Що означає низька ліквідність на ринку біткоїна

Що означає низька ліквідність на ринку біткоїна

Останнім часом ліквідність на ринку біткоїна значно впала. Хоча така ситуація збільшує ймовірність значних цінових коливань, втім вона не становить загрози для довгострокового зростання вартості активу.

Ситуація з ліквідністю біткоїна

Ліквідність біткоїна – це легкість, з якою біткоїн можна купити або продати. На ліквідному ринку є достатня кількість покупців і продавців, які активно торгують активом, а це означає, що великі замовлення на купівлю або продаж можуть бути виконані з мінімальним впливом на ціну активу.

Ліквідність є ключовим аспектом будь-якого фінансового ринку. Висока ліквідність зазвичай вважається бажаною, оскільки вона забезпечує стабільність ринку і зменшує потенціал для маніпулювання цінами.

На ліквідність біткоїна може впливати декілька факторів: обсяг торгів, кількість учасників ринку, глибина ринку (кількість заявок на купівлю та продаж за різними цінами), біржова інфраструктура, регуляторне середовище, очікування учасників ринку, важливі новини або події та навіть період доби (біткоїн торгується 24 години на добу, а вища ліквідність спостерігається під час збігу торгових годин у різних регіонах).

Згідно з даними CCData, постачальника статистичної та аналітичної інформації в Біткоїн-індустрії, під час нещодавнього різкого зниження необхідно було продати лише 463 BTC на суму приблизно $12 млн, щоб знизити ціну біткоїна на один відсоток від його поточної ринкової вартості, що вказує на дуже низьку ліквідність. Для порівняння: у березні, коли ринок відреагував на колапс Silicon Valley Bank, потрібно було продати 856 BTC, що на той час було еквівалентно близько $17 млн, щоб ціна монети впала на 1%.

Історичний контекст та причини кризи ліквідності

Загальною причиною падіння ліквідності на ринку біткоїна стало зниження торговельного обсягу на централізованих біржах. Протягом останніх п’яти років спостерігається стійка тенденція до зниження обсягу торгів на таких майданчиках. Після закінчення бичачого ринку 2020-2021 років ця тенденція тільки посилилася, а проблеми багатьох великих бірж (особливо банкрутство FTX у листопаді 2022 року) лише прискорило цей процес.

Що означає низька ліквідність на ринку біткоїна
Динаміка торговельного обсягу BTC (2018-2023). Джерело: Bitcoinity

Які ще чинники сприяють зниженню обсягу торгів на централізованих біржах? По-перше, ринок біткоїна стає менш спекулятивним і залучає більше інституційних інвесторів. Це означає, що знижується торговельна активність роздрібних інвесторів, які часто забезпечують збільшення обсягів торгівлі. По-друге, регуляторне середовище все ще є досить несприятливим. Біткоїн-ETF ще не схвалені у США, що впливає не лише на фондовий ринок, а й опосередковано на централізовані біткоїн-біржі. Багато урядів ускладнюють роботу бірж і торгівлю для інвесторів. Наприклад, ліцензії Binance відкликано у багатьох країнах ЄС, а також Бразилії, Австралії тощо. Це також сприяє зниженню обсягів торгів.

До того ж ціна біткоїна консолідується в останні місяці. Це означає, що на ринку стає менше волатильності, що також призводить до зниження обсягів торгів. Макроекономічна та геополітична невизначеність також впливає на ринок біткоїна й відлякує деяких інвесторів.

Також варто відзначити зростання частки децентралізованих бірж (DEX). DEX дозволяють користувачам торгувати цифровими активами без потреби в централізованій біржі. Це полегшує торгівлю, адже трейдери можуть не турбуватися про регуляторне середовище або ризики шахрайства.

Але тенденція до більшого сприйняття біткоїна інституціоналами має призвести до зростання обсягів торгівлі у минулому. Для цього необхідним є масовий вхід нових корпоративних гравців, а також зниження процентних ставок Федеральною резервною системою (ФРС) та регуляторна визначеність у США та ЄС. Тож, ймовірно, криза ліквідності – це тимчасове явище.

Що це означає

Значне падіння ліквідності збільшує ризики маніпулювання курсом BTC великими власниками (особливо китами й мегакитами). Навіть один кит може зараз знизити ціну на декілька відсотків, а скоординована акція може навіть призвести до капітуляції на ринку. Чому це може бути цікавим китам? Вони мають безпосередній інтерес у тимчасовому падінні курсу для того, щоб згодом закупити монети на падінні й знизити середню вартість своїх резервів, а, отже, й збільшити довгостроковий прибуток.

Найбільш вигідна для китів стратегія – це викликати короткострокову паніку на ринку та спровокувати масштабні ліквідації трейдерів (особливо тих, хто утримує довгі позиції). У такий спосіб можна досягти значної корекції курсу BTC. Хоча ймовірність такого розвитку події досить висока, часу для цього у китів залишається не дуже багато – приблизно пів року. Річ у тім, що після халвінгу та зниження процентних ставок (а, можливо, й схвалення біткоїн-ETF) ситуація буде зовсім іншою.

Тож що робити звичайним власникам BTC та ходлерам? Слід бути готовими до ще однієї корекції перед халвінгом. Втім історичні дані свідчать про те, що активне акумулювання в такий час може бути особливо доцільним. Ціна біткоїна може бути доволі низькою, а часу до нового бичачого циклу залишилося зовсім небагато. Тож навіть у середньостроковій перспективі приріст капіталу у фіатному вимірі може бути значним. До того ж значне накопичення BTC після входу на ринок нових інституціоналів та пом’якшення грошово-кредитної політики може стати вкрай проблематичним через потенційно значне зростання курсу.

А ось для трейдерів найближчі місяці можуть виявитися дуже непростими, адже ринок буде перебувати під впливом бокової корекції та одночасно ведмежого тиску китів. За таких умов можливі значні цінові коливання та капітуляції, що складно передбачити заздалегідь. Як наслідок – ризики ліквідацій позицій можуть бути вкрай високими, й багатьом (особливо не надто досвідченим) трейдерам може бути доцільним утриматися від активної торгівлі.

Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024
Як центробанки створюють гроші Як центробанки створюють гроші Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем. Дмитро Харьков 03 липня 2024