Taro vs. RGB: що краще для біткоїнерів

Taro vs. RGB: що краще для біткоїнерів

Taro та RGB – популярні протоколи, що ставлять за мету розширити функціонал Біткоїна. Попри певні спільні ознаки, вони принципово відрізняються один від одного.

Taro та RGB: загальні характеристики

Taro – це протокол, що уможливлює випуск додаткових активів на блокчейні Біткоїна. Такі активи можуть бути як взаємозамінними на зразок стейблкоїнів, так і невзаємозамінними (наприклад, NFT чи колекційні цифрові активи). За допомогою Taro такі активи можуть спрямовуватися або через мережу Біткоїна, або через Lightning Network (що швидше і дешевше).

Taro також сприяє розвитку мережі брокерських послуг, що дозволяють операторам Lightning-нод надавати послуги обміну одних цифрових товарів на інші. До того ж весь процес відбувається повністю децентралізовано. Taro також активно використовує останнє оновлення Taproot. У такий спосіб обсяг інформації, що необхідний для підтвердження транзакцій, значно зменшується.

Taro vs. RGB: що краще для біткоїнерів
Схема протоколу Taro. Джерело: River

Натомість RGB – це система смарт-контрактів, що інтегрована з Lightning Network. RGB ставить за мету досягти більшої масштабованості через використання угод, які автоматично виконуються після задоволення обумовлених умов між користувачами. Таким чином стає можливим створювати й використовувати NFT, утіліті-токени, смарт-контракти, функціонал децентралізованих бірж (DEX) тощо.

RGB досягає валідації на стороні клієнта, а дані зберігаються поза межами блокчейну та навіть поза Lightning Network. Отже, приватні дані, що описують транзакції, можуть бути ефективно збережені, й треті особи не мають до них жодного доступу. RGB також створює платформу для Біткоїн-розробників, що можуть використовувати її можливості для створення складних смарт-контрактів, BiFi, токенізованих активів тощо.

Членкиня правління LNP/BP Standards Association та співзасновниця й CEO Pandora Company Ольга Уколова пояснює: «RGB – це перша система, яка дозволяє складати складні угоди між сторонами, програмувати різні рівні доступу до інформації та прийняття рішень, захищати свої асети шляхом перевірки даних самим власником замість довіри третім сторонам та багато іншого».

Taro та RGB: головні відмінності

Існує чимало відмінностей між цими проєктами, що дозволяють реалістичніше оцінити їхню корисність для розробників та користувачів. RGB активно розвивається ще з 2016 року. Проєкт залучив близько $1 млн зовнішнього фінансування та $500 000 коштів розробників. Пітер Тодд та Джакомо Зукко надали первинного поштовху RGB. Але наразі проєкт залучає фахівців з усієї індустрії (щонайменше п’ять конкуруючих компаній вносять свої пропозиції щодо еволюції RGB).

Taro офіційно представили лише минулого року. Обсяг його фінансування складає трохи більш як $80 млн, частину цих коштів було спрямовано на маркетинг та просування бренду. Щодо функціонала, Taro більшою мірою імітує певні характеристики RGB, хоча й в обмеженому вигляді. Протокол Taro наразі розвивається виключно Lightning Labs, отже, широкого залучення інших компаній та розробників не відбувається.

RGB має досить довгу історію розробки та запровадження своєї системи. Зокрема альфа-версія була представлена 2019 року, а бета-версія – за два роки у 2021. Насамкінець у 2022 році відбувся вже офіційний реліз проєкту. Щодо Taro, то альфа-версія була представлена лише 2022 року, й протокол ще доопрацьовується.

Існують також відмінності щодо функціонала, що вже зараз доступний користувачам. Так, RGB пропонує розгалужену систему смарт-контрактів на блокчейні Біткоїна. До того ж наявні чималі BiFi-опції, що включають DEX, алгоритмічні стейблкоїни тощо. Існує також можливість створювати NFT та DAO відповідно до потреб учасників ринку. Щодо протоколу Taro, то попри всі заяви, наразі доступні лише різні види токенів, а інші опції ще не допрацьовані.

Taro vs. RGB: що краще для біткоїнерів
Схема системи RGB. Джерело: RGB

Коментуючи розвиток Taro, Ольга Уколова сказала наступне: «Все, що заявлено в документації Taro – це надання можливості гратися з токенами, що скоріше приведе до виродження принципів та філософії Біткоїна, аніж допоможе його розробникам та користувачам задовольняти свої потреби».

Taro та RGB: перспективи

Можна очікувати, що попит на протоколи на зразок Taro та RGB зростатиме в наступні роки. Причина в тому, що сегмент BiFi може стрімко розвиватися під час буму на ринку, й користувачі будуть зацікавлені у роботі з найнадійнішим та децентралізованим блокчейном Біткоїна, аніж іншими альтернативами. Тому нові застосунки та технологічні рішення можуть з’являтися на основі цих протоколів.

У той самий час майбутній розвиток Taro та RGB може бути дуже різним. Попри досить активну маркетингову кампанію представників Taro, очевидними є технологічні й економічні переваги RGB, що виводить функціонал смарт-контрактів та BiFi на новий рівень. Учасники Біткоїн-екосистеми насамперед зацікавлені в отриманні доступу до таких комплексних систем, що можуть бути кастомізовані відповідно до їхніх потреб.

Отже, за відсутності радикальних інновацій з боку розробників Taro найближчими місяцями ризикує втратити популярність у біткоїнерів. Маркетингові кампанії, що не підтримані відповідними практичними результатами, не можуть бути успішними у довгостроковому періоді. Але еволюція RGB у будь-якому разі надасть біткоїнерам доступ до необхідних фінансових і технологічних послуг на блокчейні Біткоїна.

Висновки

Протоколи Taro та RGB сприяють масштабованості Біткоїна, більшій приватності та інтеграції з іншими сервісами. Проте RGB має розвинутіший функціонал, більший обсяг інвестицій та довшу історію розробки. Використання BiFi, NFT та DAO наразі доступно лише на RGB, а Taro обмежується токенізованими рішеннями. Довгостроковий розвиток цього сегменту є дуже ймовірним, особливо після виходу з ведмежого ринку та зростання попиту з боку користувачів та розробників.

Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024
Майбутнє біткоїн-кредитування Майбутнє біткоїн-кредитування Зі зростанням капіталізації біткоїна та його ширшим прийняттям у світі збільшується попит на його використання у вигляді застави при наданні/отриманні позик. Проте сучасна банківська система має занадто багато проблем, які можна розв’язані лише при переході на стандарт Біткоїна. Дмитро Харьков 15 квітня 2024