Як скамери використовують ажіотаж навколо Ordinals

Як скамери використовують ажіотаж навколо Ordinals

Дебати навколо протоколу Ordinals не вщухають вже майже пів року. На фоні суперечок про перспективи чи недоцільність нововведення тренд активно використовують зловмисники.

Ordinals та токени BRC-20

Біткоїн традиційно використовується для монетарних цілей (як гроші). У такому контексті всі сатоші є взаємозамінними. Проте серед розробників Біткоїна вже понад 10 років велися дискусії щодо запровадження невзаємозамінних токенів, які б дозволяли виконувати немонетарні функції: зокрема записувати у блокчейн картинки, текстові або аудіофайли тощо.

У січні цього року ці ідеї отримали практичну реалізацію – було активовано протокол Ordinals. Це система нумерації сатоші, яка надає кожній монеті серійний номер і дозволяє відстежувати їх у транзакціях. Протокол дозволяє користувачам робити окремі сатоші унікальними, додаючи до них додаткові дані. Цей процес відомий як «створення записів».

Сатоші нумеруються у тому порядку, в якому вони були видобуті та передані. Схема нумерації базується на порядку видобутку сатоші, а схема передачі – на порядку входів і виходів транзакцій. Звідси й назва Ordinals. Перший сатоші у першому блоці має порядковий номер 0, другий – 1 і так далі. Згідно з теорією Ordinals, ці порядкові номери діють як стабільні ідентифікатори для даних, прикріплених до сатоші.

Як скамери використовують ажіотаж навколо Ordinals
Приклади записів Ordinals. Джерело: Forkast.

NFT на інших блокчейнах зазвичай створюються за допомогою смарт-контрактів. Але записи робляться безпосередньо на окремих сатоші, які потім включаються в блоки в блокчейні Біткоїна. Записи Ordinals повністю знаходяться в блокчейні й не потребують додаткового ланцюжка або окремого токена.

За декілька місяців після своєї активації протокол Ordinals був модифікований, що призвело до появи токенів BRC-20. Токени BRC-20 створюються шляхом приєднання файлів JSON до сатоші через протокол Ordinals. Біт коду JSON визначає кожну характеристику токена BRC-20, включаючи випуск та розподіл, а мережа Біткоїна розшифровує цю інформацію. Варто підкреслити один момент: у той час, як записи Ordinals (картинки, текст, аудіо- та відеофайли тощо) невзаємозамінні, токени BRC-20 – взаємозамінні. На практиці більшість з них являють собою мемні токени.

Ordinals та токени BRC-20 викликали чималі дискусії серед біткоїнерів. Одна група підтримує новий протокол, посилаючись на додаткові можливості. Інша група виступає категорично проти, вважаючи, що Біткоїн був створений виключно для монетарних цілей, а записи Ordinals лише підвищують транзакції у мережі та перевантажують мемпул. Наприклад, відомий біткоїнер та автор бестселеру «Стандарт Біткоїна» Сейфедін Аммус порівнює Ordinals зі спамом та навіть із хакерськими атаками на популярні платформи.

Скам-загрози

З появою Ordinals кількість різноманітних скам-проєктів та відвертих шахрайських дій зросла на порядок. Зловмисники використовують хайп, який виник на ринку, та незначну обізнаність щодо технічних деталей серед більшості користувачів. Внаслідок цього досить багато власників монет втрачають власні накопичення.

Розглянемо один нещодавній приклад. Цього місяця був започаткований новий мемний проєкт на блокчейні Біткоїна під назвою ORNG. Усім охочим пропонувалося видобути нові токени BRC-20 за допомогою Ordinals. Автори проєкту пропонували використовувати сайт Luminex для цих цілей.

Хоча сама ця мемна ініціатива не була підтримана більшістю біткоїнерів (через відсутність практичної корисності від проєкту та загальне несприйняття мемних токенів), головна проблема полягала у тому, що скамери активно використали цей новинний фон для реалізації власних протиправних планів щодо викрадення біткоїнів.

Так був оперативно запущений сайт-клон Luminux (з єдиною зміною у передостанній літері), а соціальні мережі активно використовувалися для заохочення власників BTC для переходу на нього задля отримання нових токенів. Тож певна кількість біткоїнерів гадала, що підписує транзакцію щодо отримання токенів, а насправді вводили приватні дані на сайті зловмисників. Лише протягом одного дня було викрадено 2,37 BTC.

Після цієї афери та сама команда скамерів зареєструвала вже новий акаунт у Twitter, де просуває інший скам-проєкт із посиланням на протокол Ordinals. При цьому вони використовують ту саму лендінгову сторінку й алгоритм дій для заволодіння біткоїнами наївних користувачів.

Як скамери використовують ажіотаж навколо Ordinals
BRC-20 токени. Джерело: CoinRanking.

І це лише одна зі схем, що стали популярні останнім часом. Також існують інші варіанти фішингових листів та сайтів, різноманітні фейкові Airdrops, схеми й пираміди, що пропонують швидке збагачення, спроби отримати певні конфіденційні дані через соцмережі тощо.

Як мінімізувати ризики

Задля того, щоб уберегти свої активи від шахраїв, необхідно дотримуватися базових принципів біткоїнерів. Зокрема «Не ваші ключі – не ваші біткоїни» означає, що ніхто не повинен мати доступ до приватних ключів чи seed-фрази, адже це майже гарантовано означає втрату власних монет. Використання апаратного гаманця з відкритим програмним кодом – це логічне продовження вищенаведеного принципу. Принаймні онлайн-ризики можуть бути ефективно усунуті.

Щодо загальної ситуації навколо токенів BRC-20, то, як і з іншими видами мемкоїнів, вони не мають передумов для сталого зростання, адже не можуть виступати у ролі засобу збереження вартості. Тому єдина мотивація учасників ринку – це спекулятивний інтерес, але будь-яке зростання їхньої вартості неминуче призводитиме до подальшого краху. До того ж концентрація шахрайських дій завжди на порядок вище за традиційні Біткоїн-проєкти.

Тому переважна більшість біткоїнерів використовує лише один цифровий актив – BTC, а також дотримується стратегії Hodl. Розвиток Біткоїн-екосистеми або просто продуктивна діяльність зі створенням резервів у біткоїнах виявляється значно більш раціональною моделлю у довгостроковому періоді, ніж сумнівні ініціативи з токенами BRC-20 або записами Ordinals.

Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд став відомий не лише роботою над головним клієнтом для Біткоїна, а й участю у багатьох інших Біткоїн-проєктах, таких як Dark Wallet та Coinkite. Володимир Гришенко 23 квітня 2024
МВФ визнав цінність Біткоїна МВФ визнав цінність Біткоїна Фонд зазначив, що великі обсяги BTC-транзакцій зафіксовано в тих країнах, де громадяни стикаються з гіперінфляцією. Володимир Гришенко 22 квітня 2024
Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Запуск протоколу Runes відразу після халвінгу вплинув на комісії у мережі Біткоїна відчутніше, ніж очікувалося. Дмитро Харьков 22 квітня 2024