Халвінг Біткоїна: як він вплине на майнерів та на курс BTC

Халвінг Біткоїна: як він вплине на майнерів та на курс BTC

2024 рік багатий на події. На початку року відбулися запуски спотових біржових біткоїн-фондів, через що курс BTC оновив свій історичний максимум. На черзі ще одне знакове дійство, яке може стати додатковим драйвером для Біткоїна, – халвінг.

Що таке халвінг та яка його мета

Халвінг — це процедура, яка є частиною алгоритму Біткоїна. Вона полягає у зменшенні нагороди за видобуток нового блоку вдвічі. Цей процес відбувається приблизно кожні чотири роки або після того, як буде видобуто 210 000 блоків. Оскільки загальна кількість біткоїнів, яка коли-небудь буде видобута, обмежена 21 млн монет, халвінг допомагає регулювати швидкість їх випуску в обіг, тим самим контролюючи інфляцію. Нагорода за блок спочатку була встановлена в 50 біткоїнів і з того часу зменшилася до 6,25 біткоїна за блок після останнього халвінгу у 2020 році. А 20 квітня 2024 року винагорода зменшиться ще – до 3,125 BTC.

Халвінг має критичне значення для підтримки довгострокової цінності біткоїна. Він впливає на майнерів, зменшуючи їх прибутковість, що може призвести до зниження кількості активних майнінгових операцій, особливо якщо ціна біткоїна не збільшиться відповідно до зменшення нагороди. Однак халвінг також сприяє зростанню ціни біткоїна, оскільки зменшення пропозиції при стабільному або зростаючому попиті може викликати збільшення вартості. Таким чином, халвінг є фундаментальним механізмом, який забезпечує довгострокову цінність біткоїна як дефляційного активу, запобігаючи його знеціненню та забезпечуючи інтереси як майнерів, так і інвесторів.

Хоча халвінг є одним із головних чинників, що призводять до чергового циклу зростання курсу біткоїна, цей вплив не є миттєвим. Тому перші місяці після цієї події можуть бути дуже непростими, у першу чергу для більшості майнерів.

Як майнери готувались до халвінгу

Майнінгові компанії добре розуміють виклики, пов’язані з халвінгом. Тож вони організували свою роботу таким чином, щоб максимізувати власний прибуток та зміцнити позиції на ринку в середньостроковому періоді.

Як зауважив генеральний директор Hashlabs Mining Джаран Мелеруд, компанії скористались сприятливими умовами останніх двох років, про що свідчить збільшення хешрейту Біткоїна на 70% з січня 2022 року.

Халвінг Біткоїна: як він вплине на майнерів та на курс BTC
Дослідження хешрейту. Джерело: Hashlabs.

Крім того, очікується цього разу, що хешрейт швидко відновиться після цього незначного падіння. По суті, цей халвінг, швидше за все, стане короткочасною затримкою в траєкторії зростання хешрейту мережі, а не значним відступом назад.

Стабільність хешрейту ще більше підвищується завдяки постійним зусиллям майнерів, які оновлюють своє обладнання до найновіших і найефективніших моделей. Очікується, що ця стратегія не тільки компенсує будь-які короткострокові зниження хешрейту, але й, ймовірно, призведе до значного зростання хешрейту в найближчі місяці.

Яка ситуація з обладнанням для майнінгу

Попри високі показники хешрейту, дані сервісу CoinMetrics показують, що більша частина галузі наразі працює з відносно неефективними пристроями, такими як Antminer S19J Pro або S19 XP. Ці майнери потребують операційних витрат на рівні $0,05/кВт-год. Однак, оскільки середня ціна хостингу в США становить трохи менш як $0,08/кВт-год, як показує Hashrate Index, багато американських майнерів можуть зіткнутися з проблемами з грошовими потоками після халвінгу.

Схожими цифрами володіє і другий аналітичний сервіс CryptoQuant. За їх даними, собівартість майнінгу на цих приладах складає приблизно $40 000 за монету, а після халвінгу сягне приблизно $80 000.

Халвінг Біткоїна: як він вплине на майнерів та на курс BTC
Ефективність «асіків» залежно від вартості електроенергії: Джерело: Hashlabs.

З наведеного вище графіка видно, що моделі S19J Pro навряд чи генеруватимуть позитивний грошовий потік при ціні хостингу $0,08 за кВт-год, враховуючи, що їхня пряма собівартість виробництва біткоїнів становить щонайменше $75 000. Таким чином, майнери, які стикаються з вищими операційними витратами, повинні перейти на більш ефективне обладнання, щоб зберегти прибутковість.

У зв’язку зі скороченням винагороди за здобутий блок виробник обладнання для майнінгу Bitmain пропонує компаніям Antminer S21 Pro. Новий пристрій помітно ефективніший і потужніший порівняно з останньою моделлю S21. Хешрейт Antminer S21 Pro становить 234 TH/s, а коефіцієнт енергоефективності – 15 J/TH. Для порівняння: в Antminer S21 хешрейт становить 200 TH/s, а коефіцієнт енергоспоживання – 17,5 J/TH.

Наприклад компанія Bitfarms Ltd 12 квітня доповіла, що завершила перший етап з модернізації своїх дата-центрів у Канаді, встановивши у Квебеці додатково понад 5000 майнерів Bitmain T21. Також компанія докупила ще близько 4500 майнерів S21, які їй поставлять протягом року.

Хоча, як зауважив Джаран Мелеруд, перехід на новітнє обладнання дозволяє продовжувати роботу навіть в умовах високих витрат, це навряд чи є життєздатною довгостроковою стратегією.

«Необхідність постійно оновлювати обладнання, часто ще до того, як окупляться попередні інвестиції, підкреслює нежиттєздатність такого підходу. Моя основна думка чітка: якщо вам потрібно використовувати обладнання останнього покоління, щоб зберегти позитивний грошовий потік, ваші операційні витрати занадто високі», - констатував експерт.

Хто з майнерів має найкращі шанси пережити халвінг

Згідно з даними аналітиків Benchmark, у майнінгової компанії Bitdeer одні з найнижчих сукупних витрат на видобуток біткоїнів, що робить її найбільш конкурентоспроможною після халвінгу.

«Акції BTDR, на наш погляд, привабливі, враховуючи великий розрив між їхньою дисконтною оцінкою та перспективами зростання компанії», – зазначив аналітик компанії Марк Палмер.

Своєю чергою експерти Bernstein радять також інвесторам звернути увагу на акції майнінгових компаній Riot Platforms і CleanSpark, які можуть вирости після халвінгу, оскільки саме ці фірми є лідерами ринку з обсягу хешрейту.

Які прогнози щодо Біткоїна

Згідно з запропонованою формулою біткоїн-аналітиком Plan B Stock-to-Flow (S2F), яка демонструє співвідношення нової пропозиції активу до його запасів, виходить, що після халвінгу Біткоїн стане дефіцитніше за золото.

Зокрема коефіцієнт Біткоїна S2F досягне 112 пунктів і майже вдвічі перевищить 60 пунктів S2F для золота. Таким чином, до січня 2025 року BTC стане дефіцитнішим товаром, ніж найпопулярніший дорогоцінний метал.

Тому Plan B припустив, що курс BTC може досягти позначки у $500 000. Аналітик очікує, що це станеться у 2025 році. Він вказав на мінімальний рівень котирувань, нижче якого, на його думку, біткоїн вже не впаде. За його словами станом на лютий 2024 року 200-тижнева ковзна середня (200WMA) ціни біткоїна досягла $31 000, а курс історично дуже нечасто падає нижче за значення метрики, тому актив ймовірно «більше не побачить» цей рівень.

А от за даними біткоїн-аналітика TechDev, курс біткоїна може подвоїтися у найближчі місяці. Він помітив, що цінова динаміка BTC призводила до тестування верхньої лінії Болінджера протягом декількох місяців і якщо цей патерн повториться, то вже у липні біткоїн може досягти $140 000. Але багато також залежатиме від попиту з боку інституціоналів та китів у середньостроковій перспективі.

Втім, у дослідженні компанії CryptoQuant, халвінг радикально не вплине на курс біткоїна, як очікують багато хто з інвесторів. Натомість ключовим фактором, що вплине на ціну біткоїна після цьогорічного халвінгу, стане збільшення попиту з боку інвесторів, які володіють значними обсягами BTC. Аналітики підкреслюють, що вже попит з боку китів, що володіють від 1000 до 10 000 BTC, зріс до «майже найвищого рівня за всю історію».

Підбиваючи підсумки

Халвінг 2024 року вплине в першу чергу на усіх без винятку майнерів, через це вони намагались завчасно врахувати зменшення субсидій, а ми спостерігали за рекордними приростами їх прибутків. Це дозволило більшості майнінгових компаній оновити дата-центри, мінімізуючи майбутні негативні впливи. Для більшості інших користувачів та інвесторів зміни будуть майже непомітними.

Та попри певну аналогію з халвінгами попередніх років, цьогорічна подія має свою відмінність. Зокрема досягнення історичного максимуму курсу ще до настання халвінгу.

Але те, що спостерігаємо зараз, перш за все – дія закону попиту та пропозиції через схвалення спотових біткоін-ETF у США. Розуміючи, що скоро кількість монет, що видобуваються, скоротиться вдвічі, цей фактор неодмінно рухатиме ціну біткоїна вгору.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024