Стан Lightning через рік після запровадження біткоїна в Сальвадорі

Стан Lightning через рік після запровадження біткоїна в Сальвадорі

Рік тому Lightning допомогла Сальвадору запровадити біткоїн, що своєю чергою сприяло використанню протоколу другого рівня Біткоїн-мережі у всьому світі.

Заголовки про біткоїн найчастіше зосереджені на ціні. Незалежно від того, зростає вона чи знижується в еквіваленті долара США, засоби масової інформації відповідно сідлають хвилю, позначаючи «буми» та «обвали» в міру їх появи. Як наслідок, основи технології майже не висвітлюються, а «цікава щодо Біткоїна» аудиторія не отримує достатніх аналітичних матеріалів про те, що впливає на зростання однорангової (P2P) валюти.

Цю ситуацію можна додатково проілюструвати прийняттям біткоїна як законного платіжного засобу Сальвадором. Більшість засобів масової інформації вирішили більше зосередитися на тому, як експеримент міг піти не так, а не на здобутках країни та населення з моменту прийняття законодавства.

Майкл Петерсон, засновник Біткоїн-Біч, циркулярної біткоїн-економіки, що надихнула президента Сальвадору Найіба Букеле запровадити біткоїн на національному рівні, сказав Bitcoin Magazine, що це «все про перспективу».

«У більшості негативних розповідей стверджують, що прийняття платежів у біткоїнах становить близько 20% і описують це як провал. Якби в країні за межами Сальвадора хоча б 5% підприємств приймали BTC, ми були б у захваті», – сказав він.

«Я вважаю, що рівень запровадження біткоїна як платіжного засобу вражає. Як говориться, люди переоцінюють те, що можна зробити за рік, і недооцінюють те, що можна зробити за 10 років. Я думаю, що через 10 років буде важко знайти когось, хто пам’ятає, що був критиком», – додав він.

Що стосується конкретно Біткоїн-Біч, Петерсон висловив думку, що вплив закону про біткоїн був неоднозначним.

«Негативним аспектом є те, що це політизувало біткоїн», – сказав він. «Позитивним – те, що це сприяло поширенню інструментів, пов’язаних з біткоїном, і здатності краще інтегруватися в традиційну фінансову систему».

«Спонсорований державою гаманець для біткоїнів і доларів США Chivo, – продовжив Петерсон, – дозволяє безперешкодно інтегрувати BTC з банківськими рахунками, що важливо для власників бізнесу».

«З моєї точки зору, минулий рік пройшов набагато краще, ніж я очікував, як воно буде, рік тому. Через п'ять років це вражатиме людей", – сказав він.

Завдяки мережі Lightning Network (LN) сальвадорські роздрібні торговці перейшли на біткоїн як на місцевому рівні на Біткоїн-Біч, так і загалом у країні. Окрім вигоди від Lightning, перша країна, яка запровадила BTC як національну валюту, також створила схему зворотного зв’язку, через яку сама Lightning також здобула вигоду. Ця стаття дослідить цю модель взаємодії. Але перш ніж заглиблюватися в деталі, варто дати легке для розуміння, але детальне пояснення Lightning.

Lightning Network: вступний курс

Lightning була розроблена для масштабування базового рівня мережі Біткоїна. Для того, щоб забезпечити відкритість, стійкість до цензури та відсутність потреби в довірі, Біткоїн спирається на розподілений реєстр, криптографію, однорангову мережу, протокол консенсусу та складний у створенні, але простий у перевірці процес додавання записів у блокчейн. Разом ці характеристики розв’язують проблему подвійних витрат і роблять Біткоїн першою та правильною одноранговою системою електронних грошей – розподіленою мережею, яка дозволяє здійснювати без цензури платежі між недовірливими сторонами, не покладаючись на будь-яких посередників.

Однак досягти цього досить дорого, а багато нюансів не дозволяють масштабувати базовий рівень. Блоки мають залишатися невеликими, наприклад, щоб низькою залишалася вартість роботи вузла, а отже, мережа залишалася розподіленою та стійкою до цензури. Але для того, щоб Біткоїн повністю розкрив свій потенціал і став світовою валютною системою за замовчуванням, його потрібно масштабувати. Ось тут і з’являється багаторівневе масштабування.

Мережа Lightning Network – це протокол другого рівня для Біткоїна. Вона використовує базовий рівень і протокол Біткоїна для абстрагування невеликих транзакцій між користувачами поза блокчейном Біткоїна. За допомогою смарт-контрактів Lightning може розраховувати остаточний баланс цих платежів на базовому рівні, гарантуючи, що всі транзакції дотримуються правил протоколу.

З точки зору внутрішньої структури, смарт-контракт, створений за допомогою протоколу, становить адресу з мультипідписом, для якої кожен з двох користувачів-учасників має закритий ключ. У Lightning він відомий як «платіжний канал».

Канал Lightning дозволяє двом користувачам ділитися коштами на адресі, але запобігає зловмисним діям одного з них на шкоду іншому. Якщо один користувач здійснює платіж іншому, їхні відповідні баланси в платіжному каналі оновлюються, вказуючи, яку частину загальних коштів каналу отримає кожен користувач після остаточного закриття каналу.

Тому в блокчейні Біткоїна реєструються лише транзакції відкриття та закриття каналу Lightning. Усуваючи комісію за транзакції та час очікування, які ускладнюють транзакції у мережі Біткоїна, Lightning дозволяє своїм користувачам насолоджуватися доступними, швидкими та конфіденційними платежами.

Мережа платіжних каналів

Коли люди говорять про мережу Lightning Network, вони мають на увазі абстрактну концепцію того, що насправді є багатьма різними платіжними каналами, з’єднаними разом.

Як пояснювалося в попередньому розділі, платіжні канали Lightning створюють основу мережі, оскільки два учасники блокують певну кількість біткоїнів на базовому рівні мережі Біткоїна, щоб здійснювати між собою швидкі та дешеві платежі поза мережею (офчейн-платежі). Однак, в ході того як відкривається більше каналів з різними учасниками, маршрутизація платежів потім може здійснюватися через цю сітчасту мережу від одного учасника до іншого, поки не буде досягнуто кінцевого одержувача платежу Lightning.

Таким чином, абстракція, яка є «мережею Lightning Network», вимагає від різних учасників спілкуватися один з одним, щоб вони могли здійснювати маршрутизацію платежів один одного та забезпечувати безперебійну взаємодію. Таким чином люди можуть платити комусь через Lightning, не відкриваючи канал безпосередньо з ними.

Цей зв’язок і маршрутизація відбувається між вузлами, на яких працює програмне забезпечення протоколу Lightning.

Програмне забезпечення вузлів

У той час як у Біткоїні де-факто існує стандартне програмне забезпечення вузла, Bitcoin Core, наразі існує більше ніж один тип програмного забезпечення вузла Lightning. Як наслідок, існує потреба в наборі документів, щоб визначати, як ці різні типи вузлів Lightning – вони ж «реалізації» – можуть взаємодіяти один з одним.

Документи «Основи технології Lightning» (BOLT) визначають набір специфікацій, яких повинні дотримуватися всі реалізації вузлів Lightning, щоб бути стабільним, сумісним учасником мережі Lightning Network. На цей час існує 11 документів BOLT, які описують усе: від того, як створити платіжний канал і поповнити його біткоїнами, до того, як потрібно подавати запит на здійснення платежу Lightning.

Природно, той факт, що існують різні реалізації Lightning, також означає, що для користувачів доступні різні пропозиції, і вони можуть вибрати будь-яке програмне забезпечення для запуску на основі своїх конкретних потреб. На високому рівні існує чотири основні реалізації Lightning: LND, Core Lightning, Eclair і LDK, кожна з яких орієнтована на конкретні випадки використання. Ці відмінності не відчутні для більшості кінцевих користувачів, які найчастіше взаємодіють з Lightning через мобільний застосунок, що сам використовує одну з цих реалізацій, але вибір правильної для роботи реалізації є важливим завданням для постачальників послуг і користувачів, які бажають запускати власні вузли Lightning.

Із Сальвадору до Федерального резерву

Прийняття Сальвадором біткоїна як законного платіжного засобу надало Lightning значної легітимності, оскільки світові стало зрозуміло, що, всупереч поширеному переконанню, біткоїни дійсно можна використовувати для покупки повсякденних товарів.

Це визнання підштовхнуло до більшого рівня обізнаності про цю технологію, про що може свідчити дослідницька стаття, нещодавно опублікована однією з філій центральної банківської системи США.

Опублікована в червні 2022 року стаття Федерального резервного банку Клівленда «Lightning Network: перетворення біткоїна на гроші» описує, як нова технологія здатна розвантажити блокчейн Біткоїна базового рівня і дозволити біткоїну краще функціонувати як засобу платежу.

«Ми виявили, що впровадження Lightning Network призвело до зменшення перевантаженості блокчейну Біткоїна і зниження комісії за майнінг. Результати значні як зі статистичної, так і з економічної точки зору, їх неможливо пояснити ні змінами попиту на простір блокчейну, ні іншими технологічними розробками. Ми знаходимо обмежені докази того, що більша централізація мережі пов’язана з нижчими комісіями. Наші результати свідчать про те, що Lightning Network може допомогти Біткоїну досягти більшої масштабованості, дозволяючи йому краще працювати як платіжна система. Згідно з нашими результатами, якби LN існувала у 2017 році, перевантаженість могла бути на 93% нижчою».

Стаття згадує запровадження біткоїна в Сальвадорі як наріжний момент для технології масштабування, згадуючи, що на додачу до такого використання мережу також стали використовувати багато основних компаній і сервісів, включаючи функцію чайових Twitter та інтеграцію платежів Lightning великими біткоїн-біржами.

Загалом розробка протоколу масштабування Біткоїна «може мати наслідки для добробуту», йдеться в статті.

«По-перше, оскільки Біткоїн стає більш ефективною платіжною системою, користувачам стає краще. Їхні транзакції розраховуються швидше та дешевше. По-друге, оскільки в блокчейні потрібно реєструвати менше транзакцій, для роботи біткоїн-вузла потрібно менше пам’яті та енергії. Ця економія знижує витрати на підтримку блокчейну, дозволяючи брати участь більшій кількості вузлів і роблячи систему більш захищеною від атаки подвійної витрати. По-третє, завдяки зниженню комісій LN зменшує стимули для майнерів біткоїнів використовувати великі обсяги обчислювальної потужності, що означає менше використання енергії та позитивні наслідки для навколишнього середовища. По-четверте, менша перевантаженість блокчейну може означати зниження бар’єрів для арбітражних угод на криптовалютних біржах, тим самим покращуючи ліквідність ринку».

Зростання Lightning

З підвищенням обізнаності приходить зростання, і Lightning нічим не відрізняється. Можна зрозуміти, наскільки великий вплив справило на Lightning перебування у центрі уваги, прослідкувавши технічні показники, які проливають світло на активність і статус мережі. Спільнота найчастіше відстежує місткість Lightning у біткоїнах, кількість вузлів та кількість каналів.

Місткість у біткоїнах

Хоча місткість є загальноприйнятим показником, її значущість рідко обговорюється.

Як згадувалося раніше, Lightning блокує біткоїни в мережі Біткоїна за допомогою ончейнових смарт-контрактів, які можуть спільно використовуватися сторонами в каналі. Ці публічні блокування разом складають те, що називається місткістю мережі. Чим більша місткість, тим краще. Це тому, що місткість пов’язана з ліквідністю.

Ліквідність важлива для Lightning, оскільки вона дозволяє надсилати та отримувати біткоїни через канали в мережі. Хоча очевидно, що для надсилання BTC потрібна ліквідність, зрозуміти потребу в ліквідності для отримання біткоїнів на Lightning не так просто.

Місткість надається каналу під час транзакції його відкриття – кількість біткоїна, виділена для транзакції, стає загальною місткістю каналу. Якщо припустити, що канал було відкрито в односторонньому порядку, одноранговий вузол, який це зробив, спочатку має нульову вхідну місткість і вихідну місткість, що дорівнює загальній місткості каналу; він не може отримати біткоїн у цьому каналі, оскільки володіє ним усім, але може надіслати частину або всю суму біткоїна у каналі іншому одноранговому вузлу. Зворотне є правильним для іншого однорангового вузла: він має нульову вихідну місткість (оскільки ще не має прав на біткоїн у цьому каналі), а загальна кількість біткоїна в каналі є його вхідною місткістю (оскільки він може отримати усю цю кількість).

Щоб надсилати біткоїн через Lightning, користувачам потрібно набути вихідну місткість. Користувачі можуть легко зробити це, відкривши канал з іншим одноранговим вузлом у мережі, оскільки так вони утворять новий канал зі своїм балансом і зроблять його доступним для витрачання на Lightning.

З іншого боку, щоб отримати біткоїн на Lightning, користувачеві потрібно отримати вхідну місткість. Один зі способів зробити це на рівні каналу – надіслати трохи біткоїна іншому одноранговому вузлу, що «вивільняє» деякий баланс для отримання біткоїнів. Але це не має великого сенсу в межах одного каналу. Таким чином, інший варіант для користувача - стимулювати однорангові вузли у мережі, щоб відкривати з ними канали. Однак це може бути складно, оскільки пов’язано з витратами та проблемами довіри. Щоб розв’язати цю проблему, з’явилися різні типи торгових майданчиків для торгівлі ліквідністю на Lightning, такі як Lightning Pool і Liquidity Ads.

Тому місткість і ліквідність, які часто використовуються взаємозамінно, є критично важливими для функціонування Lightning. Таким чином, чим більша місткість мережі, тим краще, оскільки це підвищує ймовірність того, що користувачі зможуть знайти достатньо ліквідних коштів, щоб мати можливість успішно направляти біткоїни через численні канали мережі. Звичайно, місткість Lightning не показує повну картину, оскільки індивідуальні баланси вхідної та вихідної місткості все ще не відображені. Але загалом місткість Lightning у біткоїнах допомагає користувачам зрозуміти, скільки BTC зберігається у каналах Lightning і, відповідно, доступно для використання в мережі другого рівня.

Таким чином, дивовижно втішно спостерігати за зростанням місткості Lightning Network у біткоїнах. Ще більш значущим є той факт, що таке зростання відбулося в той час, коли ціна біткоїна в доларах США мала низхідний тренд. За останній рік, з моменту прийняття біткоїна як законного платіжного засобу Сальвадором, ціна біткоїна впала на 64%, а місткість Lightning зросла майже вдвічі.

Кількість вузлів і каналів

Хоча пропускна здатність є хорошим показником розміру мережі та платіжної здатності, кількість її вузлів і каналів можна розглядати як міру її децентралізації. Чим більше вузлів, тим стійкішою є Lightning, оскільки більше учасників беруть активну участь у мережі як однорангові вузли, а не звертаються до неї через легкі програми-клієнти й кастодіальні гаманці.

Протягом 2021 року кількість вузлів і каналів на Lightning зросла разом із місткістю до нових рекордних значень. Однак цього року кількість каналів і вузлів мережі значно зменшилася, коли різке падіння ціни біткоїна стало ще сильнішим у червні. Відтоді вона здебільшого залишалася на одному рівні.

Канали

Кількість каналів у Lightning Network стрімко зростала з 2019 по 2022 рік, поки не зменшилася, коли ціна біткоїна почала падати більш прискореними темпами. (Чарт/ графіка Біткоїна)

Ноди

Кількість вузлів, що складали Lightning Network, різко зросла з 2018 по 2022 рік, однак ця кількість почала зменшуватися, коли ринок капітулював у червні. Відтоді вона стабілізувалася. (Чарт/графіка Біткоїна)

Попри невелике зменшення кількості каналів і вузлів, масштаби, у яких це сталося, наразі не викликають особливого занепокоєння, оскільки вони корелюються з ширшим падінням цін на біткоїн у червні. Проте, канали та вузли є важливим показником, на який слід звернути увагу в прагненні до більшої децентралізації мережі.

Впровадження Lightning

Крім технічних показників, іще один аспект розвитку Lightning пов’язаний із фактичним використанням. Хоча це важко точно виміряти, існують докази поширення технології Lightning та її запровадження для розширення доступу до фінансових послуг у різних регіонах земної кулі.

Якщо використання та прийняття біткоїна може служити демонстрацією його впровадження, то подорожі по всьому світу з використанням переважно біткоїна ончейн і в Lightning є, мабуть, найціннішим показником, що демонструє, як поширилася обізнаність про однорангову грошову систему.

Це те, що Пако де ла Індія вирішив зробити минулого року, коли він заповзявся відвідати 40 країн, використовуючи особистий біткоїн-стандарт. Він почав ділитися інформацією про свою подорож в Twitter і YouTube і швидко зібрав тисячі підписників, які хотіли дізнатися більше про його звершення.

«Це суто краудфандингова кампанія», – сказав Пако Bitcoin Magazine. «Це почалося 17 вересня минулого року, минуло 11 місяців, а все починалося з нуля. Я пам’ятаю, як продавав свої меблі та почав з 200 доларів, а потім один хлопець дав мені 200 доларів, інший дав 100 доларів, потім 300, 500 доларів. Потім велика сума в 1000 доларів США надійшла від розробника Bitcoin Core, а потім, знаєте, це просто увійшло в моду».

За минулий майже рік Пако побував у більш ніж 18 країнах, деякі з яких особливо йому запам’яталися, в тому що стосується впровадження біткоїна. Таїланд, Сінгапур і Кенія – три приклади країн, які приємно здивували мандрівника.

«Кенія була одним із місць, де я купив книгу за біткоїни, отримав масаж за біткоїни, купив за біткоїни їжу, оплатив послуги гіда біткоїнами та знайшов більярдний стіл, гру в більярд, у яку можна грати за біткоїни», – сказав він.

«[Але] Сінгапур приголомшливий», – додав він. «Ви можете буквально отримати каву за біткоїни».

Попри те, що багато продавців приймали біткоїни, Пако вважає, що більшість із них є криптоентузіастами, а не біткоїнерами.

«Більшість людей не зрозуміли філософії Біткоїна та його головної мети», – сказав він. «Усі бачать це з точки зору руху ціни. Якщо ви бачите лише ціну, ви завжди будете дивитися на цифри, і, оскільки цифри продовжують коливатися, у вас зберігаються сумніви щодо того, чи це щось справжнє чи ні».

«Але коли ви ділитеся тим, що відбувається з друком грошей, девальвацією валюти… це виглядає як «Гей, хлопці, погляньте під іншим кутом на те, що таке Біткоїн», – продовжив він.

Оскільки глибоких знань про Біткоїн усе ще мало, знань про Lightning, яка призначена для функціонального використання Біткоїна, природно, має бути ще менше. І це відповідає тому, що бачив Пако.

«Lightning – це те, про що люди все ще дізнаються», – сказав він.

Разом з тим, для сприяння впровадженню біткоїна і Lightning для повсякденних транзакцій і довгострокових заощаджень, багато культових місць почали з’являтися у всьому світі відтоді, як було створено Біткоїн-Біч, а пізніше відбулося прийняття біткоїна як законного платіжного засобу в Сальвадорі.

Гватемала

«На озері Атітлан у Гватемалі торговці та члени спільноти розфарбовують місто в оранжеві кольори біткоїна і приймають платежі Lightning за все, від піци до парасейлінгу», – розповів журналу Bitcoin Magazine Ендрю Бегін, директор з маркетингу фірми Galoy, яка займається програмним забезпеченням для біткоїн-банкінгу.

Спільнота під назвою «Біткоїн-Лейк» виникла після того, як її засновник надихнувся подіями, що відбувалися на Біткоїн-Біч в Ель-Зонте, Сальвадор.

Повторення успіху Біткоїн-Біч – це непросте завдання, тому, як пояснив Бегін, різні спільноти обирають різні тактики, щоб здобути популярність.

«Наприклад, Біткоїн-Лейк залучив Біткоїн-Твіттер, щоб відправити сатоші через Lightning для вечірки з піцою», – сказав він. «Ця подія допомогла розкрити можливості Lighting новому торговцю, а також винагородити місцевих дітей за громадську роботу».

Попри те, що з’явилося і надалі виникатимуть багато спільнот, необхідність вивчення нових технологій є перешкодою для їх зростання. Існують програмні застосунки, які полегшують освоєння нових технологій, наприклад, власне рішення Галой, але існують також перешкоди для їх впровадження.

«Ще одна перешкода на шляху до прийняття спільнотою – обмін з фіату і на фіат», – сказав Бегін. «Розкручування маховика в громадах, які традиційно не користуються банківськими послугами, можна значно прискорити за допомогою зовнішнього фінансування в проєкт».

На початку створення Біткоїн-Біч, продовжив він, наявність біткоїн-банкомату допомагала людям з більшою зручністю обмінювати готівку на біткоїни й навпаки, що сприяло прийняттю та використанню BTC спільнотою.

Коста-Рика

Коста-Рика є домом для третьої циркулярної біткоїн-економіки Центральної Америки – Біткоїн-Джунглів. Спільнота «поширює впровадження Lightning серед ферій (фермерських ринків) і торговців», – сказав Бегін Bitcoin Magazine.

Біткоїн-Джунглі використовують для своїх потреб інфраструктуру Galoy, але місцеві розробники додали власні навороти до основного банківського стеку, щоб він краще відповідав потребам спільноти.

«Команда розробників із Коста-Рики запустила застосунок «Біткоїн-Джунглі» (Bitcoin Jungle) на додачу до основної банківської платформи з відкритим вихідним кодом від фірми Galoy, додавши у свій проєкт спільноти локально керований гаманець місцевого бренду», – пояснив Бегін.

Galoy пропонує громадам рішення для кастодіального банкінгу, яке, зменшуючи тертя, створює додаткову довіру та уявлення про безпеку. Однак стек має на меті запобігти повній централізації, використовуючи конфігурацію з мультипідписом.

«Спільноти, які використовують гаманці, створені на базі Galoy […], отримують надійний і легкий у використанні кастодіальний гаманець разом з безпекою, яку забезпечує зберігання коштів у мультипідписному холодному сховищі, що управляється місцевою спільнотою», – заявив Бегін.

Варто зазначити, що хоча кастодіальні рішення часто можуть покращити зручність використання та бути корисним інструментом для залучення нових користувачів до Lightning, їх, мабуть, краще використовувати таким чином – як початковий крок на шляху до використання зрештою пристроїв для самостійного зберігання.

Перу

Південніше некомерційна організація досягла величезних успіхів у використанні біткоїнів для забезпечення доступності фінансових послуг громадам, позбавленим належного обслуговування.

Також натхненний Біткоїн-Біч, Річ Свішер, співзасновник і президент некомерційної глобальної групи з розширення прав і можливостей MOTIV, побачив багато перспектив, які має самостійна та децентралізована грошова мережа для розширення прав і можливостей тих, хто залишився поза традиційною банківською системою. Зараз, за допомогою серії програм, починаючи від медичного обслуговування і закінчуючи курсами підприємництва, MOTIV використовує біткоїн, щоб через багато центрів у Перу забезпечити інтеграцію та надію знедоленим спільнотам.

«Існує примітне стикування між Біткоїном та людинолюбством», – сказав Свішер в інтерв’ю Bitcoin Magazine раніше цього року. «Можливість мати безперешкодний доступ до фінансової системи, яку неможливо конфіскувати та яку неможливо відключити при зміні уряду, є ключем до того, щоб вселити людям надію».

Свішер пояснив, що в селах і муніципалітетах, в яких працює MOTIV, проблема є системною, оскільки нижчі класи залишаються на дні і не вірять, що є спосіб це подолати. Відсутність надії на майбутнє вкоренилася у цих громадах, покинутих напризволяще фінансовою системою, яка не обслуговує їх та їхні потреби.

Центри MOTIV сприяють зародженню мікробізнесу в цих спільнотах, оскільки люди починають бачити, що їхні сусіди долають початкову розумову блокаду та досягають певної фінансової свободи, записуючись на заняття, а згодом самостійно продаючи продукт за біткоїни.

Завдяки різним ініціативам програма розширюється та охоплює все більше і більше спільнот у Перу. На початку серпня некомерційна організація оголосила, що допомогла створити в країні загалом 16 циркулярних Біткоїн-економік. Тижнем пізніше MOTIV поділилася новиною про те, що вона випустила серію програм для сприяння фінансовій інтеграції в цих спільнотах і заохочення до створення нових спільнот.

Бразилія

Перша бразильська циркулярна Біткоїн-економіка була запущена минулого року на райському пляжі Жерікоакоара, в Сеара – штаті на північному сході південноамериканської країни. Джері, як його називають, – це пляж, відомий своїми чудовими краєвидами та сонячною погодою протягом усього року.

Фернандо Мотолезе, який керує створенням Praia Bitcoin – «Біткоїн-Біч» у дослівному перекладі з португальської – розповів журналу Bitcoin Magazine, що його зусилля були важкими, але, тим не менш, дуже продуктивними.

«Отриманий досвід збагачує, попри труднощі, пов’язані з такими речами, як те, що ми робимо тут», – сказав він.

За словами Мотолезе, найбільшою проблемою було залучення фінансування. Як він стверджує, бразильці здебільшого культурно не схильні допомагати соціальним проєктам. Сьогодні Praia Bitcoin зібрав 0,66 BTC через свою сторінку пожертв.

Всупереч труднощам, минулого року проєкт зміг залучити понад 20 компаній до використання біткоїна і Lightning. Але ця кількість зменшилася з того часу, як на ринку почався спад.

«Зараз тримаються лише 10 підприємств, окрім багатьох вуличних торговців», – сказав Мотолезе.

Втім Praia Bitcoin продовжує прогресувати на фронті, який Мотолезе вважає критично важливим: в освіті.

«Дезінформація щодо біткоїна може бути основною перешкодою для впровадження, але як тільки люди починають здійснювати транзакції [в біткоїнах], вони починають подорож, що складається з багатьох етапів», – сказав він.

Нещодавно Praia Bitcoin створила паперові гаманці, щоб подарувати BTC місцевим дітям, які не мають доступу до смартфонів. Зараз Мотолезе працює над новим рішенням для подальшого впровадження у регіоні біткоїна та Lightning.

«За допомогою нових інструментів і пожертв від Youtube-каналу «Palavra de Satoshi» ми виготовляємо 2000 NFC-карт, з яких 408 буде роздано учням і вчителям місцевої державної школи на вечірці з нагоди Дня захисту дітей 11 жовтня 2022 року», – сказав він.

Розробка картки, більш надійна серверна інфраструктура та перша річниця початку проєкту дають Мотолезе впевненість, що Praia Bitcoin зможе краще служити спільноті та сприяти залученню ще більшої кількості підприємств.

Аргентина

Хоч в Аргентині, сусідній із Бразилією країні, досі не існує циркулярної Біткоїн-економіки, країна широко відома своїм рівнем впровадження біткоїна, що, як вважають, пов’язано із суворою грошовою реальністю, з якою стикаються її громадяни.

Інфляція в Аргентині є однією з найвищих у світі. За 12 місяців, що закінчилися липнем 2022 року, рівень інфляції в країні, як повідомляється, склав колосальні 71%. Це одна з причин, чому ця країна стала другою країною за межами США, де запущено платіжний застосунок Lightning Strike.

«Сьогодні ми запускаємо чудовий фінансовий сервіс для країни, яка стикається з гіперінфляцією, грабіжницькими платіжними мережами та непридатними транскордонними переказами», – написав у Twitter засновник Strike Джек Маллерс у день оголошення. «Сьогодні ми використовуємо світову відкриту грошову мережу, а саме Біткоїн, щоб дати надію людям Аргентини».

Відповідно до звіту Chainalysis, в умовах стрімкої інфляції, яка триває десятиліттями, Аргентина входить у 10-ку країн світу з найбільшим впровадженням криптовалюти. Природно, місцеві розробки сприяли задоволенню такого високого попиту.

У липні місцева біржа Lemon Cash інтегрувала Lightning у свою платформу завдяки партнерству з платіжною системою OpenNode, що дозволило 1 мільйону аргентинців скористатися мережею масштабування Біткоїна.

«Тисячі клієнтів Lemon Cash здійснили транзакції в мережі Lightning, і ми очікуємо, що протягом найближчих місяців цей показник експоненціально зросте», – сказав Bitcoin Magazine Джош Хелд, керівник відділу стратегії OpenNode.

Інтеграція Lightning, здійснена Lemon Cash, відбулася слідом за тим, як найбільший приватний банк країни вирішив запропонувати своїм клієнтам торгівлю біткоїнами. У травні Banco Galicia оголосив, що дозволить купувати, продавати та торгувати біткоїнами у своєму мобільному застосунку завдяки партнерству з компанією Lirium, яка займається інфраструктурою криптовалюти. Однак пізніше того ж місяця центральний банк Аргентини постановив, що постачальникам фінансових послуг буде заборонено пропонувати своїм клієнтам продукти, пов’язані з криптовалютою. Хоча такі суворі заходи можуть уповільнити темпи впровадження біткоїна в країні, P2P-природа Біткоїна гарантує, що їм не вдасться зупинити його впровадження.

ПАР

По той бік Атлантики біткоїнери запустили Біткоїн-Екасі, місцеву циркулярну біткоїн-економіку в місті Моссел-Бей, Південна Африка.

«Біткоїн-Екасі використовує Lightning для стимулювання комерції та освітніх програм», – сказав Бегін Bitcoin Magazine, додавши, що спільнота використовує безліч різних гаманців і застосунків.

«Екасі» – це розмовний термін для «містечка», який асоціюється зі зростанням за межами південноафриканських міст нетрів, де темношкірі люди були змушені жити під час апартеїду.

«Безробіття, злочинність і бідність залишаються там поширеними», – написала Біткоїн-Екасі у своєму Твіттері. «Ми віримо, що #Bitcoin може допомогти підбадьорити тих, хто цього найбільше потребує».

Це одна з багатьох сфер використання біткоїна, і на цей час вона є, мабуть, найважливішою. Забезпечуючи альтернативну фінансову систему, яка не відмовляє в обслуговуванні на основі національності, раси, статусу чи переконань, біткоїн може допомогти забезпечити фінансову свободу мільярдів людей у всьому світі, які були засуджені або покинуті напризволяще. І чим більше малих циркулярних біткоїн-економік з’являється в усьому світі і чим більше країн починають робити біткоїн законним платіжним засобом, тим більше палива потрапляє в іскру, яка розпалює цей вогонь свободи.

Як правильно пояснити, що таке Біткоїн Як правильно пояснити, що таке Біткоїн Пояснити Біткоїн так, щоб це було дійсно зрозуміло вашому співрозмовнику, завдання не з простих і, зрештою, це не найпродуктивніший спосіб залучити нових користувачів. Іван Македонскі 09 червня 2024
П'ята епоха Біткоїна: прогнози П'ята епоха Біткоїна: прогнози Прогнози переломних моментів П'ятої епохи Біткоїна. Джо Роджерс 09 червня 2024
Чому Джо Байден ненавидить Біткоїн Чому Джо Байден ненавидить Біткоїн Президент Джо Байден не зробив нічого для підтримки Біткоїн-індустрії перед виборами 2024 року. Нік Хоффман 08 червня 2024