Як Lightning Network може сприяти децентралізації інтернету

Як Lightning Network може сприяти децентралізації інтернету

Одноранговий характер мережі Lightning Network дозволяє створювати функції, які допомагають децентралізувати інтернет.

Хоча роздрібні платежі та міжнародні грошові перекази самі по собі є надзвичайно потужними прикладами використання Lightning, ця технологія може набагато більше.

У цій статті ми розглянемо деякі розширені сценарії використання, які Lightning може активувати найближчим часом, приділяючи особливу увагу активації різних випадків використання застосунків.

Уможливлення однорангового фінансування

У порівнянні з іншими платіжними технологіями однією з визначальних характеристик Lightning Network є її однорангова архітектура. Хоча важливо визнати, що не кожен реально буде запускати власний вузол Lightning, налаштувати та керувати ним для особистого користування вже відносно просто, і ми можемо очікувати, що в найближчі роки передові технології для бізнесу, в яких використовуються вузли Lightning, стануть більш популярними. Зрештою, ці фактори дозволять надавати прості та складні фінансові послуги на одноранговій основі через Lightning Network.

У той час як обмеження біткоїн-скрипту перешкоджають примусовому виконанню контрактів ончейн за допомогою глобальних правил консенсусу, стан каналу Lightning регулюється локально між відповідними одноранговими вузлами, що дозволяє досліджувати різні спеціальні протоколи керування станом. Такі рішення, як DLC, спрямовані на забезпечення конфіденційності та ончейн-врегулювання контрактів щодо розходження, що спираються на забуваючих оракулів, а подібні контракти можна відтворити на каналах Lightning, роблячи можливими однорангові операції з мінімальною довірою, принаймні між одноранговими вузлами, які поділяють канал.

Скейбл

Простір для компромісу, який можна дослідити, є ще більшим, якщо відносини між цими одноранговими вузлами такі, що можна досягти компромісу щодо можливості ончейнового забезпечення виконання, наприклад, якщо недовіра – це надмірність і достатньо можливості довести шахрайство. Такі канали можуть обробляти такі поняття, як кредит, розрахунки в інших блокчейнах або базах даних тощо.

Канали, засновані на кредиті, вже існують з обмеженою потужністю, широко відомі як розміщені канали, і вже використовуються для надання спільноті банківських послуг, таких як канали Lightning, деноміновані у фіатних валютах (делікатна тема на інший день). Теоретично навіть біржові облікові записи можна представити як розміщений канал! Такі конструкції дають нам гнучкість у дослідженні фінансових варіантів використання та досвіду користувачів сьогодні, особливо там, де надання послуг потребує відповідального зберігання та довіри.

На додаток до можливостей, які може надати індивідуальне керування станом на окремих каналах, це однорангове фінансування обмежує системний ризик для мережі. Якщо постачальник каналів на основі кредиту є неплатоспроможним, це може вплинути на канали на основі кредиту з його користувачами, але не на інші канали в мережі (якщо вони не покладаються на цього постачальника за лаштунками). Звичайні канали Lightning, зокрема, повністю захищені, оскільки для них надано забезпечення на повну суму і вони не потребують дозволів.

Нарешті, ми також бачимо проєкти, які експериментують зі схемами випуску токенів, які дозволяють здійснювати перекази через Lightning. На мій погляд, переваги цього підходу перед іншими незрозумілі, оскільки більшість токенів базуються на наданні послуг централізованою стороною, і тому їх краще обслуговує централізована база даних або модель централізованої координації. Однак, здається, є інтерес до розробки токенів на Lightning, що може призвести до деяких корисних інновацій.

Платежі в більш децентралізованій інтернет-мережі

Важливо враховувати, які проблемні моменти Lightning Network може вирішити як платіжна технологія. Враховуючи останні події, одна відповідь стає все очевиднішою: Lightning дозволяє здійснювати платежі, які протистоять цензурі та деплатформуванню.

Дійсно, концепція Web5, оголошена проєктом TBD Джека Дорсі, зосереджена на створенні децентралізованої платформи застосунків, яка має на меті звільнити користувачів і розробників від засилля головних технологічних платформ і платіжних систем шляхом розділення питань ідентифікації, зберігання даних, автентифікації та розподілу застосунків.

Хоча сама Web5 не потребує використання Lightning або біткоїна, очевидно, що мережа, де користувачі запускають сервери для вибіркового надання даних застосункам, має сильну синергію з Lightning (навіть якщо більшість вирішить не запускати власні сервери/вузли!). Дійсно, попри те, що вони не є представниками широкої громадськості, ентузіасти Lightning керують тисячами вузлів, частково завдяки зусиллям таких проєктів, як Umbrel, RaspiBlitz та багатьох інших менеджерів вузлів.

Насправді оскільки платежі Lightning технологічно становлять атомарну операцію із попередньо переданої частини інформації (прообразу) в біткоїн, вони особливо підходять для платежів за інформацію, будь то платний контент, пошук даних або ключовий матеріал. Уже існують lapps (додатки на базі Lightning), які досліджують деякі з цих випадків використання.

Дистрибуція

Звичайно, навіть якщо спроби децентралізувати середовище веб-застосунків, включаючи Web5, ніколи не матимуть успіху – можливо, більшість користувачів і розробників зрештою віддають перевагу закритим екосистемам, наданим технологічними гігантами, навіть з їхніми недоліками – цінність політично нейтральних, стійких до цензури та таких, які можна легко перевірити, грошей не можна недооцінювати, оскільки продовжується тенденція політизації грошей. Навіть традиційні, повністю кастодіальні застосунки можуть отримати вигоду від взаємодії з іншими застосунками, які інтегрують внесення та зняття коштів через Lightning, як описано в попередніх статтях цієї серії.

Висновок

Мережа Lightning Network має величезний потенціал, а не лише є рішенням для масштабування платежів у біткоїнах. Оскільки будь-хто може брати участь у мережі не потребуючи дозволу, може існувати різноманітна екосистема однорангових постачальників фінансових послуг, які працюють через стандартні та спеціально налаштовані канали Lightning. Крім того, якщо ринок справді бачить цінність у платформах застосунків, які протистоять захопленню технологічними гігантами та основними платіжними системами, то у Lightning Network є функції, які роблять її придатною для регулярних та умовних платежів у такому контексті.

Шлях до масового впровадження довгий і не гарантований, з незліченними перешкодами, які потрібно подолати. Попри це, завдяки постійному зростанню мережі та збільшенню інтересу з боку розробників, Lightning Network готова стати цікавим випробувальним полігоном для однорангових застосунків і фінансів.

Це гостьова публікація Кішина Като, засновника Trustless Services K.K., японської компанії, яка зосереджена в основному на дослідженнях і розробках, пов’язаних з Lightning Network. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Дослідження Unchained свідчить про приголомшливе зростання володіння BTC серед американських інвесторів, при цьому у 2024 році визначальними будуть ясність регулювання та економічні фактори. Нік Хоффман 03 грудня 2023
Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Есперанто був спробою створити нову мову, якою могли б спілкуватися люди в усьому світі, але його так і не прийняли. Чи спіткає Біткоїн така сама доля? Пол Фокс 03 грудня 2023
Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Чи є прийняття Біткоїна державою чимось позитивним? Чи це поступово зруйнує ті властивості, які ми вважаємо цінними у Біткоїні? Майкл Матулеф 02 грудня 2023