Nostr чи Threads: що краще для біткоїнерів

Nostr чи Threads: що краще для біткоїнерів

Останнім часом у соцмережі Twitter з’явилося одразу декілька потужних конкурентів, головними з яких є Nostr та Threads. Тож проаналізуємо, яка з платформ краще відповідає основним принципам біткоїнерів.

Хто стоїть за Nostr та Threads

Стисло нагадаємо, що собою являють Nostr та Threads. Nostr – це децентралізована платформа з відкритим програмним кодом, яка використовує реле (relays), щоб вона і її користувачі не залежали від центрального сервера. Це досягається шляхом гнучкого налаштування, включаючи створення різних клієнтів на основі цього протоколу. Можна сказати, що розвитком технології займається вся спільнота. Nostr розробляється незалежно глобальним інтернет-ком’юніті, й багато контриб’юторів підтримують її власними донатами, які переважно спрямовуються на розвиток відповідних клієнтів чи програмних рішень. Наприклад, гендиректор Block, Inc. Джек Дорсі зробив велику пожертву у 14 BTC на розвиток Nostr.

Nostr чи Threads: що краще для біткоїнерів
Схема роботи Nostr. Джерело: IsHosting.

Натомість Threads – це програмний продукт компанії Meta, де технічними аспектами переважно займаються розробники Instagram (який наразі також входить до Meta). Threads працює у сфері мікроблогінгу, дозволяючи користувачам розміщувати текстові повідомлення, відео та картинки. Для використання нової платформи користувачі повинні мати акаунт в Instagram та через нього зареєструватися у Threads. Вже понад 100 млн людей долучилися до нової соціальної мережі, і за темпами поширення вона встановила світовий рекорд, значно випередивши конкурентів та ChatGPT.

Порівняння за основними критеріями

Порівняємо Nostr та Threads за критеріями, важливими для біткоїнерів.

Децентралізація. Біткоїнери розуміють, що будь-які централізовані платформи чи рішення є нестабільними, адже залежать від конкретного сервера, менеджменту компанії, юрисдикції тощо. Тому саме децентралізовані альтернативи є найбільш доцільними для них, так само, як і Біткоїн – найдецентралізованіші гроші. За цим критерієм очевидно перемагає Nostr, адже він не залежить від жодного центрального сервера та не має менеджменту, а розвивається незалежно й розгалужено по всьому світу. Натомість Threads – це вкрай централізована платформа, адже вона входить до транснаціональної корпорації Meta Platforms. Тобто тут ступінь централізації значно вищий, навіть ніж зараз у Twitter.

Стійкість до цензури. Для біткоїнерів вкрай важливо мати змогу вільно спілкуватися й висловлювати власні думки, адже тільки у вільному діалозі можливий прогрес та розвиток продуктів з відкритим програмним кодом. За цим критерієм також перемагає Nostr, адже платформа від самого початку побудована таким чином, щоб ані програмісти, ані певні користувачі, ані будь-хто інший не міг цензурувати контент. Користувачі самі обирають реле та клієнти, які вони бажають використовувати й можуть розміщувати будь-який контент і у будь-якій формі, яку самі обирають. У Threads ситуація фактично протилежна, адже з перших днів відбувається дуже жорстке цензурування контенту як по суті, так і за формою. Якщо алгоритми Meta класифікують певні висловлювання як мову ворожнечі (hate speech), акаунт може бути відразу заблоковано (тимчасово або назавжди).

Приватність. Біткоїнери дуже цінують приватність та конфіденційність, адже кожна людина має сама вирішувати, чи розкривати своє реальне ім’я, чи працювати під своїм звичним псевдонімом (як, наприклад, Gigi), чи взагалі створити безліч віртуальних особистостей. Очевидно, що Nostr повністю задовольняє цим критеріям, адже платформа не потребує жодних документів і кількість акаунтів не обмежується. Кожен користувач сам обирає той ступінь приватності, який відповідає його інтересам.

Водночас Meta не приховує, що може в будь-який момент зробити запит на підтвердження особистості, включаючи документи та селфі, особливо якщо активність юзера класифікована як підозріла. У разі відмови й ненадання документів акаунт в Instagram (а, отже, і Threads) може бути заблоковано.

Захист персональних даних. Цей пункт пов'язаний з попереднім, але він включає не стільки ідентифікацію самого користувача, скільки збір так званих метаданих, які його описують: наприклад, історію пошуку, контент, локацію, контакти тощо. Звичайно, біткоїнери виступають проти збору таких даних, адже це порушує базові права людини. І Nostr є, напевно, єдиною соціальною мережею, що не збирає взагалі жодних персональних даних.

Натомість Threads, здається, встановила антирекорд у цьому плані, адже окрім вищенаведених аспектів, збирає навіть дані щодо стану здоров’я, історії покупок, фінансову інформацію тощо. До того ж є такі пункти, як «чутлива інформація» та «інше», які також збираються, агрегуються й аналізуються працівниками Meta. Фактично вони намагаються отримати доступ до абсолютно всіх даних відповідно до своїх технічних можливостей.

Nostr чи Threads: що краще для біткоїнерів
Збір персональних даних у Threads та Nostr. Джерело: Nostr.

Можливість платежів у біткоїнах. Не дивно, що біткоїнери хочуть мати можливість здійснювати платежі у BTC безпосередньо в межах соціальної мережі. Це зручно, псевдонімно та надійно. Nostr інтегрувала Lightning Network через функцію zaps, яка дозволяє робити мікроплатежі у BTC (тобто надсилати сатоші) до конкретного посту, який розмістив інший користувач. Таким чином заохочуються креативні ідеї, пропозиції, жарти чи просто цікавий контент. У Threads біткоїн-платежів немає та в найближчому майбутньому не буде. Чому? Централізовані платформи вважають, що такі платежі можуть бути використані для продажу цифрового контенту, що суперечить законам про захист інтелектуальної власності (цю позицію висловила Apple, коли погрожувала заборонити Nostr-клієнт Damus). Варто зазначити, що цей аргумент невірний, адже мікроплатежі у Nostr – це аналог чайових, тобто сплачуються після, а не до ознайомлення з постом.

Інтерфейс та досвід користування (UI/UX). Біткоїнери, як і всі інші юзери, за інших рівних умов надають перевагу застосункам, які мають сучасний інтерфейс та навігацію й без проблем виконують заявлені функції. Напевно, це єдиний критерій, за яким Threads випереджає Nostr. У плані інтерфейсу, навігації та роботи соцмережі ще не було жодних зауважень, попри дуже велику кількість нових користувачів. Натомість розробникам Nostr ще є над чим працювати у цьому плані. Різні клієнти не завжди добре інтегровані один з одним, що робить складним пошук деяких нових учасників спільноти. Nostr також споживає значну кількість мегабайтів інтернету, що може сповільнювати його роботу та функціонування інших застосунків.

Що у підсумку

Nostr впевнено перемагає Threads майже по всім параметрам. Переваги у децентралізації, стійкості до цензури, приватності, захисті персональних даних та можливості робити мікроплатежі у BTC безумовно перекривають певні недоліки в UI/UX.

У Threads ситуація протилежна: гарний інтерфейс та інтеграція з іншими сервісами, але цензурування повідомлень, централізація та збір усіх можливих приватних даних. Тож для більшості біткоїнерів використання цієї соцмережі виглядає абсолютно неприйнятним.

Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024
Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами.  Володимир Гришенко 13 червня 2024
Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування. Дмитро Харьков 12 червня 2024