Цензуростійкість Біткоїна: як максимізувати

Цензуростійкість Біткоїна: як максимізувати

Біткоїн – найбільш стійка до цензури цифрова й інформаційна система у світі. Але чи можна підвищити її захист від централізованого впливу?

Роль цензуростійкості

Цензуростійкість, або стійкість до цензури, є вкрай важливим елементом для забезпечення свободи висловлювань та вільного функціонування в інформаційному суспільстві, який передбачає здатність інформації, ідей, думок та висловлювань опиратися цензурі або обмеженням з боку урядів, організацій чи інших структур влади. Зазвичай авторитарні режими спираються на жорстку цензуру для досягнення своїх цілей.

Біткоїн практично демонструє, як цензуростійкість може бути досягнута у фінансовій сфері. А вже на основі цього вона може бути поширена й далі. Зокрема здатність ефективно протидіяти цензурі забезпечує належну свободу висловлювань. Отже, люди можуть вільно висловлювати свої думки, ідеї та погляди без страху репресій чи обмежень. Вона забезпечує плюралізм думок і сприяє розвитку підприємництва.

Цензуростійкість також важлива для забезпечення свободи участі в суспільно-політичному житті. Вона дозволяє людям мати доступ до різноманітної інформації та думок, що необхідні для розуміння основних тенденцій та процесів й прийняття обґрунтованих рішень. Щобільше, цензуростійкість стимулює інновації та науковий прогрес. Вільний обмін ідеями та дослідженнями сприяє розвитку нових технологій, вдосконаленню суспільства та зростанню якості життя.

Три кити цензуростійкості

Джек Дорсі – один із визнаних експертів у цій сфері, адже він працював як у традиційних і централізованих компаніях на зразок Twitter, так і послідовно рухається у напрямі все більш незалежних від стороннього впливу проєктів.

«Сьогодні існує лише три технології, які справді не піддаються цензурі: Tor, Біткоїн та Nostr. Всі вони наразі є нішевими... що свідчить про те, що більшість людей у світі насправді не переймаються цензурою», — зазначає Дорсі.

Він визнає, що застосування цих технологій потребує певних навичок та компетенцій, але вони стрімко розвиваються, у тому числі в контексті більшої зручності для користувачів.

Не дивно, що Tor, Біткоїн та Nostr чудово доповнюють одне одного. Tor дозволяє анонімно використовувати інтернет, а, отже, уможливлює пошук необхідної інформації, у тому числі про Біткоїн (особливо в тих юрисдикціях, де існують певні обмеження). Ще Сатоші Накамото рекомендував біткоїнерам використовувати браузер Tor для більш ефективного захисту приватності. Хоча Tor регулярно стикається з хакерськими атаками, незалежні розробники успішно розв’язують ці виклики та забезпечують можливість використання технології для всіх охочих.

Цензуростійкість Біткоїна: як максимізувати
Веб-браузер Tor. Джерело: Tor Project.

Мережа Біткоїна забезпечує псевдонімні транзакції, що не можуть бути ефективно обмежені чи цензуровані жодним центральним органом у світі. Будь-який сучасний гаманець дозволяє генерувати велику кількість адрес для отримання переказів у BTC. Холодні гаманці забезпечують максимальний ступінь захисту приватних ключів. До того ж власники монет можуть зберігати резервну копію seed-фрази на зашифрованому чипі, стальній пластині, папері чи навіть у власній пам’яті (останнє зазвичай не рекомендується, за винятком випадків, коли необхідно перетинати кордон чи можливі обшуки з боку авторитарних режимів).

Nostr розширює приватність на сферу соцмереж, що вкрай важливо для забезпечення спілкування для сучасних людей. Nostr – повністю децентралізована мережа, що не залежить від жодного конкретного сервера. Для користування цією соцмережею необхідно обрати якийсь із Nostr-клієнтів. Вони існують як для Android, так і для iOS, а також є десктопні версії. Тобто кожен може обрати найбільш зручну альтернативу та додати саме ті релеї, що відповідають його інтересам. Звісно, за таких умов у Nostr немає цензури, і кожен може висловлювати будь-які ідеї у будь-якому вигляді.

Цензуростійкість Біткоїна: як максимізувати
Децентралізована соцмережа Nostr. Джерело: Nostr.

Що далі?

З одного боку, добре, що такі стійкі до цензури технології вже існують, адже вони створюють необхідну підтримку окремим людям, особливо під час тиску централізованих систем. З іншого боку, очевидно, що тих можливостей, що доступні зараз, недостатньо для задоволення всіх потреб, що виникають у цій сфері. Тож подальша еволюція розробок і технологій видається дуже ймовірною.

Першим трендом, на який можна очікувати, може бути ще більша інтеграція Біткоїна з Tor та Nostr. Наприклад, вже зараз можна робити мікроплатежі у BTC через Nostr-клієнти (завдяки інтеграції з Lightning Network). Можливо, з’являться додатковий функціонал для одночасного і максимально зручного використання всіх цих технологій. Через те, що їхня цільова аудиторія дуже сильно збігається, попит на нові розробки у цій сфері залишається досить високим.

Другим трендом можуть стати розробки нових технологій, що розширять застосування рішень, стійких до цензури. Наприклад, децентралізовані маркетплейси, відео- та стрімінгові сервіси, технології з обміну аудіо- та відеоповідомленнями без центральних серверів можуть бути дуже корисними на сьогодні. Успіх Tor, Біткоїна та Nostr доводить, що такі проєкти можуть фінансуватися децентралізовано (в тому числі завдяки донатам членів спільноти). Також одним із пріоритетів має стати розроблення гідних альтернатив усім основним сервісам, що наразі потребують KYC/AML-верифікації. У такий спосіб може бути досягнуто як максимальний рівень стійкості до цензури, так і створення передумов для розвитку вільного суспільства у різних регіонах світу.

Підсумуємо

Цензуростійкість дозволяє ефективно захистити базові права людей від негативного впливу урядів, корпорацій чи інших централізованих органів. Біткоїн пропонує найвищі стандарти стійкості до цензури, але вони можуть бути ще більше підвищені шляхом паралельного використання веббраузера Tor та децентралізованої соцмережі Nostr. Нарозі існує значний незадоволений попит у цій сфері, і можна очікувати на появу нових технологічних рішень у цій галузі у найближчому майбутньому.

Чому не слід ставати альткоїнером Чому не слід ставати альткоїнером Агресивна реклама різноманітних криптопроєктів заохочує людей купувати альткоїни або брати участь в інших сумнівних «криптоініціативах». Проте цей шлях є вкрай небезпечним. Дмитро Харьков 18 квітня 2024
Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024