Як виглядатиме розробка Біткоїна після гіпербіткоїнізації?

Після десятиліття інтенсивних розробок та впровадження Біткоїн продемонстрував свою міцність і стійкість. Наразі стає зрозумілим, що гіпербіткоїнізація – це не питання «якщо», а питання «коли».

У той час як світ фіатних грошей бореться з постійними кризами, дедалі більше людей вирішують купувати саме дефляційні, надійні гроші, які не можна піддати цензурі або конфіскувати.

Відповідно, слід очікувати, що фінансове зростання буде супроводжуватися більшою популяризацією розробок у сфері Біткоїна. Природно очікується, що інтернет-покоління буде найбільш грамотним з точки зору створення програмного забезпечення, і це початкове занурення в цифрову епоху, швидше за все, приведе його до Біткоїна і, точніше, до розробки Біткоїна.

Крім того, такі труди, як Miniscript (спрощена версія Script, створена інженерами Blockstream Ендрю Поелстра, Пітером Вуйле та Санкетом Канджалкаром), значно полегшують програмування Біткоїна. Тому ми не повинні дивуватися, якщо в майбутньому з’являться подібні конструктори, які дозволять будь-кому створювати гаманці та контракти з мультипідписом.

За цих обставин запитання «Як буде виглядати програмування Біткоїна у часи гіпербіткоїнізації?» стає неминучим. Будь-яка відповідь – це цікава робота уяви, яка розкриває поточні очікування щодо мережі та валюти, що лежить в її основі.

Отже, як спосіб розширення перспективи, ми поставили це питання чотирьом з найбільш плідних і блискучих умів у сфері Біткоїна: видатному максималісту Джакомо Зукко, невтомному викладачу Джастіну Муну, провідному розробнику NodeLauncher і співзасновнику Інституту Накамото П’єру Рошару, генеральному директору Bull Bitcoin і прихильнику Cyphernode Френсісу Пуліо.

Як спосіб отримання ширшого кола відповідей, методологія інтерв’ю навмисно включала відкриті запитання без конкретики. Ми не робили чіткої різниці між розробкою Bitcoin Core та іншими проєктами, такими як стандарти гаманців або інновації другого рівня/сайдчейна. Єдине припущення, зроблене в ході дослідження, пов’язане з більшою грамотністю у сфері програмування в епоху постгіпербіткоїнізації.

Отже, дві речі, які можна впевнено зазначити, це те, що (1) розробка буде проводитися і стане більш дружньою для новачків (як у випадку з Miniscript) і (2) що весь світ буде озвучувати ціни в сатоші.

Роль китів в епоху гіпербіткоїнізації

Пуліо передбачав, що в епоху гіпербіткоїнізації люди зосередяться на створенні інструментів розробки, таких як Cyphernode, BTCPay Server, Electrum, Esplora або альтернативних реалізаціях повних вузлів Біткоїна, а не на самій мережі Біткоїна.

«Я не очікую, що розробка протоколу суттєво відрізнятиметься», – сказав Пуліо. «Головною відмінністю буде приплив фінансових ресурсів, наданих розробникам. Вузькі місця участі в Bitcoin Core залишаться незмінними: досвід, рецензування та зворотна сумісність».

У справжньому дусі прагматизму важливо поцікавитися, як може змінитися фінансування розробок. Коли Біткоїн стане глобальною валютою, такі питання, як підтримання сумісності зі старими програмами-клієнтами та оптимізація зберігання і транзакцій, будуть мати надзвичайне значення. Було б нерозумно і недалекоглядно припускати, що всі проблеми будуть вирішені до того, як відбудеться гіпербіткоїнізація, оскільки більший попит на біткоїн також вимагає ретельнішої перевірки актуальності та більше інновацій. І навіть якщо базовий рівень залишатиметься твердим, як камінь, все ще буде багато роботи над вторинними рівнями та сайдчейнами.

«Біткоїн-кити будуть індивідуально спонсорувати розробників, як Медічі робили з мистецтвом».

– Френсіс Пуліо

Коли він стверджує, що біткоїн-кити сьогодні будуть Медичі епохи гіпербіткоїнізації, Пуліо, можливо, каже очевидні речі. Однак ця паралель підкреслює красу та непідвладність Біткоїна часу: так само як Флоренція в Італії розквітала за правління Лоренцо Медічі, а Леонардо да Вінчі та Мікеланджело Буонарроті отримали свободу та кошти для створення своїх шедеврів, кити епохи гіпербіткоїнізації допоможуть побудувати щось, що витончено прослужить протягом століть. За відсутності жадібних інвесторів із сильними пріоритетами, пов’язаними з теперішнім часом, Біткоїн нарешті розправить свої крила.

Доступ до якісного програмного забезпечення

«Я думаю, що якісне програмне забезпечення для Біткоїна буде доступним, дешевим і повсюдно розповсюдженим».

– Джастін Мун

Як викладач, який приділяє багато часу навчанню майбутніх розробників Біткоїна, Мун особливо захоплюється якістю, наявністю та доступністю програмного забезпечення. Ця оптимістична позиція підкріплена низкою здобутків, яких досяг Мун. Одним з найбільш значущих є Junction, користувальницький інтерфейс для використання апаратних гаманців з Bitcoin Core.

Мун зазначив, що він активно використовує дескрипторну мову в Junction. Як і Miniscript, вона «спрощує налаштування біткоїн-гаманців, призначених лише для перегляду, для певних типів сценаріїв (наприклад, мультипідпис 2/3 P2WSH), що значно зменшує роботу, пов’язану з налаштуванням нового гаманця».

Якщо цей етап розвитку буде настільки продуктивним, то громадяни гіпербіткоїнізованого світу зможуть будувати власні гаманці та створювати контракти з мультипідписом відповідно до своїх потреб.

Наприклад, навіть діти, які отримують BitPiggys, зможуть створити власні гаманці, призначені лише для перегляду, і перевірити, скільки сатоші вони отримали за прибирання домівки.

«Занадто багато високоякісних ПВБ було б великою проблемою!»

Рошар також оптимістично дивиться на майбутнє розвитку і його впевнена позиція походить від тривалого спостереження за іншими ініціативами у сфері доступного програмного забезпечення.

«Ми маємо приклади масштабування проєктів програмного забезпечення з відкритим кодом, в міру того як учасники стають більш спеціалізованими, а кількість спеціалістів із супроводу збільшується, особливо ядро Linux», – сказав він.

Для нього не існує такого поняття, як занадто великий обсяг розробки, оскільки він вважає, що поділ праці в процесі написання програмного коду (інновації та перевірка актуальності) буде збалансований природним чином. Крім того, скарбник Інституту Накамото, схоже, пов’язує популяризацію (збільшення кількості роботи) з кращим стандартом якості – якщо більше людей працює над проєктами у сфері Біткоїна, то більшою є ймовірність появи та відшліфування елегантних рішень.

Говорячи про ПВБ (проєкти вдосконалення Біткоїна), Рошар заявив: «Наразі у нас недостатньо ПВБ, є лише неформальні вдосконалення та фрагментовані зусилля розробників. Занадто багато високоякісних ПВБ було б великою проблемою!»

З іншого боку, ми також повинні враховувати обмеження Біткоїна. Те, що долучається більша кількість людей з навичками програмування, не означає, що основи кардинально зміняться.

«Збільшення фінансування істотно не вплине на розробку протоколу Біткоїна, але це, безумовно, призведе до надійної екосистеми інструментів для розробників, які будуть спрощувати складність структури Біткоїна».

– П’єр Рошар

Важливість контролю якості

Позитивна налаштованість трьох інших респондентів контрастує з критичним прагматизмом Джакомо Зукко. На його думку, навіть якщо розробка стане легкою для розуміння і виконання, все одно буде велика потреба в стандартизації, спрощенні та ретельному рецензуванні для того, щоб додаткові зусилля з розробки збільшували практичну корисність, а не тільки хаотичність.

«Якщо у вас немає належно зрецензованих, налагоджених та перевірених інструментів і стандартів для створення своїх трудів, то вам доведеться робити це вручну – і шанси напартачити дуже високі, особливо у випадку складних, просунутих і багатофункціональних конфігурацій».

– Джакомо Зукко

З іншого боку, він схвалює такі труди, як Miniscript, і цінує той факт, що юристи та експерти з контрактів зможуть втілити свою логіку в практичні операції. Абстрактне мислення може легко перетворитися на ефективні контракти з мультипідписом, що розвёязують реальні проблеми.

Приблизно в період гіпербіткоїнізації, Зукко вважає, що написання сценаріїв переважно буде здійснюватися поза блокчейном, завдяки таким новим парадигмам, як Taproot і Scriptless Script. Це чудово для конфіденційності та суверенітету, оскільки умови можуть бути складені поза транзакцією, і лише результат взаємодії підписів стає публічним. Але навіть у цьому випадку потрібен універсальний зовнішній стандарт, щоб уникнути небажаних проблем з поширенням.

«Я думаю, що ми можемо у підсумку досягти точки, яка може виглядати схожою на те, що сьогодні пропагують шиткоїнери: тенденція скрізь застосовувати певну логіку, подібну до логіки Біткоїна, включаючи ті дуже централізовані системи, де це, здавалося б, не доречно з чисто технічної точки зору», - сказав Зукко.

Хоча Зукко визнає, що ця ідея не мала б сенсу в рамках нинішнього статус-кво, в епоху гіпербіткоїнізації можуть існувати компанії, що вирішать створювати свої продукти поверх рівнів Біткоїна, аби мати можливість використовувати всі наявні бібліотеки, інструменти, практики та стандарти.

Перш ніж стати системою, що забезпечує створення та переказ надійних грошей, Біткоїн є успішним проєктом з відкритим кодом, чий розвиток є неоціненним, а надійність може також залучити багато централізованих застосунків.

«Наприклад, після гіпербіткоїнізації, якщо безпека, яку забезпечує біткоїн-мультипідпис, буде стандартом, що використовується для управління всіма коштами компанії, тоді має сенс фактично використовувати цей дуже сильний шаблон також для речей, які безпосередньо не потребують децентралізації чи параметру «що не вимагає довіри», – сказав Зукко. «Це було б тим самим рушійним фактором, який сьогодні спонукає багато компаній базуватись на відкритих, глобальних, децентралізованих стандартах, таких як TCP/IP, а не використовувати мейнфрейми, для управління закритими локальними централізованими мережами».

Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024
Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами.  Володимир Гришенко 13 червня 2024
Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування. Дмитро Харьков 12 червня 2024