Як біткоїну стати головним монетарним активом

Як біткоїну стати головним монетарним активом

Біткоїн вдало відсвяткував початок весни. Він не лише оновив історичний максимум, а й наздогнав за капіталізацією срібло. Але чи реально йому обійти золото, ставши глобальними ринковими грошима?

Новий бичачий ринок

Гарні новини для біткоїнерів – бичачий ринок розпочався раніше, ніж це було в попередні епохи (епохою називається період між двома халвінгами). Проте деякі експерти, у тому числі й гендиректор компанії Blockstream Адам Бек, прогнозували, що історичний максимум буде оновлено ще до квітня 2024 року.

Щоправда, короткострокове перевищення історичного максимуму не дозволило біткоїну закріпитися на нових рівнях. Досить багато трейдерів розмістили ордери на продаж (з метою фіксації прибутку), що й призвели до помітної корекції.

Цікаву думку щодо останніх цінових коливань біткоїна висловив експерт та автор книг про Біткоїн Джиммі Сонг: «Цілком можливо, що ми отримаємо ранній ATH цього циклу, тому що минулого циклу ми мали нижчий максимум, ніж у попередніх. Максимум був би $140 000 або близько того, якби він повторював модель попередніх циклів, таких як 2017 або 2013 років. Можливо, ми матимемо довший період бичачого зростання, ніж в інших циклах».

У сукупному рейтингу компаній та товарів за ринковою капіталізацією біткоїн повернувся до Топ-10, чого не було вже досить давно. Щобільше, цифровий актив не тільки обійшов такі корпорації, як Meta, Berkshire Hathaway, Tesla та багато інших, а й наздогнав срібло – другий дорогоцінний товар після золота.

Наразі спостерігається невелика корекція, але в експертів немає сумнівів у тому, що цього циклу срібло залишиться далеко позаду.

Як біткоїну стати головним монетарним активом
Топ-10 компаній та товарів за капіталізацією. Джерело: 8MarketCap.

Тож домінуванню дорогоцінних металів у контексті головних монетарних активів підходить кінець. Біткоїн дедалі більше сприймається кращою альтернативою. Як казали деякі ранні шифропанки: «це краще золото, ніж золото».

Майбутнє лідерство біткоїна

Тренди останнього десятиліття вказують на те, що майбутнє лідерство біткоїна у порівнянні з усіма іншими товарами – це лише питання часу. Щоб обійти золото, йому необхідно збільшити капіталізацію ще у понад 10 разів. Зважаючи на степеневий закон, що досить точно описує динаміку курсу BTC, це може статися приблизно у 2032 році.

Як біткоїну стати головним монетарним активом
Динаміка курсу біткоїна (логарифмічний графік). Джерело: Bitbo.

Проте швидке оновлення історичного максимуму цього циклу доводить, що гіпербіткоїнізація може відбутися швидше за такі консервативні сценарії. Зокрема наразі головним чинником зростання є приплив коштів у спотові біткоїн-ETF. Традиційні й біржові інвестори не завжди готові до зберігання приватних ключів і роботи з Біткоїном, але вони активно використовують фінансові продукти на його основі. А інвестиційні компанії, що надають ці послуги, накопичують відповідні обсяги монет, щоб забезпечити власні акції.

Наразі чистий приплив коштів у біткоїн-ETF становить близько 10 000 BTC на день, але майнери видобувають лише 900 монет на день. Тож на ринку виникає значний дефіцит біткоїнів, який не може бути компенсований більшим видобутком (адже графік емісії закладений ще Сатоші Накамото і не може бути змінений). Тому єдиним варіантом залишається зростання фіатного курсу активу.

За оцінками експертів, такий дисбаланс призводитиме до середнього зростання ціни BTC на $500 за один торговий день (ETF торгуються лише у будні). Іншими словами, потенційний приріст становитиме $2500 на тиждень або $10 000 на місяць.

Звичайно, це середньозважений довгостроковий тренд, адже останніми тижнями курс зростав швидше. Тому й можлива короткострокова корекція, що зараз спостерігається. Але важливим є те, що загальна тенденція свідчить про зростання попиту на актив, що й визначатиме загальний тренд ціноутворення.

Окрім нових біржових інструментів, прискоренню гіпербіткоїнізації сприятимуть такі фактори: ширше використання BTC як засобу платежу та збереження вартості населенням, бізнесом та урядами країн; технологічні інновації у Біткоїн-екосистемі та глобальна криза фіата (у тому числі висока інфляція за спроби впровадження CBDC).

Напевно, більшість населення зрозуміє цінність вільних ринкових грошей лише тоді, коли будуть змушені примусово використовувати цифрові валюти центробанків, не маючи приватності та відчуваючи постійну загрозу конфіскації своїх коштів урядом. Так чи інакше, але гіпербіткоїнізація ставатиме єдиною альтернативою авторитарному тиску й фінансовому контролю.

Цікаво, що дедалі більше урядів починають утримувати на власних балансах біткоїни, у той час, як населенню країни рекомендують використовувати лише фіат (за винятком Сальвадору, що надає вільний вибір між доларом США та біткоїном). Але, на відміну від золота, біткоїни не можна так легко конфіскувати у всього населення, адже достатньо лише записати, зберегти чи запам’ятати 12 або 24 слова seed-фрази, щоб мати доступ до власних монет.

Можливо, у когось виникне запитання: а що буде з золотом та сріблом, коли біткоїн стане головним монетарним активом? Монетарний попит на них впаде (це переважно стосується золота, адже срібло і так фактично не тримають як резерв). Але їх активніше використовуватимуть в інших цілях: наприклад, у виробництві чи ювелірній промисловості. А функції збереження вартості, обігу та платежу виконуватиме лише біткоїн.

Що у підсумку

Наразі гіпербіткоїнізація набирає нових обертів. Інституціонали збільшують попит на біткоїн, що дозволяє йому наздогнати за капіталізацією срібло. Проте для того, щоб стати головним монетарним активом у світі, біткоїну може знадобитися ще близько восьми років. А криза фіатної системи та спроби запровадження СBDC лише прискорять цей процес.

Чому не слід ставати альткоїнером Чому не слід ставати альткоїнером Агресивна реклама різноманітних криптопроєктів заохочує людей купувати альткоїни або брати участь в інших сумнівних «криптоініціативах». Проте цей шлях є вкрай небезпечним. Дмитро Харьков 18 квітня 2024
Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024