Наступний крок до широкого впровадження Біткоїна: місцеві банки

Транзакції Taro спрямовуються через Біткоїн-мережу Lightning Network, поширюючи мережевий ефект стейблкоїнів і відкриваючи можливості меншим емітентам підключати своїх користувачів у всьому світі.

Протягом багатьох років Біткоїн постійно доводив, що є надійним активом із передбачуваною пропозицією, який можна швидко і миттєво переказати за невелику плату через мережу Lightning Network.

Попри свої інфляційні недоліки, долар США, як і раніше, має високий попит. Втративши 90% своєї купівельної спроможності з 1950-х років, він залишається привабливим засобом збереження вартості та розрахунковою одиницею. У часи незначного чистого доходу, живучи від зарплати до зарплати у світі, де товари, орендна плата та зарплата оцінюються в доларах, вкладатися на 100% у біткоїни ризиковано.

Зараз світ обрав долар світовою резервною валютою. Поки у біткоїна залишається висока волатильність, за багатьох обставин він є менш привабливим для компаній і окремих осіб, ніж долар, особливо в місцях, де миттєва конвертація обтяжлива і дорога.

Попри свою привабливість, на практиці долар США має помітні недоліки. У Сальвадорі, де лише одна третина населення має доступ до банківських рахунків, може бути складно отримувати, зберігати та здійснювати операції з цифровими доларами США. У Нігерії чи Аргентині офіційні встановлені обмінні курси є невигідними, що штовхає власників заощаджень на сірі ринки. Такі зони конфлікту, як Україна, частково відрізані від міжнародних розрахункових систем. На щастя, біткоїнізація долара за допомогою Taro пропонує альтернативу.

Біткоїн-долари на Taro

Taro – це новий протокол для активів у мережі Біткоїна та Lightning, запропонований у квітні 2022 року Олаолува Осунтокуном, технічним директором Lightning Labs. Компанія пояснила механізм, за допомогою якого будь-хто може карбувати довільні активи в блокчейні Біткоїна, і поділилася своїм баченням сценарію використання стейблкоїна, який можна миттєво передавати через мережу Lightning Network і некастодіально зберігати у вузлах і гаманцях Lightning.

Аналогічно євродоларам або офшорним доларам, ми можемо називати долари, що зберігаються в блокчейні Біткоїна, біткоїн-доларами.

Такі біткоїн-долари зараз випускають великі, часто непрозорі установи, деякі з них пов’язані з біржами криптовалют. У той час як перший широко використовуваний стейблкоїн був прив’язаний до блокчейну Біткоїна, сьогодні стейблкоїни часто знаходяться в альтернативних блокчейнах і використовуються для входу та виходу з торгових позицій у біткоїнах або криптовалютах, а також для розрахунків в арбітражних угодах. У деяких контекстах вони функціонують як засоби заощаджень і платежів.

За допомогою протоколу Taro так звані біткоїн-долари можна вводити в платіжний канал Lightning Network без додаткового використання блокчейну. Це призводить до двох або більше паралельних каналів, один з BTC, а інші з активами Taro, закріпленими в одному і тому ж UTXO (абревіатура від Unspent Transaction Output – невитрачений вхідний залишок транзакції).

Окрім біткоїн-доларів у формі банківських депозитів або стейблкойнів, ми також можемо побачити інші типи активів, випущених на Taro, насамперед місцеві фіатні валюти. Може здатися привабливим випуск облігацій, ваучерів, боргових інструментів або прав на товари, такі як нафта та золото.

Це дозволяє власнику гаманця Lightning вибирати, чи отримувати платежі в BTC або активі Taro, одночасно виставляючи звичайний рахунок Lightning. Платник не зобов’язаний тримати той самий актив Taro або будь-який актив Taro взагалі. Платник також в жоден момент не знає, який актив одержувач платежу зрештою вирішить тримати у своєму гаманці.

Це працює через граничні вузли, які «обмінюють» вхідний Біткоїн-HTLC (хеш-контракт з таймлоком) на вихідний Taro-HTLC або навпаки. Ці граничні вузли, як і будь-який інший вузол маршрутизації в Lightning Network, стягують плату за маршрутизацію, яка покриває вартість капіталу, витрати на маршрутизацію та очікувану волатильність. Вони домовляться про свої базові ставки для таких свопів з одноранговими вузлами та, можливо, захочуть зафіксувати ставки для коротких вікон закінчення строку дії рахунків. Це відбувається миттєво, і ніхто в жодний момент не бере на себе ризик контрагента або відповідальне зберігання.

Посилення мережевого ефекту

Сьогодні ми спостерігаємо сильний мережевий ефект в платіжних і розрахункових системах. Ми готові прийняти як оплату лише те, що можемо легко витратити, тому не дивно, що криптовалютні біржі пропонують лише два стейблкойни: tether і USDC.

Обмінюючи активи на біткоїни через HTLC, Taro усуває проблемні моменти та ризики контрагентів, при цьому зберігаючи доступ до загальної мережі Lightning, що робить можливим використання дрібніших стейблкоїнів для заощаджень і платежів. Одночасно Taro посилює мережевий ефект Lightning Network, збільшуючи активність маршрутизації, створюючи попит на вузли маршрутизації та капітал, при цьому розкручуючи наявну ліквідність у мережі, щоб дозволити користувачам не лише платити будь-яким активом, але й здійснювати маршрутизацію платежу через мережу Біткоїна.

Створення каналу

У наведеному вище прикладі Еліс має L-USD у каналі з Бобом, який підключений до ширшої мережі Lightning і готовий обміняти L-USD на BTC на вимогу та за певну плату. Тепер Еліс може сканувати будь-який рахунок Lightning Network за допомогою свого гаманця. Якщо Еліс також має BTC у своєму гаманці, вона може оплатити рахунок в сатоші. Коли Еліс підтвердить платіж, вона побудує маршрут через Боба до кінцевого адресата платежу. Боб отримає L-USD і переадресує BTC за допомогою того самого HTLC. Яна отримає BTC і перешле L-USD Зейну. Він розблоковує прообраз, і платіж є остаточним. Ці механізми дозволяють будь-кому використовувати активи у своєму гаманці для оплати будь-якого рахунка Lightning або будь-кому отримувати актив на свій вибір, виставивши загальний рахунок Lightning.

Виникнення місцевих банків

Натхненні успіхом Bitcoin Beach в Сальвадорі, місцеві банки (банки спільноти) починають з’являтися по всьому світу, намагаючись під'єднати віддалені громади з недостатньою банківською системою до світу цифрових фінансів через Lightning Network. У деяких випадках ці місцеві банки привабливі, тому що надають доступ до доларів, а в інших дозволяють людям здійснювати транзакції онлайн без якихось проблем.

Taro має потенціал для значного зменшення технологічних та матеріально-технічних бар’єрів для роботи таких місцевих банків, водночас дозволяючи їх спільноті миттєво зв’язуватися з постачальниками, клієнтами та фінансовими службами з усього світу.

Крок перший: прозорі банківські депозити як активи Taro

Замість того, щоб використовувати внутрішні бухгалтерські регістри для відстеження депозитів клієнтів та зняття ними коштів, банк спільноти може випускати власний стейблкоїн для кожного депозиту та ліквідовувати його під час обміну на готівку або біткоїни. Завдяки створенню ядра своєї банківської інфраструктури на програмному забезпеченні з відкритим вихідним кодом і перевіреному на практиці, депозити легше перевірити і їх складно підробити.

Крок другий: зафіксуйте депозити, які знаходяться у банку спільноти, в каналах Lightning Network

Вибираючи відкритий протокол, місцеві банки можуть використовувати наявну програмну інфраструктуру, таку як вузли, гаманці, платіжні процесори або ринки ліквідності. Місцевому банку не потрібно розробляти власний гаманець, він може просто відкрити канали за допомогою гаманців із підтримкою Taro, які легко знайти в магазинах застосунків Google та Apple. Йому не потрібно надавати торговцям спеціально створені інструменти, якщо самостійні платіжні системи, такі як BTCPay Server або LNBits, налаштовані на обробку активів Taro.

Деякі місцеві банки можуть навіть не відкривати такі канали для своїх клієнтів самостійно, а замість цього покладаються на некастодіальні ринки ліквідності або постачальників послуг Lightning.

Крок третій: з’єднайте свою спільноту зі світом

Як тільки окрема особа або компанія відкриває канал для свого гаманця або вузла з достатньою вхідною пропускною здатністю в активі Taro за своїм вибором, вони можуть виставляти іншим рахунки за свою роботу, послуги чи товари. Будь-хто в усьому світі може миттєво оплатити зі свого власного гаманця цей рахунок, спрямувавши його через мережу Біткоїна до граничного вузла, який обмінює суму платежу на бажаний цільовий актив. Все це відбувається миттєво і без будь-кого, хто бере на себе відповідальне зберігання коштів.

Навпаки, клієнти місцевого банку можуть оплачувати будь-який рахунок Lightning безпосередньо з доларового балансу свого мобільного гаманця. Їм не потрібно брати на себе ризик волатильності або покладатися на контрагента-кастодіана, окрім емітента стейблкоїна: їхній місцевий банк.

Такому місцевому банку не потрібно підтримувати самі вузли Lightning. Будь-хто може діяти як граничний вузол для своєї локальної чи віддаленої спільноти та конкурувати за клієнтів і обсяг транзакцій так само як сьогодні він може управляти вузлом маршрутизації Lightning Network.

Біткоїнізація долара

Перспектива можливості отримувати будь-яку валюту чи актив під час транзакцій за допомогою глобальної мережі Біткоїна, що має відкритий вихідний код і не вимагає дозволу, видається привабливою. Це спростить зацифрування або біткоїнізацію місцевих доларових резервів і дозволить мільярдам зберігати активи які вони обрали, проводячи з ними транзакції в цифровому вигляді та дешево. Оскільки Taro здійснює маршрутизацію транзакцій через Біткоїн, це дозволяє невеликим гравцям на ринку стейблкоїнів отримувати вигоду та посилювати мережевий ефект Lightning Network.

Це надає людям доступ до Біткоїна як платіжної мережі та інструменту довгострокових заощаджень без ризику наразити користувачів на короткострокову волатильність. Це значно збільшує кількість потенційних торговців і користувачів у Lightning Network та робить біткоїн основою і засобом обміну справді глобальної та доступної резервної валюти.

Це гостьова публікація Лео Віза, співзасновника Біткоїн-асоціації Гонконгу, де він організовує біткоїн-мітапи з 2012 року. З березня 2021 року Віз керує технічним контентом в Lightning Labs. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн-освіта здатна змінити світ Біткоїн-освіта здатна змінити світ Менш ніж три роки тому Джон Деннехі, засновник Mi Primer Bitcoin, вирішив створити освітню програму з Біткоїна, щоб розширити можливості сальвадорців. Тепер ця платформа використовується не тільки для навчання десятків тисяч студентів у Сальвадорі, але і для дедалі більшої кількості учнів у всьому світі. Френк Корва 22 червня 2024
«Хороший біткоїнер»: продажність у ході передвиборчої кампанії «Хороший біткоїнер»: продажність у ході передвиборчої кампанії Біткоїнерам не слід бути ласими на передвиборчі обіцянки політиків. Більшість із них залишаються невиконаними після завершення виборів та початку каденції. L0la L33tz 22 червня 2024
Чи може Біткоїн бути продуктивним активом? Чи може Біткоїн бути продуктивним активом? Аналіз природи та ризиків різних продуктів на основі дохідності, створених на основі Біткоїна. Паскаль Хюглі 22 червня 2024