Біткоїн-міксери: добро чи зло?

Біткоїн-міксери: добро чи зло?

Більшість власників BTC не хочуть афішувати свої статки, тому з кожним роком все популярнішими стають біткоїн-міксери. Втім щодо цього інструменту сформувалося чимало міфів.

Що таке біткоїн-міксери і які вони бувають

Біткоїн-міксери – це спеціальні сервіси, які дозволяють досягти більшої конфіденційності та значно ускладнити процес відстежування біткоїн-транзакцій. Міксери змішують коїни, надіслані різними користувачами, та пересилають обумовлену суму отримувачу декількома невеликими переказами. Через це відстежити їхній зв’язок з конкретними людьми стає набагато складніше.

Чому біткоїн-міксери стають дедалі популярнішими? Все більше власників BTC звертають особливу увагу на забезпечення власної приватності та захисту своїх коштів від зовнішнього моніторингу. Це, своєю чергою, пов’язане з цілком реальними загрозами. Наприклад, достеменно відомо про анонімну групу, що цілеспрямовано збирає інформацію про біткоїн- та IP-адреси власників по всьому світу щонайменше з березня 2018, тобто близько шести років. У такий спосіб вона може встановити персональну інформацію конкретних власників, а потім безпосередньо використовувати її або надати спецслужбам чи державним структурам.

KYC-AML («знай свого клієнта» та протидія відмиванню грошей) вимоги, що мають за мету встановити персональні дані всіх власників BTC, також прямо порушують право на приватність. Тож все більше власників монет звертають увагу на біткоїн-міксери для відновлення задовільного рівня конфіденційності власних транзакцій.

Наразі існує два основні види біткоїн-міксерів. Перший (менш популярний на сьогодні) – це централізовані сервіси, що передбачають надсилання біткоїнів централізованому посереднику та отримання своїх монет (за вирахуванням невеликої комісії) на вказану адресу, але з адрес інших користувачів сервісу. Проте цей спосіб має декілька суттєвих недоліків. По-перше, якщо кількість користувачів централізованого міксера не дуже велика, ідентифікувати більшість його клієнтів цілком реально. По-друге, адміністрація такого сервісу триматиме дані з обліком клієнтів. Отже, потенційно ця інформація може потрапити до рук державних органів.

Біткоїн-міксери: добро чи зло?
Загальна схема роботи біткоїн-міксерів. Джерело: Cointelegraph.

Другий вид біткоїн-міксерів (найбільш популярний наразі) – децентралізовані. Вони не потребують жодних посередників, а працюють за принципом перемішування біткоїнів та їх поступового надсилання отримувачам. Новітні програмні рішення дозволяють досягти максимальної приватності, адже жодний з користувачів не зберігає та не має доступу до адрес, що беруть участь (окрім своїх) у цій операції. Децентралізовані міксери зазвичай набирають необхідну кількість користувачів та монет, а потім починають процес змішування та анонімізації.

Моральна та правова оцінка біткоїн-міксерів

Популярні ЗМІ традиційно зображають біткоїн-міксери як вкрай небезпечні сервіси, що використовують для відмивання коштів та різноманітних незаконних операцій. Вони впевнені, що звичайним громадянам немає жодного сенсу приховувати власні транзакції. Представники влади США та ЄС також неодноразово виступали проти міксерів та навіть впроваджували регулювання, що забороняє або обмежує їхні використання. Міжнародна група з протидії відмиванню грошей (FATF) виступає головним регуляторним органом, що прагне обмежити застосування цих сервісів на міжнародному рівні.

Проте варто розрізняти право та законодавство. Наприклад, прибічники так званого «природного права» (до яких належать Аристотель, Джон Лок, Мюррей Ротбард тощо) підкреслюють, що базові права випливають із самої природи людей і їхньої взаємодії один з одним. Члени суспільства формують суспільний договір без участі влади, отже природні права не залежать від законодавства конкретної держави.

Що з цього випливає? До тієї пори, доки люди вступають у вільний і взаємовигідний обмін стосовно їхньої приватної власності, вони мають повне право на це, і держава або інші регуляторні органи не повинні обмежувати такі дії. Зазначимо, що застосування міксерів не порушує права третіх осіб та не створює жодних проблем для їхнього використання цифрових чи будь-яких інших активів.

Моральна оцінка використання технології у більшості випадків залежить від мотивації та вчинків конкретних людей, що її використовують. Наприклад, вогнепальна зброя може використовуватися як для нападу, так і для самооборони, що матиме різні етичні й правові наслідки. Звичайно, є й такі технології, що навіть теоретично не можуть бути використані морально та з повагою до прав інших людей. Так, ядерна зброя призводить до масового ураження людей і об’єктів, не дозволяючи відокремити злочинців від загального цивільного населення. Іншим прикладом є CBDC (цифрові валюти центробанків), які незалежно від мотивів і прагнень регуляторів призводитимуть до нерівних умов для різних власників цифрових грошей з можливістю застосування додаткових обмежень чи контролю над використанням коштів.

Але є й технології, які якщо й не гарантують моральної поведінки, то створюють усі передумови для її виникнення – наприклад, Біткоїн. Обмежена пропозиція, взаємний контроль та можливість незалежно зберігати свої монети та перевіряти транзакції – все це спонукає до відповідальної та етичної поведінки. Щодо міксерів, то вони створюють умови для забезпечення більшої приватності. Чи можуть їх використовувати (у тому числі) й злочинці? Так, але це теж стосується інтернету, месенджерів, соціальних мереж та багатьох інших технологій, до яких у регуляторів більш лояльне ставлення.

Біткоїн-міксери: добро чи зло?
Забезпечення приватності через біткоїн-міксери. Джерело: Moralis Academy.

До того ж, за інформацією Chainalysis та The Wall Street Journal, на нелегальні транзакції припадає лише 0,15% від загального обсягу операцій з біткоїном. Тобто ступінь проблеми є перебільшеною, особливо у порівнянні з фіатними нелегальними транзакціями.

Висновки

Біткоїн-міксери сприяють більшій приватності BTC-транзакцій, адже ускладнюють відстежування переміщення монет та ідентифікацію власників. Існують централізовані та децентралізовані біткоїн-міксери, й останні стають все популярнішими. Хоча міксери можуть використовуватися різними категоріями клієнтів, переважна більшість з них – не злочинці. Тому законодавчі обмеження щодо використання цієї технології недоречні та суперечать базовим принципам природного права.

Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024
Чи потрібні біткоїнерам ментори Чи потрібні біткоїнерам ментори Глобальний тренд на послуги менторів та коучів у різних сферах існує вже не перший рік. Але наскільки це явище доцільне для Біткоїн-спільноти? Дмитро Харьков 20 травня 2024
Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Через постійну інфляцію фіат позбавляє людей заощаджень й значно спотворює структуру інвестицій. Але Біткоїн дарує надію, що незабаром все повернеться до норми. Дмитро Харьков 17 травня 2024