Закриття LocalBitcoins: які залишились альтернативи?

Закриття LocalBitcoins: які залишились альтернативи?

P2P-біржа LocalBitcoins оголосила про припинення своєї діяльності, що стало несподіванкою для багатьох учасників ринку. Розберемось, у чому причина закриття і хто може замінити популярну платформу.

Як працювала LocalBitcoins

LocalBitcoins була піринговою платформою для обміну біткоїнів з головним офісом у Гельсінкі, Фінляндія. Вона надавала послуги позабіржової торгівлі місцевою валютою за біткоїни. Користувачі розміщували оголошення на сайті, де вказували бажані курси обміну та способи оплати на купівлю або продаж біткоїнів. Інші користувачі, які зацікавлені в таких пропозиціях, відповідали на ці оголошення та здійснювали оплату зазначеним способом. LocalBitcoins користувалися понад 1 млн активних трейдерів з різних країн. Попри це, 9 лютого 2023 року P2P-біржа оголосила про припинення своєї діяльності.

Закриття LocalBitcoins: які залишились альтернативи?
Сайт LocalBitcoins. Джерело: LocalBitcoins

Однією з особливостей LocalBitcoins був сервіс для полегшення пошуку власників BTC, які могли зустрітися для особистої торгівлі коїнами. Адже платформа орієнтувалася на тих трейдерів, які прагнули більшої приватності. Проте можливість прямої офлайн-купівлі монет була ліквідована у 2019 році. З того часу LocalBitcoins залишалася піринговою онлайн-платформою.

Сайт використовував систему ескроу, за якої переказ біткоїнів здійснювався після надходження коштів на рахунок продавця. LocalBitcoins працювала на ринку біткоїна понад 10 років і мала гарну репутацію серед клієнтів. Про причини припинення діяльності не повідомляється. Проте менеджмент компанії посилається на «дуже суворий ведмежий ринок», який, вірогідно, вплинув на прибутковість операцій.

Альтернативи на ринку

Попри фінансові проблеми LocalBitcoins, очевидно, що попит на пірингові платформи з обміну BTC на фіатні валюти залишається високим. Щобільше, він може суттєво зрости найближчими місяцями, адже ринок швидко відновлюється від глибокого ведмежого ринку 2022 року.

Варто зазначити, що Binance та інші централізовані біржі також позиціонують власні послуги з конвертації фіату в біткоїни як пірингові. Проте насправді такі твердження не відповідають дійсності через KYC-процедури та централізований збір даних користувачів. Тому централізовані сервіси не можуть вважатися гідною альтернативою LocalBitcoins. А які ж тоді опції доступні наразі біткоїнерам?

Одним з таких варіантів є Bisq – однорангова платформа з відкритим кодом, що дозволяє купувати біткоїни за фіатні валюти. На відміну від більшості інших платформ, Bisq не вимагає KYC-верифікації та не зберігає приватні дані клієнтів. До того ж сервіс використовує мультипідпис для підтвердження транзакцій. Отже, безпека операцій забезпечується не одним приватним ключем, а декількома. У такий спосіб досягаються додаткові гарантії збереження BTC. Для використання Bisq необхідно завантажити десктопний застосунок, але дані користувачів не зберігаються на жодних серверах.

Закриття LocalBitcoins: які залишились альтернативи?
Платформа Bisq. Джерело: Bisq

Іншою альтернативою є популярна пірингова платформа Paxful, що пропонує клієнтам понад 350 способів придбати BTC. Платформа також пропонує власний спеціалізований біткоїн-гаманець. Протягом тривалого часу Paxful надавала послуги з купівлі/продажу багатьох цифрових активів, але наразі вона зосередилася виключно на біткоїні (зокрема через відмову працювати з проєктами на алгоритмі консенсусу Proof-of-Stake) та деяких стейблкоїнах. Проте для доступу до повного функціонала Paxful все ж вимагає пройти KYC-верифікацію, що є мінусом цієї платформи.

Відомий Біткоїн-експерт Корі Кліппстен зазначає: «Найкращий спосіб купити біткоїн – це відправити гроші брокеру, щоб він надіслав монети безпосередньо вам, наприклад, як це робить Bull Bitcoin».

Bull Bitcoin – це канадська компанія, яка приймає фіатні банківські перекази від клієнтів та надсилає монети безпосередньо на вказану біткоїн-адресу. Платформа приймає перекази від великої кількості банківських установ та не має встановлених лімітів на обсяги купівлі або продажу. Bull Bitcoin дозволяє використання протоколів другого рівня Біткоїна (Lightning Network та Liquid) для тих клієнтів, які зацікавлені у більшій масштабованості та мінімізації комісій на біткоїн-платежі. До того ж Bull Bitcoin є некастодіальним сервісом, а, отже, не має доступу до приватних ключів клієнтів та убезпечує користувачів від свого потенційного банкрутства.

Корі Кліппстен додає: «Другий найкращий спосіб – розподілити обов'язки між кастодіаном і брокером, наприклад, як це реалізовано у Swan Bitcoin. Таким чином можна гарантувати, що брокер не буде мати доступу до ваших монет».

Swan Bitcoin не вимагає KYC-перевірки та дозволяє купувати біткоїни безпосередньо з власного банківського рахунку. Комісія складає 0,99%, що майже вдвічі менше за інші альтернативи на зразок Coinbase. Цей сервіс також спеціалізується на різноманітних планах DCA (dollar cost averaging), коли клієнт інвестує певну заздалегідь визначену суму в біткоїни через рівні періоди (наприклад, раз на тиждень чи на місяць).

Деякі власники BTC, що прагнуть більшої приватності, купують коїни у майнерів. Хоча така послуга може потребувати певної націнки, ідентифікувати особу стає майже неможливим. Більшість регіональних Біткоїн-мітапів також дозволяє купувати монети прямо в інших власників монет, уникаючи таким чином KYC-верифікації та додаткового контролю. Отже, біткоїнери все ще мають достатньо можливостей для придбання коїнів у приватний спосіб, забезпечуючи таким чином баланс між активним використанням BTC та захистом персональних даних.

Висновки

Закриття пірингової платформи LocalBitcoins викликало чимале занепокоєння у деяких членів Біткоїн-спільноти. Проте ведмежий ринок традиційно призводить до зміни структури ринку. На сьогодні є декілька гідних однорангових платформ, що дозволяють купувати BTC за фіатні гроші через банки чи інші платіжні канали. Некастодіальні та DCA-послуги можуть слугувати додатковим бонусом для біткоїнерів. Насамкінець співпраця з майнерами та учасниками локальних Біткоїн-мітапів створюють додаткові умови для задоволення попиту, що існує в цьому сегменті.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024