Що таке RGB і чому мене це має хвилювати?

Що таке RGB і чому мене це має хвилювати?

Біткоїн-розробники про технологію, яка здатна зробити смарт-контракти основою суспільства майбутнього.

Навколо терміна «смарт-контракт» багато плутанини. Вважається, що в обіг його ввів Віталік Бутерін, засновник Ethereum. Насправді автором є дослідник Нік Сабо, що у 1990‑х визначив його як «набір обіцянок, зазначених у цифровій формі, зокрема протоколи, в межах яких сторони виконують ці обіцянки».

Проте є важливіше питання. Чи існують смарт-контракти лише у цифровому світі, чи й за його межами також? Бо останнє означатиме шлях до нового підходу в роботі навколишнього світу і домовленостей між людьми. Щоб розібратись, уявімо дві сторони, які є абсолютно анонімними, але бажають взаємодіяти одна з одною. Їхнє завдання – обмінятись товарами чи послугами та бути впевненим, що домовленість буде виконана.

Перша і найголовніша проблема – як довести, не розголошуючи приватну інформацію, що одна сторона дійсно є власником товару, який вона продає, а інша – власником грошей для оплати? Частково відповідь вже знайшли багато років тому, запровадивши право на пред'явника. Право на пред'явника – це право повного володіння та передачі чого-небудь, що зберігається самим власником (звідси назва «на пред'явника») на фізичному носії (наприклад, свідоцтво про право власності).

Що таке RGB і чому мене це має хвилювати?

Цікавим фактом про право на пред'явника є те, що немає потреби реєструвати своє володіння активом або договором з будь-якою третьою особою, публічним реєстром або органом влади – передача права власності передбачає надання фізичного доказу лише контрагенту, без внесення інформації про нього до будь-якої публічної бази даних. Таким чином, концепція прав на пред'явника дозволяє забезпечити конфіденційність і повне володіння активом, зберігаючи при цьому можливість обмінюватися ним з іншими особами та перевіряти інформацію про контрагентів повністю peer-to-peer, без залучення третіх осіб або реєстрів.

Друге, що ми маємо розглянути: як забезпечити виконання контракту? Анонімність означає, що ви не знаєте, до кого застосувати фізичний тиск у випадку обману. Тут на допомогу приходить економіка, а саме теорія ігор. Створивши належні економічні стимули для виконання угоди, можна укласти контракт, в якому іншій стороні (та й вам самому) невигідно шахраювати.

Отже, виходить, що термін «смарт-контракт» фактично може бути застосований як до фізичного, так і до цифрового світу як спосіб підтвердження інформації про право власності та забезпечення виконання певної угоди між сторонами без зовнішнього централізованого органу (військового, урядового, судового тощо) або фізичного примусу.

Комп'ютерні науки в цьому випадку покликані вдосконалити процеси і зробити реальну та цифрову взаємодію між людьми більш ефективною. Але для того, щоб цілком відповідати визначенню, система смарт-контрактів повинна мати такі параметри:

1. Стійкість до цензури. Надавати повне право власності на дані договору кожному учаснику контракту, без можливості для будь-якої зовнішньої сторони забрати його.

2. Масштабованість. Система має легко масштабуватись до світового рівня та забезпечувати участь необмеженої кількості сторін.

3. Конфіденційність. Можливість працювати в приватному середовищі, не розкриваючи свою особу або інформацію про активи, якими ви можете володіти, або угоди, в яких ви берете участь.

4. Перевірка. Контрагенти повинні мати можливість перевірити інформацію про активи, права власності та виконання договору самостійно, без необхідності довіряти будь-якій третій стороні, органу чи реєстру.

Цифровий світ рясніє від різноманітних смарт-контрактів і Біткоїн – один із прикладів такої системи. Наразі це єдиний протокол, який має стійкість до цензури, в той час як програмованість, конфіденційність і масштабованість – не ті риси, які йому притаманні. Контракти Ethereum набагато гнучкіші, але їм не вистачає стійкості до цензури, приватності, масштабованості. До того ж як учасник контракту ви завжди повинні делегувати перевірку даних глобальній спільноті, а отже, ви ніколи нічим по‑справжньому не володієте. Сьогодні у світі існує лише одна технологія, яка відповідає всім вищезазначеним критеріям. Це RGB.

RGB — це масштабована і конфіденційна система смарт-контрактів, яка може розглядатися як технологія другого або третього рівня, що працює поверх Біткоїна. Найголовніша на момент написання статті риса протоколу в тому, що це єдине рішення, що працює з мережею Lightning Network. RGB використовує найсильніші властивості Біткоїна та Lightning, розширюючи при цьому їхню функціональність до приголомшливого рівня.

RGB дає можливість розділяти багато різних типів прав власності, таких як право володіти, користуватися, передавати, модифікувати, продавати тощо, від станів контракту (умови, за яких контракт існує у визначену одиницю часу), доказів та еволюції контракту. Можна сказати, що контракт RGB визначає алгоритм подій-наслідків «якщо – то» із зобов'язанням дотримуватися правил верифікації на кожному кроці. Як цього вдалось досягти?

RGB спирається на декілька проривних рішень, а саме: концепція перевірки на боці клієнта (clientside validation), single use seals та використання криптографічних примітивів із нульовим рівнем знань (zero-knowledge p roofs). І все це працює

на Lightning Network — тобто транзакції відбуваються блискавично швидко, надаючи інструменти для повного володіння та управління правами власності. Уся ця функціональність доступна без нового блокчейну чи форку Біткоїна, без забруднення L1‑ланцюжка і без токенів на рівні протоколу. Які дії та рішення до цього призвели?

Історія RGB почалася у 2016 році з ідеї Джакомо Зукко (Giacomo Zucco) зробити більш привабливі Кольорові монети (Colored coins) і подружити їх з Lightning Network. Звідси й пішла назва RGB — це одна із найвідоміших кольорових палітр.

Через кілька років доктор Максим Орловський з Pandora побачив у технології потенціал, який виходив далеко за межі використання токенів, і приєднався до ініціативи. Щоб створити цілком безплатний, свободний і відкритий набір технологій, який би містив основні цінності кіберпанку, запустилась швейцарська некомерційна організація під назвою LNP / BP Standards Association. Почалася активна розробка.

До весни 2021 року з ідеї токен-протоколу RGB перетворився на повноцінну приватну і масштабовану систему смарт-контрактів на Біткоїні, нарешті запропонувавши розв'язання комплексних проблем та зміцнюючи екосистему Біткоїна.

З RGB можна нарешті забути про шиткоїни, немасштабовані та постійно зламані контракти Solidity і зосередитися на розв'язанні реальних проблем та поліпшенні екосистем Біткоїна та Lightning.

Що таке RGB і чому мене це має хвилювати?

Чому RGB важливий? Ось лише деякі приклади застосування.

1. Взаємозамінні активи та цінні папери (опціони, ф'ючерси).

2. Різні форми прав на пред'явника (право голосу тощо).

3. Невзаємозамінні активи (токенізовані витвори мистецтва, скіни для ігор, предмети колекціонування, сертифікати про освіту).

4. Децентралізована цифрова ідентичність, роумінгові профілі й керування ключами.

5. Комплексне управління правами, системами обліку й утилітарними токенами навіть за межами фінансового світу: електроенергія, медичні записи, логістика тощо.

Усе це вже можна протестувати. Бета-версія RGB працює з 2021 року. Піонери, як-от Pandora, вже запустили перші користувацькі продукти: гаманець MyCitadel, RGBex explorer та інструмент для випуску активів Bitcoin Pro. З бажанням якнайшвидше досягти «закостеніння» протоколу, 13 червня 2022 року RGB випустив свою першу версію бібліотек «рівня консенсусу», які згодом не будуть мінятися. Це важливий крок, бо тепер у розробників більше впевненості, що протокол працює і кардинальних змін внесено не буде. Після цього релізу RGB пішов у маси, та різні команди почали будувати на ньому свої продукти: від стейблкоїнів, до DAO та сертифікатів навчання.

RGB – проєкт кіберпанку, який спирається на ключові принципи Біткоїна: конфіденційність, програмованість, права пред'явника, безпека і масштабованість. Наш протокол дає можливість користувачам розв'язувати набагато складніші завдання, ніж просто проблеми фінансової взаємодії. Поки світ навколо дедалі більше централізується, а приватна власність стає все більш вразливою, RGB – одна із небагатьох соломинок, за яку можна вхопитись.

Це матеріал за авторства Ольги Уколової та Максима Орловського з першого друкованого номера Bitcoin Magazine українською мовою, який можна придбати тут.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024