Що не так з гаманцями Ledger

Що не так з гаманцями Ledger

Цього тижня Біткоїн-спільноту сколихнула новина про те, що seed-фрази користувачів гаманців Ledger зберігатимуть посередники. На жаль, це не перший випадок, коли французький виробник зневажливо поставився до філософії та принципів Біткоїна.

Сумнівне оновлення

Хоча Біткоїн-максималісти традиційно надають перевагу Bitcoin-only гаманцям (на зразок Coldcard від Coinkite), Ledger вже тривалий час є одним із лідерів на ринку апаратних гаманців (разом із Trezor). Проте останні події можуть значно похитнути статус французького виробника, чий бізнес оцінювався у понад $1 млрд з річним доходом у $53 млн. То що ж трапилося?

16 травня Ledger повідомив про нову функцію Ledger Recover для своєї моделі Nano X, що може бути активована через прошивку 2.2.1. Вона передбачає розділення seed-фрази на три частини та її зберігання у трьох кастодіанів: Ledger, Coincover та EscrowTech. Хоча ці компанії формально незалежні одна від одної, очевидно, що такий підхід створює серйозні проблеми для забезпечення безпеки приватних ключів.

Що не так з гаманцями Ledger
Ledger Nano X. Джерело: Lwallet.

По-перше, базовий принцип відповідального зберігання своїх монет – це усунення посередників. Для цього біткоїнери й купують холодні гаманці. Натомість Ledger вводить треті сторони та елемент довіри, що створює додаткову небезпеку. По-друге, ключі мають зберігатися офлайн, щоб попередити основні ризики. Але нова пропозиція Ledger вводить елемент знаходження частини seed-фрази у хмарних сервісах, що з дуже великою ймовірністю означає, що вони можуть опинитися у руках злодіїв.

Окрім цього, менеджмент Ledger запропонував збирати особисті дані користувачів, які мають централізовано зберігатися у компанії, та, ймовірно, надавати їх за першою вимогою регуляторам. Загалом, ті, хто розуміє хоча б базові принципи відповідального зберігання коїнів та конфіденційності, виявили своє обурення такими ініціативами.

Наступного дня Ledger відреагував на хвилю критики, але лише погіршив ситуацію й сприйняття його бренду власниками цифрових активів.

«Ви завжди довіряли, що Ledger не встановлюватиме такі прошивки без вашого відома», – повідомили у компанії.

Власники гаманців Ledger відразу проінтерпретували це як підтвердження не просто вразливостей, а навмисну інтеграцію алгоритмів та технологічних рішень заволодіння приватними ключами користувачів.

Інші проблеми

Основний виклик полягає не тільки у тому, що компанія запропонувала вкрай небезпечне оновлення, а у тому, що проблеми з безпекою та зберіганням даних користувачів мають системний характер. Перш за все слід зазначити, що Ledger – чи не єдина компанія з лідерів ринку, що має закритий програмний код. Наприклад, код Trezor, BitBox та Coldcard відкритий, і кожен охочий може перевірити, що там немає бекдорів, які б дозволили компанії отримати доступ до приватних даних користувачів. Це саме одна із причин, чому користувачі сприйняли відповідь Ledger у штики.

Команда Ledger просить вибачення за викликане непорозуміння. Джерело: Twitter/Ledger

Закритий програмний код суперечить духу Біткоїна, який побудований на принципах мінімізації довіри. Біткоїнери нікому не довіряють й прагнуть самостійно все перевіряти: свої транзакції, обладнання, алгоритми тощо. Але у випадку з Ledger це стає неможливим, адже компанія не розкриває програмне забезпечення. Незалежний аудит також міг би бути корисним для виявлення недоліків і вразливостей із можливістю їх оперативного усунення.

До того ж Ledger вже мав кілька випадків із витоком даних клієнтів. Наприклад, у 2020 році стався масштабний злам бази даних компанії, що призвів до того, що хакери заволоділи наступною інформацією: понад 1 млн email-адрес клієнтів, дані про 272 000 замовлень холодних гаманців, адреси їхнього проживання та мобільні телефони. Взагалі компанії, що працюють у сфері апаратних гаманців не мають збирати й зберігати таку приватну інформацію.

Але у випадку з Ledger така інформація не просто збиралася, а й безвідповідально зберігалася. Все це створило реальні загрози для власності й навіть для життя її клієнтів. Зафіксовано чимало випадків, коли користувачі отримували фейкові листи з пропозицією перейти за посиланням для встановлення оновлення та нових функцій програмного забезпечення. Відповідно, неуважні користувачі могли скомпрометувати власні дані та втратити свої монети.

Уроки для користувачів

Вкрай важливо не тільки бути в курсі останніх подій навколо пристроїв Ledger, а й сформулювати коректні практичні висновки, що дозволять уникнути таких ризиків у майбутньому. Не слід вважати (як вже заявили деякі псевдо-експерти), що випадок Ledger вказує на проблеми чи вразливості холодного зберігання монет. Апаратні гаманці, що дозволяють зберігати приватні ключі офлайн залишаються найнадійнішою опцією збереження контролю над власними біткоїнами. Принаймні вони нейтралізують онлайн-ризики втрати seed-фрази і власник може зосередитися на офлайн-ризиках.

Звичайно, власники холодних гаманців мають уникати будь-яких посередників та не передавати свої seed-фрази чи їхні частини третім сторонам незалежно від того, які гарантії вони пропонують. Якщо ви стикаєтеся з оновленнями, щодо яких у вас є сумніви, є сенс проконсультуватися з експертами чи зібрати додаткову інформацію. Не варто встановлювати сумнівні оновлення і тим більше переходити за посиланнями з електронної пошти чи соцмереж.

Доцільно надавати перевагу компаніям, що мають відкритий програмний код та можуть бути незалежно перевірені Біткоїн-спільнотою будь-якої миті. Насамкінець Bitcoin-only гаманці мають менше ризиків (хоча б тому, що потребують менше програмного коду в порівнянні з тими, що зберігають інші цифрові активи). Тому такі рішення також дозволять знизити можливі ризики. Якщо ж у вас великі біткоїн-резерви, то має сенс розподілити монети серед декількох апаратних гаманців, а також використовувати мультипідпис.

У кого найбільше біткоїнів? У кого найбільше біткоїнів? Структура володіння біткоїнами цікавить всіх без винятку. Адже розуміння поточного стану та ймовірної динаміки дозволяє зробити прогноз щодо розвитку гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 02 червня 2023
Чи може CoinJoin замінити біткоїн-міксери Чи може CoinJoin замінити біткоїн-міксери Централізовані біткоїн-міксери можуть забезпечити BTC-транзакціям велику анонімність. Але перемішати монети можуть також децентралізовані сервіси, що працюють на основі технології CoinJoin. Володимир Гришенко 01 червня 2023
Bitcoin Meetup Kyiv: технологія Lightning та криптографія Біткоїна Bitcoin Meetup Kyiv: технологія Lightning та криптографія Біткоїна Біткоїн-розробник і тімлід компанії Blockstream Джонас Нік та Біткоїн-ентузіаст й колишній інженер компʼютерних мереж та інфраструктури Олександр Кирій розповіли про технічні особливості роботи першого та другого рівнів Біткоїна. Дмитро Харьков 31 травня 2023