Менше ніж рік до халвінгу: на що очікувати

Менше ніж рік до халвінгу: на що очікувати

До чергового халвінгу залишилося близько дев’яти місяців. Що історичні дані говорять про ймовірну динаміку вартості BTC у цей період?

Халвінги біткоїна

Як відомо, алгоритми біткоїна, розроблені ще Сатоші Накамото, передбачають періодичний перерахунок субсидії за блок, що зменшує винагороду майнерів за їх видобуток. Спочатку вона становила 50 BTC, потім – 25 BTC, згодом – 12,5 BTC та наразі складає 6,25 BTC. Відповідно, вже у 2024 році субсидія за блок впаде до 3,125 BTC.

Загалом обмеженість пропозиції біткоїна безперечно створює передумови для довгострокового зростання його вартості, але цей процес відбувається нелінійно, адже простежуються чіткі цикли у вигляді бичачого та ведмежого ринків.

Станом на 2023 рік вже відбулося три халвінги: 28 листопада 2012 року, 9 липня 2016 року та 11 червня 2020 року.

Період часу між халвінгами неоднаковий, адже халвінг відбувається кожні 210 000 блоків. Попри те, що корекція складності відбувається кожні 2016 блоків (приблизно кожні два тижні), тенденція до швидкого зростання складності майнінгу вносить свої корективи, і час між халвінгами зазвичай становить менше ніж чотири роки.

Зважаючи, що перший халвінг відбувся ще у роки становлення Біткоїна за умов вкрай низького хешрейту та нестабільного ціноутворення, для більш об’єктивної картини слід проаналізувати ринкову ситуацію напередодні другого та третього халвінгів та виявити, чи є певні закономірності, на які можна очікувати й цього року.

Історичний екскурс

Розглянемо спочатку ситуацію, що склалася у 2015-2016 роках за рік до халвінгу. Протягом останніх 365 днів курс біткоїна зріс у 2,5 рази: з $268 до $665. Варто зазначити, що в тому циклі курс біткоїна перевищував $1100 (у 2013 році), тобто попри досить значне зростання, він був ще досить далеко від історичного максимуму на той момент. Щодо подальшої динаміки курсу BTC, то він продовжував зростати протягом 2016-2017 років та досяг нового історичного максимуму близько $20 000 наприкінці 2017 року.

Менше ніж рік до халвінгу: на що очікувати
Динаміка курсу біткоїна за рік до другого халвінгу. Джерело: CoinGecko.

Ситуація перед третім халвінгом 2020 року виявилася дещо іншою. Курс біткоїна також зріс, хоча й не так сильно: на 22% з $8002 до $9767. Проте загальна цінова картина більшою мірою відповідала боковому руху ціни, ані сталому зростанню, як це спостерігалося у 2015-2016 роках. Щодо подальшої ситуації: то біткоїн пережив короткочасну, але чуттєву корекцію у березні 2020 року через початок пандемії Covid-19, але потім відновив стале зростання та досяг історичного максимуму в $69 000 у листопаді 2021 року.

Менше ніж рік до халвінгу: на що очікувати
Динаміка курсу біткоїна за рік до третього халвінгу. Джерело: CoinGecko.

Хоча в обох випадках біткоїн зафіксував зростання курсу, в чому полягає головна причина різної динаміки курсу (стале зростання та боковий рух)? На наш погляд, це значною мірою залежало від характеру виходу з ведмежого ринку. У 2015 році відбувалося вкрай поступове відновлення, що згодом перейшло у стале зростання. У 2018 році ринок також сильно впав, але 2019 року відбулося міні-ралі до приблизно $13 000 (більш ніж половина від історичного максимуму на той момент), яке не мало шансів на довгостроковий успіх. Тож подальша корекція й призвела до більш складної хвильової структури.

На що очікувати

Ми досі не знаємо точної дати наступного халвінгу, адже вона залежатиме від зростання складності майнінгу та середнього часу на видобуток блоків. За оцінками BuyBitcoinWorldwide, наступний халвінг може відбутися 17 квітня 2024 року. На відміну від більшості інших сервісів, цей розрахунок враховує середній час видобутку блоків за останні два місяці, а не теоретичні 10 хвилин: наразі цей показник становить 9,4 хвилин.

Станом на 17 квітня цього року ціна біткоїна становила $30 300, що досить близько до локального максимуму. Бики останніми місяцями неодноразово тестували сильний рівень опору в районі $30 000-31 500, але так і не зуміли його подолати й закріпитися вище за нього.

Менше ніж рік до халвінгу: на що очікувати
Курс біткоїна від 17 квітня. Джерело: CoinGecko.

Нагадаємо, що у перші місяці 2023 року також відбулося міні-ралі, коли ціна біткоїна за короткий проміжок часу майже подвоїлася. Тому ця ситуація схожа с виходом із ведмежого ринку 2018-2019 років: не дуже успішне міні-ралі та подальша корекція.

До того ж надзвичайно жорстка грошово-кредитна політика Федеральної резервної системи (ФРС) вже призвела до встановлення найвищих процентних ставок за останні 22 роки. Відсутність доступу до дешевих кредитних ресурсів також підвищує ймовірність зниження фіатной вартості цифрових активів.

Тож наразі найімовірнішим сценарієм видається корекція у найближчі місяці (можливо, суттєва, особливо якщо цикл підвищення ставок не закінчений). Але в останні пару місяців перед халвінгом має поновитися зростання. Тож у ходлерів ще триватиме певний час період акумулювання, коли буде можливість порівняно недорого придбати біткоїни. А вже після халвінгу ініціатива буде поступово переходити до биків та будуть створюватися передумови для досягнення нового історичного максимуму (орієнтовно у 2025 році).

Підсумки

Халвінги закономірно мають значний вплив на динаміку курсу біткоїна, адже зменшують винагороду, що отримують майнери. Проте останній рік перед халвінгом може супроводжуватися різними ціновими патернами залежно від того, чи відбувається поступовий вихід з ведмежого ринку, чи виникає міні-ралі (яке не може бути дуже успішним на цьому етапі).

Загалом бокова корекція на ринку біткоїна видається найбільш імовірним сценарієм, зважаючи на цінову динаміку від початку року та вкрай високі процентні ставки на ринку. За таких умов ходлери, кити та інституційні інвестори матимуть змогу продовжувати активне накопичення монет у найближчі місяці. А вже після халвінгу та пом’якшення монетарної політики ФРС ринок зможе перейти до нового бичачого циклу з оновленням цінових максимумів.

Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Біткоїн-стартапи з кожним роком все більше цікавлять інвесторів. Це відбувається не лише тому, що від них очікують прибутковості на рівні BTC, а й тому, що Біткоїн дедалі більше інтегрується у глобальну фінансову систему. Володимир Гришенко 18 червня 2024
Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна 13–15 червня у Празі (Чехія) відбулася щорічна масштабна Bitcoin-only конференція, що зібрала учасників зі всієї Європи, а спікерів – із різних регіонів світу. Лідери думок у черговий раз окреслили пріоритети розвитку Біткоїн-екосистеми на найближчі роки. Дмитро Харьков 17 червня 2024
Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024