Майнінг на вулканах: кейси Сальвадору та Ісландії

Майнінг на вулканах: кейси Сальвадору та Ісландії

Видобування біткоїнів за допомогою вулканічної енергії – один з найбільш перспективних напрямів майнінгу. Сальвадор та Ісландія – першопроходці, адже першими у світі вирішили майнити за допомогою геотермальної енергії. Втім підходи у них кардинально різні.

Що таке майнінг на вулканічній енергії

Майнінг біткоїна на енергії вулканів – це інноваційний метод, що використовує геотермальну енергію для живлення майнінгових пристроїв. Процес починається з використання тепла, генерованого земними надрами вулканічних районів, для виробництва електроенергії через геотермальні електростанції. Ця енергія є відновлюваною та екологічно чистою, оскільки вона не залежить від викопних видів палива і має мінімальний вуглецевий слід. Майнінгові ферми, розташовані неподалік від джерел геотермальної енергії, використовують цю електроенергію для живлення систем, які виконують складні обчислення, необхідні для обробки транзакцій Біткоїна і додавання блоків до блокчейну.

Майнінг на вулканах: кейси Сальвадору та Ісландії
Ісландія. Джерело: Flikr.

Використання енергії вулканів для майнінгу має значні переваги, зокрема низьку вартість електроенергії. Це робить процес більш стійким і економічно ефективним, особливо в регіонах з великою геотермальною активністю, таких як Ісландія або Центральна Америка.

Розвиток майнінгу у Сальвадорі

Розвиток майнінгу в Сальвадорі отримав поштовх після того, як країна визнала біткоїн офіційним платіжним засобом у 2021 році. Відтоді уряд Сальвадору під керівництвом президента Наїба Букеле взяв курс на стимулювання Біткоїн-економіки, в тому числі через розвиток майнінгу на основі геотермальної енергії, яку забезпечують місцеві вулкани. Ініціатива майнінгу на вулканічній енергії має на меті створення екологічно чистого і водночас економічно вигідного методу видобутку біткоїна, використовуючи при цьому природні ресурси країни.

Майнінг на вулканах: кейси Сальвадору та Ісландії
Майнінговий центр у Сальвадорі. Джерело: соцмережа X.

У Сальвадорі розміщені 20 потенційно активних вулканів. Державу буквально називають «країною вулканів», і, за офіційними даними, на геотермальну енергію припадає майже 22% внутрішнього виробництва електроенергії.

У липні 2021 року президент країни Наїб Букеле розпорядився розробити план з організації видобутку BTC із використанням дешевої, на 100% відновлюваної та чистої енергії вулканів. Вже за пів року майнери заробили країні перші біткоїни.

Цей підхід не лише зменшує екологічний вплив майнінгу, а й сприяє економічному зростанню Сальвадору, залучаючи іноземні інвестиції та стимулюючи технологічний розвиток.

Розвиток та занепад майнінгу в Ісландії

Ще до розвитку майнінгу у Сальвадорі майнери звернули увагу на Ісландію, бо тут чи не найнижчі тарифи на електроенергію у світі. Через численні геотермальні та гідроелектричні джерела вартість кВт-год становить близько $0,07. Крім того, в Ісландії прохолодний клімат, що допомагає заощадити на охолоджені майнінгового обладнання, та і зрештою вберегти його від перегріву. Для країни також притаманна стабільна політична ситуація, низький рівень злочинності та сприятливе бізнес-середовище, що робить її привабливою для інвесторів.

Майнінг на вулканах: кейси Сальвадору та Ісландії
Один з дата-центрів на території Ісландії. Джерело: соцмережа X.

Ще однією перевагою ісландської електроенергетичної системи є її повна ізоляція від решти світу, яка захищає від глобальної інфляції та зростання цін на електроенергію.

«Доти, доки в Ісландії не з'явилася майнінгова індустрія, багато електроенергії пропадало. Тому ми, по суті, купуємо негарантовану енергію, яку раніше ніхто не міг купити», — заявив генеральний директор ісландської компанії-постачальника електроенергії для майнінгу GreenBlocks Деніел Йонссон.

Негарантована енергія – це, по суті, надмірна, але нестабільна енергія, яку виробляє ісландська енергосистема, її не хочуть купувати алюмінієві заводи, теплиці та домашні господарства.

Враховуючи можливості країни, компанія Genesis Mining збудувала тут один з найбільших у світі дата-центрів – Enigma, що працює повністю на геотермальній енергетиці. Послуги Genesis Mining дозволяють клієнтам укладати контракти на хмарний майнінг, отримуючи у винагороду біткоїни.

Через тиск американського уряду вирішила масштабувати свій бізнес в Ісландії й компанія Bit Digital. У 2023 році вона придбала 2500 пристроїв для майнінгу та під’єднала їх до геотермальних джерел енергії.

Також тут бізнес розвивають Bitfury, Hive Blockchain та Startmining.

Втім, нещодавно голова уряду Ісландії Катрін Якобсдоттір заявила про наміри обмежити діяльність майнерів у країні. За її словами, значне енергоспоживання з боку майнерів перевищило обсяги використання домогосподарствами. Тому Катрін Якобсдоттір вважає пріоритетом переорієнтацію відновлюваної енергетики з майнінгу на підтримку домогосподарств та інших галузей промисловості Ісландії, зокрема сільського господарства.

Джерела відновлюваної електроенергії приваблювали майнерів до Ісландії, але оскільки електроенергії стає все менше через обмежене будівництво і позицію уряду, прогнозується, що зростання галузі в країні зупиниться.

Представники Біткоїн-спільноти розкритикували дії уряду Ісландії, підкресливши, що влада не розуміє переваг Біткоїна, а також потенціалу майнінгу в балансуванні загального енергоспоживання.

Підбиваючи підсумки

Використання геотермальної енергії для майнінгу не лише не шкодить екології, але може сприяти розвитку місцевих економік, створюючи робочі місця та забезпечуючи додаткові доходи. Майнінг на енергії вулканів не тільки розв'язує проблему енергоспоживання в секторі, але й відкриває нові перспективи для сталого розвитку індустрії. Проте останні рішення уряду Ісландії свідчать про те, що багато чиновників досі не розуміють переваг Біткоїна.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024