає для екосистеми Біткоїна?

Стрімке падіння

Від початку року кількість записів Ordinals та їх торговельний обсяг регулярно зростали. Але все змінилося у травні, коли тренд радикально пішов униз. Експерти DappRadar вказують на «тривожне падіння» активності користувачів записів протоколу Ordinals, обсяги торгів якими з травня впали на 98%.

Що відбувається з Ordinals
Обсяги торгів записами Ordinals. Джерело: DappRadar

Дані свідчать про те, що загальний обсяг продажів записів Ordinals знизився з пікового рівня в $452 млн у травні до приблизно $3 млн станом на 14 серпня. Пропорційно до цього падіння кількість транзакцій також зменшилася приблизно на 97% до 20 571 за той самий період. Аналітики DappRadar зазначають, що потрібно більше часу, щоб визначити, чи є це «тимчасовою невдачею» або «системною проблемою NFT на блокчейні Біткоїна».

Чимало Біткоїн-максималістів вже відсвяткували цю подію. Зокрема авторитетний біткоїнер з Норвегії, відомий під ніком Hodlonaut, написав наступне:

«Уді, Еріку, Бітбою та іншим антибіткоїн-чаклунам знадобилося три місяці, щоб пройти шлях від «Ми зруйнували Біткоїн» до 98% краху. Розмір брехні, яку ці хлопці регулярно публікують, просто неймовірний. Чистокровні клоуни».

Чи це кінець Ordinals?

Проте висновки деяких коментаторів щодо того, що записи Ordinals вже незабаром повністю зникнуть виглядають необґрунтованими. Річ у тім, що досі майже 85% активності мережі Біткоїн припадає на записи Ordinals та токени BRC-20.

Зокрема розробник Ordinals під ніком Leonidas зазначає наступне: «В той час, коли всі стверджують, що «Ordinals мертві», на них буквально припадає 84,9% активності в мережі Біткоїна».

Останнім часом структура записів Ordinals значно змінилася. Наразі переважну більшість записів становлять BRC-20 токени, а кількість картинок, анімацій, відео тощо систематично знижується.

Що відбувається з Ordinals
Структура записів Ordinals. Джерело: Dune Analytics.

Тож ситуація з Ordinals є дещо складнішою за уявлення як більшості їх критиків, що вважають, що записи зникають, так і прихильників, які переконують у начебто домінуванні Ordinals порівняно з монетарним використанням блокчейну Біткоїна.

Біткоїн та Ordinals: економічна різниця

Зрозуміло, що використання Біткоїна для традиційних цілей (відправлення монет) та для створення записів Ordinals принципово відрізняються одне від одного. Записи Ordinals стали можливі у тому числі завдяки оновленню SegWit, що дозволило передавати більше транзакцій у межах блоку, а його фактичний ліміт зріс з 1 МБ до 4 МБ.

Протокол Ordinals, що був активований цього року, дозволяє присвоювати окремим сатоші (найменшій одиниці біткоїна) унікальний ідентифікатор і проводити транзакції з додатковими даними. Ordinals також засновані на оновленні Taproot, яке було активоване в мережі Біткоїн у листопаді 2021 року. Taproot дозволяє здійснювати складніші транзакції в блокчейні Біткоїна.

Щоб створити запис Ordinals, користувачеві спочатку потрібно створити скрипт Taproot, який містить унікальний ідентифікатор і додаткові дані. Потім цей скрипт додається до сатоші, а сатоші пересилається на адресу користувача.

Слід зазначити, що BTC як цифровий актив виступає головною формою цифрових грошей. Наразі всі інші цифрові активи навіть не конкурують з біткоїном у якості засобу збереження вартості, що видно зокрема в тому, що майже всі конкуренти використовують альтернативні (не Proof-of-Work) алгоритми консенсусу, а домінування біткоїна серед Proof-of-Work монет перевищує 94%.

Тож біткоїн з економічної точки зору зараз безпосередньо конкурує з провідними фіатними валютами й вже випереджає багатьох з них. Як засіб збереження вартості біткоїн також непрямо конкурує з золотом, яке досі використовується більшістю центробанків як резервний актив. Тому власники BTC та інвестори сильно реагують на новини у сфері макроекономіки, грошово-кредитної політики, банківської кризи тощо.

При цьому динаміка записів Ordinals майже не залежить від таких глобальних питань. Натомість їхні автори та трейдери більшою мірою орієнтуються на ринок NFT на різних блокчейнах та можливість отримання короткострокового прибутку з купівлі-продажу записів. До того ж очевидно, що торгівля Ordinals є значно більш волатильною за біткоїн, адже зниження курсу BTC може супроводжуватися падінням торгів записами на понад 90%.

Що буде з Ordinals далі

Звичайно, що серед біткоїнерів та експертів загалом немає консенсусу щодо того, що очікує Ordinals у середньо- та довгостроковій перспективі. Прогнози різняться від повного краху до розквіту. На наш погляд, найбільш імовірним є наступний сценарій. Записи Ordinals переживатимуть кризу найближчі декілька місяців, адже на ринку біткоїна спостерігається ще одна серйозна корекція перед халвінгом. Проте повного колапсу Ordinals очікувати не слід, адже, наприклад, щоденні комісії, пов’язані з записами, хоча і знизилися, але не критично – на 24%.

Записи Ordinals ще можуть отримати «друге дихання» при переході до бичачого ринку (орієнтовно – наступного року). Зниження процентних ставок та вища активність у мережі можуть стимулювати попит на альтернативне використання блокчейну Біткоїна. Досить складно спрогнозувати, яких показників Ordinals можуть досягти, адже це буде залежати від стану ринку NFT на інших блокчейнах, а також суб'єктивних переваг користувачів у новому бичачому ринку (що можуть змінитися).

У будь-якому разі, хоча попит на Ordinals і буде досить сильно коливатися, записи, ймовірно, продовжать своє існування в мережі Біткоїна. Проте вони завжди відіграватимуть лише другорядну роль, адже при непропорційному зростанні їхньої кількості (на зразок початку цього року), будуть відповідно зростати й комісії у мережі, та ринок буде автоматично регулюватися у напряму раціональнішого використання простору блоків. До того ж RGB та інші протоколи пропонують функціонал щодо розміщення записів на другому рівні блокчейну без додаткового навантаження на базовий рівень, і такий варіант (особливо зважаючи, що він значно дешевший) також може набувати популярності.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024