Огляд кращих Lightning-гаманців для регіонів із повільним інтернетом

Огляд кращих Lightning-гаманців для регіонів із повільним інтернетом

У регіонах, де повільний чи нестабільний інтернет, використання Lightning Network може стати проблемою. Що робити у цьому випадку?

Як Біткоїн-наставниця я допомагаю зацікавленим людям зробити свої перші кроки та зрозуміти, чому Біткоїн важливий для них особисто та для світу в цілому. Я також допомагаю творцям Біткоїн-спільнот ставати наставниками та ділитися знаннями зі своїми колегами. Основну увагу я приділяю фінансовому суверенітету, який може бути досягнутий лише шляхом самостійного зберігання біткоїнів та використання додаткових інструментів для досягнення належного рівня конфіденційності.

Щоб з'ясувати, чи не пора перевести людей на Lightning-гаманець із самостійним зберіганням, навіть у складних умовах, я вирішила провести тест таких гаманців у сільській місцевості Зімбабве, використовуючи мобільні дані та маючи нестабільне підключення до інтернету. Йдеться не про ончейн-гаманці: насправді нема потреби використовувати кастодіальний біткоїн-гаманець. Йдеться про некастодіальні Lightning-гаманці.

Старих звичок складно позбутися

Я постійно чую і читаю заяви про те, що новачкам потрібні зручні, прості у використанні інструменти, інакше вони швидко втратять інтерес і не користуватимуться Біткоїном. Я гадаю, що це неправильно. Людей, які вже користуються кастодіальними сервісами, важче переконати у важливості фінансового суверенітету і некастодіальних інструментів. Люди вперто не хочуть змінювати звички. Якщо людина починає використовувати кастодіальний гаманець, вона часто вважає, що вже користується Біткоїном. Вони кажуть, що ніколи не стикалися з будь-якими проблемами, і тому не бачать необхідності міняти щось.

Мій перший обов'язок як Біткоїн-наставника – навчати людей самостійного зберігання біткоїнів, пояснювати, чому це важливо, та інформувати їх про ризики, на які вони йдуть. Вони повинні розуміти різницю між кастодіальними та некастодіальними сервісами. Тільки після цього я розповідаю їм про різні інструменти та знайомлю їх із плюсами та мінусами кожного з них. Після цього вони повинні вирішити, який шлях вони хочуть обрати. Це єдиний спосіб зробити так, щоб люди не вважали мене відповідальними за будь-які збитки, яких вони можуть зазнати, і щоб вони зрозуміли, що Біткоїн – це про незалежне зберігання. Якщо ви користуєтесь кастодіальним сервісом, ви не суверенні у фінансовому плані. Ви – прекоїнер, однією ногою залишаєтеся в старому світі, і вас можуть спантеличити в будь-який момент. Я думаю, що більшість людей вже забули про Mt. Gox і навіть про FTX. Швидкі гроші, швидкий доступ до біткоїнів (хибне переконання, яким ви насправді керуєтеся), швидкі втрати.

Коли ми збираємося показати нашим друзям, як використовувати Біткоїн, навіщо поспішати, використовуючи зручні інструменти? Чому б не витратити трохи більше часу та трохи підготуватися заздалегідь. Викладач докладає майже рівнозначних зусиль, щоб розповісти як про кастодіальний гаманець, так і про некастодіальний. Я думаю, що з кастодіального гаманця починають не для зручності новачка, а для зручності викладача. Більше зручності, менше пояснень. Це недалекоглядно.

Я переконана, що всім, хто використовує Біткоїн сьогодні, у майбутньому доведеться змінити гаманці та сервіси. Розвиток відбувається швидко; за моїми оцінками, за цей час я випробувала близько 15 різних гаманців. Ще багато попереду. Люди теж мають це знати. Не потрібно думати, що ви використовуватимете один і той же гаманець зараз і протягом наступних 20 років, як у випадку з банківським рахунком (якщо він у вас є).

Я відчуваю великий дискомфорт дивлячись як люди використовують кастодіальні гаманці, отримують кілька сатоші, а потім відправляють їх ще комусь, і все заради швидкого прийняття. Я теж одного разу так зробила. Я допомогла встановити Wallet of Satoshi і потім пошкодувала про це. Досі я рекомендувала використовувати Blue Wallet на флаєрі BFF Bitcoin, в основному через його простоту та можливості мати гаманець Біткоїн та Lightning в одному додатку. Я знала про інший бік кастодіального гаманця Lightning, але думала, що некастодіальні Lightning-гаманці, такі як Breez чи Phoenix, не будуть надійно працювати в районах з поганим підключенням чи повільним інтернетом.

Ціль: визначити некастодіальний гаманець Lightning, який працює в регіонах з низькою швидкістю інтернету

Огляд кращих Lightning-гаманців для регіонів із повільним інтернетом

Останні кілька місяців я запитувала себе, чи не краще рекомендувати некастодіальний Lightning-гаманець. Однак я не була впевнена, що Phoenix або Breez працюватимуть в умовах поганого підключення до інтернету. Ось чому я вирішила провести тест у районі Великого Зімбабве, приблизно за 300 км на південь від зімбабвійської столиці Хараре.

Налаштування тесту

Швидкість мобільного інтернету на момент тестування у лютому 2023 року:

Огляд кращих Lightning-гаманців для регіонів із повільним інтернетом

Я не проводила тести, але у мене склалося враження, що Android справляється з низькою швидкістю інтернету краще за iOS. У мене був 3G на iPhone та H+ на Android-пристрої. Зараз, коли я пишу цю статтю, я дослідила різницю між ними та дізналася, що H+ забезпечує набагато вищу швидкість, ніж звичайний 3G.

Огляд кращих Lightning-гаманців для регіонів із повільним інтернетом

Я зробила два тести, один на озері Мутірикві та один у Великому Зімбабве. Я написала у Твіттері, що відправлю біткоїни першим трьом людям, які виставлять мені рахунок.

Перші тести я провела на греблі озера Мутірикві. Я протестувала Breez, Zeus та Blue Wallet на iPhone та Phoenix та Zap на Android-пристрої. Наступного дня я зробила ще кілька тестів.

Огляд Lightning-гаманців

Machankura 8333

Machankura 8333 – це сервіс, який дозволяє користувачам відправляти та отримувати біткоїни через Lightning без підключення до інтернету. Мільйони людей на африканському континенті мають звичайні телефони. Machankura використовує технологію USSD-коду, так само як сервіси переказів мобільних грошей M-Pesa або EcoCash. USSD розшифровується як неструктуровані додаткові службові дані. Ви набираєте код на телефоні, і відкривається меню, в якому ви переміщаєтеся, використовуючи цифри. З допомогою Machankura я відправила та отримувала біткоїни через Lightning у Замбії.

Machankura 8333 – це зовсім нове кастодіальне рішення. Через залежність від дозволу від централізованих постачальників мобільних мереж, його прийняття є невизначеним. Machankura недоступна в Зімбабве і, отже, не є частиною цього тесту.

Wallet of Satoshi

Одним із найшвидших і найпростіших у використанні Lightning-гаманців є Wallet of Satoshi. Я бачила багато людей, які використовують його на своїх телефонах, наприклад, у Південній Африці, Гані чи Замбії. Його завжди представляють як найбільш зручне та просте рішення для початківців. І це правда: він чудово працює навіть у віддалених районах з обмеженою пропускною здатністю, і наскільки я знаю, це єдиний гаманець, який дає вам адресу Lightning Network (як альтернативу ви можете використовувати Alby та Blue Wallet). Однак Wallet of Satoshi має великі недоліки.

По-перше: це кастодіальне рішення. Ваші кошти знаходяться у компанії, яка стоїть за ним. Ви маєте довіряти їй. По-друге, він без відкритого вихідного коду. Ніхто, крім розробників гаманця, не може читати та переглядати код, що повністю суперечить Біткоїну, чия унікальність пов'язана з децентралізованістю та відкритим вихідним кодом. Особисто я тримаюсь якомога далі від Wallet of Satoshi. Ось чому я не включила його до тесту.

Blue Wallet

Мені дуже подобається Blue Wallet, в основному за його простоту та можливість використовувати Біткоїн у блокчейні та через Lightning в одному додатку. Але є і зворотний бік: тоді як кошти в блокчейні зберігаються некастодіальним способом (тільки ви знаєте seed-фразу і є власником свого біткоїна), Lightning-гаманець є кастодіальним. Якщо ви запускаєте власний вузол Lightning, ви можете під'єднати його як віддалений для свого вузла. Тоді Blue Wallet – чудове рішення, але якщо вам потрібно використовувати налаштування Lightning-гаманця за умовчанням, будьте обережні та зберігайте там лише невелику кількість біткоїнів. Решту ви повинні перенести у свій ончейн-гаманець.

Ще однією перевагою Blue Wallet є те, що ви можете інтегрувати адресу Lightning із кастодіальним гаманцем від Alby. Ви створюєте обліковий запис в Alby, вибираєте адресу Lightning та імпортуєте її в Blue Wallet. Там можна побачити отримані кошти, а також відправити платіж.

Оновлено від 24 лютого 2023 р.: вчора компанія Blue Wallet оголосила про припинення дії свого кастодіального Lightning-гаманця. Ви, як і раніше, можете використовувати його як віддалений для своєї власної ноди і імпортувати інші гаманці, але LndHUB в Blue Wallet більше не існуватиме. Якщо зараз у вас є кошти в гаманці Lightning, ви повинні перевести їх в інший гаманець не пізніше 30 квітня 2023 року.

Muun

Гаманець Muun – це дуже зручний некастодіальний гаманець, який часто рекламується як Lightning-гаманець, хоча всі ваші монети зберігаються в блокчейні. На відміну від Blue Wallet, де Lightning і Біткоїн представлені як два гаманці з двома балансами, гаманець Muun показує один баланс. Користувачам не потрібно вирішувати, чи повинні вони здійснювати платіж у Lightning або у блокчейні. Гаманець автоматично обирає відповідний метод.

Чому Muun не мій фаворит? Через його метод резервного копіювання. Стандартом для самостійного зберігання є seed-фраза. Це те, чого навчали протягом останніх кількох років, і я вірю, що це стане стандартом у найближчому майбутньому. Коли я пояснюю учасникам своїх зустрічей чи семінарів, що таке самостійне зберігання, найважливішим моментом завжди є збереження seed-фрази. Але чомусь це працює інакше з Muun. Поки існують інші Lightning-гаманці, які працюють із seed-фразою або простішим механізмом резервного копіювання, я ставитиму їх у пріоритет. Наприклад, Breez чи Phoenix.

Breez

Breez додає вузол Lightning на ваш смартфон. Він зберігає ваші гроші у повній безпеці. Однак, вам знадобиться Google Диск, Apple iCloud або віддалений сервер для резервного копіювання. Оскільки багато людей в африканських країнах не можуть дотримуватися цих вимог, вони не можуть використовувати Breez. Прикро, адже, крім того, що це Lightning-гаманець, він служить програвачем подкастів Value4Value і додатком для торгових точок для бізнесу.

Phoenix

Як і Breez, Phoenix – це автономний вузол Lightning, який дає вам повний доступ до ваших коштів. Він некастодіальний і пропонує використовувати seed-фразу з 12 слів. Ви можете відправити свої кошти з Lightning на біткоїн-адресу в блокчейні (це називається «обмін» (swap out). Єдиним недоліком є те, що ви повинні мати не менше 10 000 сатоші ($2,15 на момент написання статті) для ініціалізації нового гаманця. Це мінімальна сума для створення нового платіжного каналу. Ця вимога може бути проблемою для людей із нижчими доходами. При обміні та відкритті каналів потрібно трохи довіри, але загалом це справжній автономний вузол Lightning, який працює на вашому телефоні. Ви повністю контролюєте свої кошти.

Запуск свого вузла? Zeus і Zap

Zeus і Zap – це гаманці, які ви можете використовувати як віддалені для своєї ноди. Ви також можете під'єднати Blue Wallet до своєї ноди, і тоді це буде чудовий Lightning-гаманець.

Я запускаю ноду Lightning на Voltage. Він не повністю автономний, мені потрібно довіряти Voltage, але поки я перекочовую з місця на місце, я не можу запустити свій вузол. У мене є Zeus, підключений до мого вузла на моєму iPhone та Zap на моєму Android. Саме таку конфігурацію я використала під час першого тесту Lightning у сільській місцевості Зімбабве у вересні 2022 року.

Результати тесту

Як уже говорилося вище, у мене склалося враження, що Android справляється з низькою швидкістю краще, ніж iOS. Я протестувала Muun, Blue Wallet, Zeus та Breez на iOS, а Phoenix та Zap на Android.

Muun

Я надіслала один платіж з Muun і у мене не виникло жодних проблем.

Blue Wallet

У мене були деякі проблеми із підключенням, як ви можете бачити на фото, але я змогла відправити та отримати платежі.

Zeus

Я надіслала чотири платежі. Іноді час очікування гаманця спливав через втрату з'єднання з вузлом, але після повторного відкриття програми все спрацювало.

Огляд кращих Lightning-гаманців для регіонів із повільним інтернетом

Zap

Мій гаманець Zap так і не під'єднався до мого вузла.

Breez

На жаль, нічого не вийшло. Процес завантаження програми почався, але через деякий час я перервала його, тому що він так і не завантажився. Це фантастична програма, і для створення каналу потрібно мінімум 2000 сатоші (порівняно з 10 000 сатоші в Phoenix), тому в районах з хорошим інтернет-з'єднанням я цілком можу його рекомендувати.

Phoenix

Я успішно відправила та отримала кілька платежів без жодних проблем.

Огляд кращих Lightning-гаманців для регіонів із повільним інтернетом

Порівняльна таблиця гаманців

Огляд кращих Lightning-гаманців для регіонів із повільним інтернетом

Комісійні

Порівнювати комісію справді складно, тому що функціональні можливості гаманців різні. Невизначеність базових комісій у блокчейні Біткоїна також має значення, тому що коли канал відкривається або відбувається обмін на біткоїн-адресу, за це теж потрібно платити.

Тож я навіть не намагалася порівнювати комісії. Можливість володіти стійкими до цензури грошима, які можна відправляти по всьому світу, які миттєво обробляються та не мають будь-яких обмежень щодо транзакцій, є неоціненною. Це вже дешевше ніж будь-яка інша форма міжнародного платежу.

Нещодавно хтось переслав мені 2500 доларів зі свого банківського рахунку в іншій країні. Тепер я маю на рахунку 2466 доларів. Комісія з його боку становила 20 доларів зверху суми у 2500 доларів. Крім того, з мого боку була комісія у розмірі 4,14 долара. У процесі транзакції хтось (і ми гадки не маємо, хто) забрав собі 30 доларів. Тобто відправник заплатив 2520 доларів, у мене на рахунку 2466 доларів – і ми заплатили 54 долари комісійних. І при цьому гроші ще навіть не обмінювалися на євро.

Висновок

Всього за 10 хвилин (разом із повідомленням у Твіттері) я відправила та отримала біткоїни в Зімбабве з кількох країн, таких як Бенін, Нігерія, Бангладеш, Німеччина, Великобританія та Італія, і все це без необхідності пред'являти посвідчення особи або отримувати дозвіл від будь-кого і без будь-яких обмежень щодо транзакцій та з дуже низькими комісіями. Ось що таке фінансовий суверенітет та інклюзивність.

Яке найкраще рішення для вас? Найкраще рішення – це те, що найкраще відповідає вашим особистим потребам. Як видно з наведеної вище таблиці, кожен гаманець має свої особливості, а також плюси та мінуси. Ви повинні з'ясувати свої потреби та можливості, а потім знайти оптимальне рішення для них.

Для нових користувачів Phoenix та Breez – чудові рішення. Враховуючи той факт, що я хотіла знайти найкращий гаманець, який працює в районах зі слабким підключенням до інтернету, я рекомендую Phoenix. Це некастодіальний гаманець, простий у використанні, обмін на блокчейн Біткоїна тут безплатний (за винятком плати за майнінг), і він працює з seed-фразою. Єдиним недоліком є те, що ви повинні отримати перший платіж не менше 10 000 сатоші (2,15 долара США на момент написання статті) для ініціалізації нового гаманця. Ця вимога може стати проблемою для людей із дуже низькими доходами.

Я часто чую, що Wallet of Satoshi – чудовий гаманець для початківців, тому що його використання просте та зручне. Більшість рахунків, які я отримала під час тестування, насправді відправили з Wallet of Satoshi. Це лякає мене. Звичайна рекомендація використовувати лише невелику суму коштів не може стосуватися користувачів з низьким прибутком. Втрата 2 доларів може бути величезною для них. Я більше не бачу причин рекомендувати кастодіальний гаманець із закритим вихідним кодом, такий як Wallet of Satoshi, замість конфіденційного гаманця із самостійним зберіганням, як Phoenix або Breez.

Вимога Phoenix отримати перший платіж у розмірі 10 000 сатоші є перешкодою для широкого впровадження, але людина, яка не має коштів для відправки 10 000 сатоші, ще більше постраждає від втрати тієї ж суми в кастодіальному гаманці. Як я вже говорила вище, кожен сам вирішує, який шлях обрати, але я вважаю важливим, щоб люди розуміли ризики використання кастодіальних гаманців на цій ранній стадії.

Некастодіальні Lightning-гаманці можуть бути менш зручними у використанні та пов'язані з початковими витратами при налаштуванні каналів, але ви повністю контролюєте власні кошти. Ви фінансово суверенні.

Також я з оптимізмом очікую на те, що розробники Біткоїна та підприємці знайдуть рішення, які зроблять самостійне зберігання ще зручнішим та знизять вхідний бар'єр у найближчі роки.

Це гостьовий пост Аніти Пош, засновниці Bitcoin For Fairness, яка подорожує світом, щоб дізнатися, як люди, які не мають доступу до банківських послуг, можуть отримати вигоду з суверенних грошей. Висловлені погляди є її власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Аналіз різних ціннісних пропозицій Біткоїна та нерухомості в часи геополітичної нестабільності. Леон Ванкум 18 лютого 2024
Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Як ноукоїнери вирішують, чи купувати їм біткоїн? Як їм це зробити? Як їм взаємодіяти із Біткоїном? На кожному з етапів цього шляху є безліч варіантів вибору. Сантьяго Варела 17 лютого 2024
Сендвіч «Рубен» та активація CTV Сендвіч «Рубен» та активація CTV Ви бачили ці бутерброди замість фото профілю? Вони є соціальним сигналом у спробі досягти консенсусу щодо активації змін у Біткоїні. George 203 11 лютого 2024