Що таке Ark: альтернативне рішення для масштабування Біткоїна

Що таке Ark: альтернативне рішення для масштабування Біткоїна

Нове рішення для масштабування Ark призначене для забезпечення дешевих та анонімних біткоїн-транзакцій офчейн, захисту конфіденційності та зручності користувачів.

«Коли використання надійної криптографії стає популярним, уряду стає важче криміналізувати її. Тому використання PGP корисне для збереження демократії. Якщо конфіденційність буде оголошена поза законом, тільки люди поза законом будуть нею володіти… PGP дає людям можливість захистити свою конфіденційність. Я написав цю програму, оскільки у цьому була соціальна потреба», – Філ Ціммерман, «Чому я написав PGP»

Справа Романа Стерлінгова, якого звинувачують в управлінні біткоїн-міксером «Bitcoin Fog», є одним із багатьох прикладів, коли правоохоронні органи переслідують людей, які намагаються захистити свою власну фінансову конфіденційність.

Як розповідається в «Що зробив Біткоїн», Міністерство юстиції США використало програмне забезпечення Reactor від Chainalysis, щоб відстежити купівлю домену Bitcoin Fog до адреси, пов'язаної з обліковим записом Стерлінгова на Mt. Gox, визначивши його як оператора. Reactor призначений для зв'язування адрес криптовалюти з реальними особами. Попри різні порушення в цій справі, ми отримуємо чіткий сигнал про те, що «у вас не повинно бути фінансової конфіденційності».

Що таке Ark

Враховуючи цю дедалі більшу ворожість до фінансової конфіденційності для транзакцій Біткоїна, існує гостра потреба у розробці більш досконалих інструментів. На нещодавній конференції Bitcoin 2023 був представлений потенційно революційний інструмент під назвою Ark Protocol.

Оголошений розробником Бураком під час однієї з основних сесій, Ark є рішенням для масштабування другого рівня, яке забезпечує дешеві, анонімні та автономні Біткоїн-транзакції. Протокол також залишає мінімальний слід у мережі, що забезпечує додатковий захист конфіденційності користувачів та низькі витрати на транзакції. Ark, який можна назвати «випадковим винаходом», який з'явився під час розробки гаманця Lightning Бураком, є окремим протоколом, який потенційно може масштабувати некастодіальне використання біткоїнів.

Бурак назвав протокол Ark на честь Ноєвого ковчега, який діє як рятувальна шлюпка, забезпечуючи прихисток від хижацьких фірм-спостерігачів за блокчейном і зберігачів.

Що таке Ark: альтернативне рішення для масштабування Біткоїна
Джерело

Під час своєї презентації Бурак наголосив на одній з найбільш тривожних тенденцій у мережі Lightning, яка полягає в тому, що наразі кастодіальних користувачів Lightning більше, ніж некастодіальних користувачів. Це здебільшого пов'язано з обмеженнями ліквідності Lightning, які вимагають, щоб некастодіальні користувачі спочатку отримували ліквідність від чужого вузла, перш ніж вони зможуть отримати кошти. Кастодіальні гаманці, такі як Wallet Of Satoshi, усувають цю проблему, але за рахунок того, що користувач не на 100% контролює свої кошти, а також свою фінансову конфіденційність.

Альтернативний протокол другого рівня

Я поспілкувався з Бураком, щоб отримати краще уявлення про Ark. Коли я запитав, що підштовхнуло його до розробки альтернативного протоколу другого рівня, він сказав:

«Я завжди був критиком Lightning в основному через проблеми з вхідною ліквідністю, асинхронного отримання, а також через слід ончейн. Вхідна ліквідність завжди здавалася мені багом, через який користувацький досвід був зовсім не позитивним. На додаток до цього потрібно більше століття, щоб некастодіальним способом під'єднати все населення світу до мережі Lightning, якщо припустити, що у кожної людини є чотири канали, кожен з яких споживає кілька сотень вбайт».

Коли він взявся вирішувати ці та інші проблеми, його ідея гаманця Lightning зрештою перетворилася на Ark.

«Ark найкраще можна визначити як електронну готівку, що не вимагає довіри, або мережу ліквідності, схожу на мережу Lightning, але з набором UTXO, який знаходиться повністю поза мережею і не є ні ланцюжком станів, ні роллапом», – сказав Бурак. «Ці UTXO називаються «віртуальними UTXO» або «vTXO», термін їхньої служби складає чотири тижні. Основою анонімних платежів Ark поза мережею керують vTXO».

Протягом усієї розмови Бурак підкреслював свою зацікавленість у безперешкодній взаємодії з кінцевим користувачем; на його думку, посилання сатоші має бути таким же простим, як натискання кнопки. Це одна з причин, чому користувачам Ark не потрібно мати канали або ліквідність, оскільки це делеговано мережі ненадійних посередників, відомих як постачальники послуг Ark (ASP). Це сервери, які постійно працюють та забезпечують ліквідність в мережі, аналогічно тому, як працюють постачальники послуг Lightning, але з додатковою перевагою: ASP не можуть зв'язати відправників з одержувачами, що додає ще один рівень конфіденційності для користувачів.

Це стало можливо завдяки тому факту, що кожен платіж на Ark відбувається в рамках раунду CoinJoin, який приховує зв'язок між відправником і одержувачем. Найприємніше те, що CoinJoin працює повністю офчейн, при цьому платежі проводяться кожні п'ять секунд, що не тільки значно скорочує сліди в мережі, але і зміцнює конфіденційність користувачів. Анонімність забезпечується кожною стороною, яка бере участь у транзакції, і теоретично це створює вищий рівень конфіденційності, ніж це можливо у мережі Lightning. Крім того, Ark імітує користувальницький досвід ончейн, оскільки у користувачів є виділена адреса для посилання та отримання платежів; різниця в тому, що це багаторазова адреса, яка не ставить під загрозу конфіденційність користувача, що стало можливим способом, аналогічним тому, як працюють «тихі» платежі.

Недоліки

Однак, як і будь-яка інша система, Ark має свої недоліки. Хоча він не пропонує миттєві розрахунки так швидко, як Lightning, він забезпечує негайний доступ до коштів без необхідності чекати на підтвердження, що Бурак назвав «негайною доступністю з відкладеною остаточністю».

Для продавців Lightning, як і раніше, є найкращим варіантом для отримання платежів. Крім того, потрібні постачальники ліквідності, але, виходячи з припущення, що люди будуть мотивовані пропонувати ліквідність для отримання доходу в біткоїнах, Бурак також вважає, що цю проблему можна легко вирішити у довгостроковій перспективі. Ця нова пропозиція усуває деякі недоліки Lightning, але також має низку нюансів.

Можливості на майбутнє

Таким чином, протокол Ark – це унікальне рішення для масштабування другого рівня з можливістю одностороннього виходу, яке забезпечує проведення транзакцій без будь-яких обмежень ліквідності або інтерактивності та не вимагає прямого з'єднання між відправником і одержувачем. Таким чином, одержувачі можуть легко отримувати платежі без будь-якого клопоту з налаштуванням, без необхідності підтримувати постійну присутність на сервері або ставити під загрозу свою анонімність. Як масштабоване некастодіальне рішення, Ark дозволяє користувачам повністю контролювати свої кошти.

Ark сумісний із Lightning і також слугує його доповненням. Однак через складний процес для самостійного зберігання на Lightning та різних рівнів конфіденційності для відправників та одержувачів, а також через безпосередню небезпеку, яку становлять фірми-спостерігачі за блокчейном, рішення для масштабування, які надають пріоритет конфіденційності, такі як Ark, стали необхідністю. Різні спроби атакувати Біткоїн шляхом зловмисного переслідування, як у випадку зі Стерлінговим, і хижацького законодавства, такого як MiCA ЄС, демонструють необхідність масштабованих, ефективних інструментів, що зберігають конфіденційність, для запобігання проблемам у майбутньому.

На основі сказаного вище я вважаю, що Ark – цікава концепція, за якою варто стежити в міру розвитку протоколу. Звичайно, через відсутність коду для перевірки або випробуваного в бойових умовах робочого прототипу доведеться пройти ще довгий шлях. Попри майбутні непередбачувані проблеми, Бурак з оптимізмом дивиться на потенціал Ark і переконаний, що це прорив, який забезпечує баланс між приватними біткоїн-транзакціями та масштабованістю у зручний для користувача спосіб. Я також поділяю цю думку з огляду на гостру потребу в некастодіальних інструментах, які зберігають конфіденційність.

Це гостьовий пост Кудзая Кутукви, поборника фінансової доступності та учасника Mandela Washington. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні Розроблення та введення в дію фреймворку MiCA відкриває нову сторінку в історії регулювання біткоїна та криптовалют, що значно вплине на їх легальне становище по всьому світу, не обмежуючись виключно країнами Європейської економічної зони. Нові правила принесуть значні зміни, створивши регульований простір, де інтереси споживачів та бізнесу у сфері криптоактивів будуть знаходитися в балансі. Ганна Воєводіна 22 квітня 2024
Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Біткоїн був створений для надання людям доступу до фінансових послуг, а не просто для збагачення ранніх користувачів. Кіара Тейлор 21 квітня 2024
Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Яким чином Біткоїн та Ethereum можуть доповнювати один одного в довгостроковій перспективі, а не існувати як конкуренти? Ів Ла Роуз 21 квітня 2024