Економіка у світі Гаррі Поттера vs криптовалюти: знайди відмінності

Економіка у світі Гаррі Поттера vs криптовалюти: знайди відмінності

Мабуть, майже кожен з нас мріяв отримати листа з Гоґвортсу та опинитися у чарівному світі Гаррі Поттера. А що, як ми з вами вже у ньому живемо? Чарівні палички нам поки ще не видали, проте до галеонів-біткоїнів люди потроху звикають.

Основа магічної грошової системи — монети, які не мають нічого спільного з валютою маглів. Чарівні гроші не підпорядковані звичайним людським урядам та центробанкам, як і ще одні добре знайомі нам активи — криптовалюти. Подивімось, чи є в них інші спільні риси.

 • Чарівні монети vs коїни
 • Лепреконське золото vs скам-монети
 • Сейфи банку Грінготтс vs криптогаманці

Чарівні монети vs коїни

Британські чарівники використовують для повсякденних розрахунків галеони, сиклі та кнати. Вони виготовлені з різних матеріалів (золото, срібло та бронза відповідно) та мають не зовсім звичне для нас співвідношення між собою:

 • 1 галеон = 17 сиклів;
 • 1 сикль = 29 кнатів.

Золотий галеон — такий собі біткоїн для чарівників. Він є найдорожчою монетою, виробник якої достеменно не відомий. Вважається, що галеони випустив Банк Грінготтс, хоча офіційного підтверждення цьому немає. У цей момент десь загадково посміхається Сатоші Накамото.

Економіка у світі Гаррі Поттера vs криптовалюти: знайди відмінності
Галеони, сиклі та кнати vs Bitcoin Casascius. Джерело: https://harrypotter.fandom.com/ та https://en.bitcoinwiki.org/

Лепреконське золото vs скам-монети

Якщо у реальному чи вигаданому світі існує фінансова система, то не обійдеться й без шахраїв. Головна проблема, з якою стикаються чарівники, — лепреконське золото. Ці фальшиві монети ззовні абсолютно ідентичні золотим галеонам, але є один нюанс: через деякий час вони буквально розчиняються у повітрі.

Така шахрайська схема не здивує нікого на крипторинку, адже поява скам-монет – ситуація досить поширена. Саме тому більшість користувачів обережно (якщо не скептично) ставляться до запуску проєктів, які не мають під собою серйозного підґрунтя, однак пропонують інвесторам миттєвий надприбуток. Ніщо не Біткоїн, крім Біткоїна, і про це ніколи не варто забувати.

Сейфи Банку Грінготтс vs криптогаманці

Всім чарівникам відомо, що Грінготтс — найнадійніше місце в магічному світі, яке поступається за рівнем безпеки тільки Гоґвортсу. Банк має багатокомпонентну систему захисту, до складу якої входять:

 • черговий клерк на вході, який підтверджує особистість візитера та відвідування ним саме свого сейфа;
 • транспортування до сейфа на спеціальній вагонетці, якою може керувати тільки співробітник банку з відповідними повноваженнями;
 • контроль за відчиненими дверима сейфа. В іншому випадку монети або інші цінні предмети, які тримає в руках грабіжник, починають “клонуватися” і зникають за межами приміщення;
 • додатковий захист сейфів з особливо цінними активами за допомогою драконів, дотиків гоблінів і чарівного водоспаду «Загибель злодіїв», вода в якому нейтралізує будь-які захисні та шахрайські заклинання.

Таким чином, прихопити щось з сейфів Грінготтсу без зайвих для себе проблем майже неможливо. За всю історію банку відбулося лише два пограбування — професор Квіррелл намагався винести Філософський камінь за вказівкою Темного Лорда (але його не виявилося на місці), а Гаррі, Рон і Герміона в компанії гобліна Крюкохвата викрали з сейфа Белатріси Лейстрейндж Чашу Пенелопи Пуффендуй.

Своєю чергою, криптогаманці також можуть похизуватися своєю надійністю, особливо апаратні моделі. Чарами їх розробники не користуються, але використовують інші численні способи захисту активів:

 • власна операційна система;
 • інструменти для протистояння хакерським атакам;
 • двофакторна автентифікація;
 • пін-код, сід-фраза;
 • менеджер паролів;
 • створення резервної копії даних;
 • підключення через обмежене USB-з'єднання або Bluetooth тощо.

Безпекові заходи, які впроваджують розробники, мають забезпечити користувачів максимальним рівнем захисту. Проте, які й в чарівному світі та централізованих фінансах, часом знаходяться кіберзлочинці, здатні обійти систему. Зокрема, одним з останніх подібних злочинів став злом некастодіального гаманця Atomic Wallet, який спричинив збитки у розмірі понад $100 млн.

Око щура, струна арфи, нехай фіат перетвориться на Біткоїн

На жаль, це заклинання не працює (поки що?) та інвестування в біткоїн потребує більш активних і рішучих дій. Проте, маючи у своєму розпорядженні цифрове золото, після цієї статті ви можете відчути себе хоч на мить, але чарівником.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024