BTC-донати: роль Біткоїна в допомозі Україні

BTC-донати: роль Біткоїна в допомозі Україні

Військове вторгнення РФ в Україну створило безпрецедентні виклики перед усім цивілізованим світом. Допомога Україні з боку різних країн та організацій значною мірою стала можливою завдяки Біткоїну.

Роль і значення Біткоїна в умовах війни

З початком російського вторгнення радикально змінилися потреби держави й суспільства – грошовий потік було зосереджено на протидії зовнішній агресії. У таких умовах головну роль став відігравати доступ до фінансових ресурсів з можливістю їхнього оперативного використання для військових та гуманітарних потреб.

Проблема традиційних банківських та грошових переказів полягає у досить значному періоді часу, необхідному для здійснення переказів, а також порівняно високих комісіях, обмеженнях на певні міжнародні операції та контроль регуляторів. Усі ці проблеми ефективно вирішує технологія блокчейну Біткоїна, що дозволяє здійснювати дешеві (середня вартість переказу становить $1,3), швидкі (5-15 хвилин) та псевдоанонімні транзакції без бюрократичного тиску.

Динаміка середньої вартості транзакцій. Джерело: YCharts
Динаміка середньої вартості транзакцій. Джерело: YCharts

Таким чином Україні вдалося акумулювати значні фінансові ресурси, що серйозно допомогли у покритті базових гуманітарних потреб та організації необхідної оборони. Зокрема, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров відзначив роль Біткоїн-спільноти, підкресливши що вона «підтримує Україну з перших днів війни, щойно російські танки зайшли на наші території». Таким чином уряд отримав можливості залучити весь технологічний світ для допомоги Україні.

Державні і недержавні фонди активно використовють BTC для отримання донатів як через технологічні переваги такого способу, так і у відповідь на запити контриб’ютерів з України та інших країн. За даними Crystal Blockchain, понад 30 верифікованих державних і недержавних фондів приймають пожертви й допомогу в BTC та цифрових активах. Серед найвідоміших можна відзначити адреси уряду та Міністерства цифрової трансформації, Кіберполіції України, Міністерства охорони здоров’я, фонду «Повернись живим», Unchain Ukraine, Palianytsia тощо.

У перші два дні війни фонд «Повернись живим» отримував переважну більшість донатів у BTC та цифрових активах (25 лютого їхній обсяг перевищив $4 млн за день). А вже починаючи з 26 лютого контриб’ютори надавали перевагу офіційним біткоїн-адресам уряду України. Поєднання зусиль державних і громадських фондів, а також міжнародних партнерів довело свою ефективність та створило передумови для протидії агресії та поступового звільнення окупованих територій.

Структура пожертв

Універсальність біткоїна як засобу платежу та збереження вартості дозволяє використовувати його для різних цілей відповідно до потреб отримувача. Станом на 30 вересня лише фондом Aid for Ukraine було зібрано донатів BTC в еквіваленті $38,8 млн, а загальна сума пожертв усіх цифрових активів перевищила $178 млн та продовжує зростати (загальна сума донатів, зібраних усіма фондами втричі перевищує цей показник). Таким чином власники BTC наочно продемонстрували відповідальну громадянську позицію.

Зібрані кошти використовуються переважно за двома основними групами потреб: військові та гуманітарні. Перша з них забезпечує закупівлю необхідного озброєння, оснащення та інших засобів комплектування та забезпечення діяльності Збройних сил України. Друга з них використовується для підтримки цивільного населення з постраждалих регіонів, внутрішньо переміщених осіб та інших гуманітарних потреб у різних регіонах України. Загалом 52% донатів, отриманих через цифрові активи, спрямовані на військові цілі, а 48% – на гуманітарні.

Напрями використання донатів. Джерело: Crystal Blockchain
Напрями використання донатів. Джерело: Crystal Blockchain

Структура використаних коштів може також змінюватися відповідно до динаміки воєнних дій, обсягу міжурядової допомоги, ситуації в енергетичному секторі, соціально-економічної ситуації тощо. Блокчейн Біткоїна дозволяє досягти балансу між приватністю відправників та контролю над використанням зібраних активів. Адже транзакції адрес, пов’язаних з конкретними фондами, можуть бути відстежити та проаналізувати. Таким чином можна ефективно запобігти потенційним зловживанням.

Післявоєнна відбудова

Найважливішим аспектом використання біткоїна в умовах війни є не лише надання термінової фінансової допомоги військовим та населенню, а й створення умов для повноцінної післявоєнної відбудови країни. Заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков зазначає, що напрацьовані механізми будуть вкрай доречними, коли закінчиться війна. Зокрема контриб’ютори матимуть змогу фінансово допомагати й інвестувати у Біткоїн-стартапи, таким чином отримуючи додатковий дохід та сприяючи утворенню повноцінної Біткоїн-інфраструктури в Україні.

Розвиток Біткоїн- та блокчейн-бізнесу гратиме помітну роль в економіці знань, глобального використання технологій та вільного переливу капіталу між країнами та галузями. На сьогодні все більше юрисдикцій роблять ставку на розвиток Біткоїн-хабів: Гонконг, Сінгапур, Дубай тощо. Набутий досвід під час війни може стати у пригоді під час трансформації української економіки. Базовий блокчейн Біткоїна дозволяє ефективно заощаджувати кошти та довгостроково їх інвестувати, а протоколи другого рівня на зразок Lightning Network – створювати оптимальні умови для використання BTC у щоденних мікротранзакціях.

Висновки

Біткоїн довів свої чималі переваги для вирішення нагальних завдань після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Державні та громадські організації вдало використовують BTC та цифрові активи для фінансування потреб Збройних сил України та цивільного населення. Якісна трансформація економіки, у тому числі шляхом розвитку Біткоїн- та блокчейн-бізнесу й утворення Біткоїн-хабів, має стати пріоритетом після відновлення контролю над усіма територіями України.

Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024
Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум – один із найавторитетніших журналістів у Біткоїн-індустрії. Він пише не лише статті про головний цифровий актив, а й книги. Володимир Гришенко 20 лютого 2024