Taproot-адреси: особливості та переваги

Taproot-адреси: особливості та переваги

Після активації оновлення Taproot у листопаді 2021 року в мережі Біткоїна з’явився новий тип адрес. Чим же він відрізняється від своїх попередників та яку користь може принести біткоїнерам?

Новий тип адрес

Оновлення Taproot сприяє ефективнішому застосуванню функціонала смарт-контрактів на блокчейні Біткоїна. Окрім того, досягається більша масштабованість та приватність для користувачів, адже сторонні оглядачі не зможуть відрізнити звичайні транзакції від складних смарт-контрактів.

Ще однією особливістю оновлення є поява нових Біткоїн-адрес. Вони мають офіційну назву Pay-to-Taproot (P2TR), а ще іноді використовується абревіатура Bech32m. Візуально розпізнати їх дуже просто: вони починаються з bc1p. На сьогодні не всі гаманці та платформи підтримують новий тип адрес. Проте найбільш популярні моделі холодних та гарячих гаманців уже повністю інтегрували P2TR, хоча за замовченням, як правило, ще використовуються SegWit або Bech32-адреси, що починаються з bc1q. Довжина адреси також збільшилася: тепер вона складає 62 знаки (у SegWit-адреси – 42 знаки, а у Legacy-адреси – 34).

Taproot-адреси: особливості та переваги
Типи адрес у мережі Біткоїна. Джерело: Trezor Blog

Цікаво, що використання P2TR почало стрімко зростати з 2023 року. Якщо станом на кінець 2022 року частка таких адрес серед усіх транзакцій у мережі Біткоїна була на рівні 1,9%, то менш ніж за місяць вона зросла вдвічі – до 3,8%. Така динаміка (спочатку повільна, але після певного етапу – дуже стрімка) характерна і для попередніх типів адрес. Окрім зручності, значну роль відіграє мережевий ефект, коли користувачі орієнтуються на вибір інших учасників мережі.

Плюси P2TR

Нові адреси мають чимало переваг, що має сприяти їхньому активному впровадженню. По-перше, вони дозволяють економити на переказах монет. Проте наразі економія досягається лише, коли власник BTC відправляє кошти з Taproot-адреси. Якщо ж кошти відправляються на P2TR, то жодної економії не передбачено.

До того ж Taproot заохочує використання вдосконалених та більш «важких» транзакцій. Наприклад, у разі проведення простої транзакції (одна вихідна адреса та 2-3 адреси-отримувачі) економії майже не буде. Але інтеграція смарт-контрактів або складних умов для витрат дозволяє значно знизити їхню «вагу» за допомогою Taproot. Таким чином, досягається значне зниження комісій та оптимізація взаємодії між біткоїнерами. Для тих власників монет, які використовують мультипідпис також досягатиметься більш раціональне використання ресурсів (економія на комісіях складає 30-75%).

По-друге, Taproot досягає справжнього прориву в забезпеченні приватності транзакцій та нерозкритті їхнього типу для сторонніх спостерігачів. Наприклад, під час використання попередніх адрес будь-хто може відрізнити з даних блокчейну звичайну транзакцію від тієї, що включає відкриття/закриття Lightning-каналів або використання мультипідпису. Така ситуація є неприйнятною для власників монет, які хочуть використовувати весь функціонал Біткоїна, але не привертати надмірної уваги до своїх операцій.

Taproot розв’язує цю проблему завдяки представленню всіх транзакцій у схожому вигляді, але максимальна приватність стане можливою після подальшого розповсюдження P2TR-адрес та їхнього домінування серед користувачів. Оновлення Taproot також запровадило так звані «підписи Шнорра», що дозволяють об’єднувати підписи з декількох непов’язаних між собою гаманців у один. Такі інновації вкрай важливі для мікшування транзакцій, наприклад, за допомогою CoinJoin.

Анонімний біткоїнер ODELL зазначає: «Підпис Шнорра може зробити транзакції CoinJoin дешевшими за звичайні». Таким чином користувачі отримають ще один стимул для підвищення своєї приватності.

Насамкінець, Taproot дозволяє уникнути ризиків, що пов’язані з потенційним експлойтом, коли додаються надмірні вихідні адреси з метою непропорційного зростання транзакційних витрат. Наразі ця загроза вирішується через відстежування історії транзакцій, але Taproot автоматично запобігає таким ризикам без необхідності надавати чи перевіряти додаткові транзакції.

Рекомендації для біткоїнерів

Перехід на нові адреси може, перш за все, залежати від інтенсивності використання блокчейну та потреб конкретного власника монет. У разі порівняно невисокої частоти транзакцій та невпевненості щодо активації Taproot відповідними партнерами чи платформами, має сенс покладатися на SegWit-адреси. Вони забезпечують достатньо високу ефективність та порівняно низькі комісії.

У разі, якщо ви більш досвідчений користувач та надаєте перевагу CoinJoin, то вкрай доречно покладатися саме на P2TR-адреси вже зараз. Найпопулярніші сервіси вже підтримують їх, а у більшості гаманців вони доступні, але потрібно вибрати саме їх у налаштуваннях, адже за замовчуванням майже завжди зазначені SegWit-адреси.

Перехід на Taproot також є доцільним у разі систематичного використання Lightning-транзакцій та бажання досягти більшої приватності та неможливості відстеження їх через блокчейн. Наприклад, гаманець Muun, що працює як з основною мережею Біткоїна, так і з Lightning, може генерувати P2TR-адреси, якщо така опція обрана користувачем. У будь-якому разі можна очікувати, що Taproot-адреси стануть панівними у Біткоїн-екосистемі протягом одного-двох років.

Taproot-адреси: особливості та переваги
Muun: інтеграція Lightning та Taproot. Джерело: Muun

Висновки

Оновлення Taproot, окрім загальних інновацій та розширення функціонала, також запровадило новий тип адрес, що починаються з bc1p. Вони дозволяють знизити комісії, підвищити приватність та нівелювати певні експлойти. Хоча наразі їх використовують у менш ніж 4% транзакцій у блокчейні Біткоїна, їхня частка стрімко зростає. У разі збереження таких темпів P2TR- можуть обігнати SegWit-адреси вже у 2023-2024 роках. Особливо доречно переходити на нову альтернативу в разі використання CoinJoin та Lightning-транзакцій. Taproot дозволяє представити такі операції у вигляді звичайного переказу монет.

Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024
Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами.  Володимир Гришенко 13 червня 2024
Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування. Дмитро Харьков 12 червня 2024