Смарт-контракти на блокчейні Біткоїна: принцип роботи та переваги

Смарт-контракти на блокчейні Біткоїна: принцип роботи та переваги

Децентралізація та стабільність блокчейну Біткоїна створюють оптимальні умови для реалізації на ньому смарт-контрактів. Розглянемо останні тенденції у цьому напрямку та основні переваги для користувачів.

Що таке смарт-контракт

Смарт-контракт – це будь-яка цифрова угода, що автоматично виконанується у разі дотримання заздалегідь вказаних вимог. Наприклад, покупець і продавець можуть домовитися про автоматичний переказ BTC у разі, якщо товар буде доставлено протягом місяця із відповідними сертифікатами якості. Таким чином, сторони отримують гарантії та можуть спокійно виконувати свої функції. Смарт-контракти дозволяють інтегрувати декілька складних умов з метою досягнення балансу інтересів та не обмежуються стандартними пунктами, що існують у господарських відносинах та традиційних контрактах.

Мережа Біткоїна реалізує цілу низку смарт-контрактів завдяки своїй скриптовій мові програмування Script. Таким чином стає можливим визначити та поєднати різні критерії й умови, а також зарезервувати відповідну кількість монет на час дії смарт-контракту. Варто зазначити, що Script не є повним за Тюрінгом, що робить його захищеним від DoS-атак, які можуть вивести з ладу інші цифрові проєкти.

CEO та засновник Party.Space Юрій Філіпчук зазначає: «Із запуском смарт-контрактів на блокчейні Біткоїна на нас очікує можливість створення децентралізованих застосунків, Bitcoin Finance тощо. Таким чином ці активи та застосунки будуть реалізовані на резервній валюті інтернету».

Стабільність, відсутність цензури та надійність мережі Біткоїна створюють унікальні переваги для користувачів, що залишаються недоступними у разі використання інших блокчейнів.

Загальна схема смарт-контрактів. Джерело: WallStreetMojo
Загальна схема смарт-контрактів. Джерело: WallStreetMojo

«У нас ще буде можливість дізнатися яким саме чином підвищення рівня довіри та децентралізації впливатиме на патерни поведінки юзерів», – додає Юрій Філіпчук.

Іншими словами, доступ до додаткового функціонала, а також більшої захищеності персональної інформації сприятимуть позитивній трансформації поведінки користувачів й формуванню додаткових потреб і запитів. Таким чином, смарт-контракти на блокчейні Біткоїна можуть розвиватися значно динамічніше у порівнянні з іншими альтернативами. У довгостроковій перспективі очевидні переваги такого технологічного рішення можуть дозволити досягти абсолютного домінування Біткоїна в цьому сегменті.

Типи смарт-контрактів на блокчейні Біткоїна

На сьогодні реалізовані різні типи смарт-контрактів на блокчейні Біткоїна. Найпопулярніший тип – це P2PKH-скрипти, що дозволяють відправляти монети на біткоїн-адресу за умови, що тільки власник приватних ключів має можливість підтвердити транзакцію та розпоряджатися BTC з конкретної адреси. Складнішою організацією смарт-контрактів на блокчейні Біткоїна є мультипідпис. На відміну від P2PKH, мультипідпис дозволяє інтегрувати декілька (в теорії – необмежену кількість) підтверджень від одного чи різних користувачів для проведення транзакції.

Щобільше, існує можливість обрати m підтверджень з n можливих для авторизації операції. Наприклад, власник монет може обрати варіант з трьома підписами з п’яти задля забезпечення додаткового захисту. Деякі децентралізовані сервіси (наприклад, Hodl Hodl) також використовують мультипідпис (два з трьох) під час проведення операцій.

Також існує можливість створити смарт-контракти, що стануть активними лише після певного проміжку часу. Наприклад, переказ монет стане можливим лише через пів року з моменту його укладання. Мультипідпис можна інтегрувати з функцією відкладання реалізація смарт-контракту. Можлива реалізація наступна: протягом п’яти місяців для надсилання монет необхідно три підписи з трьох можливих, а після п’яти місяців – два підписи. Таким чином власник BTC може як убезпечити свої резерви, так і отримати доступ до монет через певний проміжок часу, якщо один із підписів втрачено. Кожна людина може самостійно визначити баланс між мінімізацією загроз безпеці коїнів та ризиків втрати підписів, що не дозволить підтвердити транзакції.

Оновлення Taproot

Оновлення Taproot було активовано 2021 року, і воно кардинально змінило функціонал блокчейну Біткоїна. Taproot дозволяє досягти більшої приватності та ефективності транзакцій. Зокрема використання мультипідпису стало більш приватним, і ніхто зі сторонніх осіб не зможе відрізнити транзакції за способом їхньої активації. Як наслідок, можна досягти максимальної приватності та захистити транзакції та інтереси всіх власників монет незважаючи на кількість підписів, що вони використовують, та додаткові способи захисту.

Варіанти підписів, що стали доступними після оновлення Taproot. Джерело: CoinTelegraph
Варіанти підписів, що стали доступними після оновлення Taproot. Джерело: CoinTelegraph

Taproot сприяє зменшенню обсягу, що займають смарт-контракти на блокчейні, а також здешевлює їхню реалізацію. На сьогодні реалізація смарт-контрактів можлива як на базовому рівні блокчейну Біткоїна, так і на другому рівні за допомогою Lightning Network. Використання Lighting Network дозволяє збільшити швидкість транзакцій та знизити їхню вартість.

CEO майнінгової компанії Marathon Digital Holdings Фред Тіль пояснює: «Головне застосування Taproot – це смарт-контракти. Вони створюють унікальні можливості для створення застосунків та бізнес-проєктів на блокчейні».

Висновки

Блокчейн Біткоїна відзначається максимальною стабільністю та постійними інноваціями. Наявний функціонал смарт-контрактів дозволяє реалізовувати майже будь-які домовленості та операції, що залежать від однієї чи декількох умов. Наприклад, можуть запроваджуватися додаткові часові обмеження та зміни у кількості підписів. Оновлення Taproot розширило можливості застосування смарт-контрактів на базовому рівні блокчейну Біткоїна та Lightning Network. Темп інновацій у цій сфері буде, ймовірно, залишатися стабільно високим і у наступні роки.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024