Чи зможе Ефіопія стати світовим майнінговим центром

Чи зможе Ефіопія стати світовим майнінговим центром

Найближчим часом значна частка хешрейту Біткоїна може мігрувати до Африки та Латинської Америки. Принаймні так вважає велика кількість експертів. Але найбільше перспектив для майнерів вони бачать в Ефіопії.

Нова міграція майнерів

Наразі світовими лідерами за часткою хешрейту в загальносвітовому обсязі є США та Китай, на які припадає 40% та 15% потужностей відповідно. Проте багато експертів вважають, що вже незабаром ситуація зміниться. Зокрема майнінгові компанії почнуть активніше виходити на нові ринки в Африці та Латинській Америці.

Частково цей процес уже відбувається. Наприклад, майнер Marathon Digital нещодавно анонсував новий проєкт у Парагваї. Також уряд Сальвадору має амбіційні плани щодо розвитку майнінгу в країні, у тому числі із використанням відновлювальних джерел енергії та навіть енергії вулканів.

Але міграція майнерів стає дедалі більш імовірною насамперед через негативні регуляторні тенденції у країнах-лідерах. Так, у США посилюється критика індустрії та алгоритму консенсусу Proof-of-Work через начебто вплив значного енергоспоживання та загрозою для клімату (що не відповідає дійсності).

Від американських майнерів вимагають надати додаткову звітність щодо енерговитрат, та існує ймовірність, що незабаром проти них будуть запроваджені санкції. Ще минулого року обговорювалися пропозиції щодо запровадження додаткового податку у 30% на електроенергію для майнерів. Звичайно, це зробить видобуток біткоїнів збитковим у країні й компанії будуть змушені змінювати юрисдикцію.

У Китаї ситуація також непроста, адже майнінг перебуває у сірій зоні. Формально більшість операцій з видобутку біткоїнів взагалі заборонена, але уряд пішов на неформальні поступки, що дозволило Китаю повернутися на другу сходинку у загальносвітовому рейтингу. Але як використання біткоїна, так і інфраструктура навколо нього суттєво обмежується, адже це становить загрозу для фінансової монополії уряду Піднебесної.

З огляду на такі тривожні тенденції, майнінгові компанії починають все більш активно досліджувати зовнішні ринки задля диверсифікації своєї діяльності та забезпечення належної стабільності на майбутнє. Так, аналітик компанії Hashlabs Mining Джаран Меллеруд вважає, що Ефіопія має усі шанси стати центром з видобутку біткоїнів у найближчі роки.

Чому Ефіопія?

Головною перевагою цієї африканської країни є доступ до дешевої електроенергії (особливо гідроенергії). Ефіопія приваблює міжнародні компанії, у тому числі з Китаю та Європи, завдяки низькій вартості електроенергії, яка значною мірою забезпечується Великою ефіопською греблею Ренесанс, найбільшою гідроелектростанцією Африки. Середня вартість електроенергії для майнерів становить $0,05-0,06 за кВт/год., що є одним із найнижчих показників у світі.

Чи зможе Ефіопія стати світовим майнінговим центром
Порівняльна вартість електроенергії для майнінгу. Джерело: Джаран Меллеруд.

Ця країна також пропонує унікальні можливості для екологічно чистого майнінгу біткоїнів. Наразі чимало майнінгових компаній (у тому числі Crusoe та White Rock Management) роблять ставку виключно на відновлювальні джерела енергії.

Збільшення обсягів видобутку біткоїнів може стати життєво важливим джерелом валютних надходжень для Ефіопії. Оскільки компанії платять за електроенергію в іноземній валюті, це може допомогти зміцнити економічну ситуацію в країні.

За оцінками Джарана Меллеруда, майнінг може стати головним експортоорієнтованим сектором економіки країни.

Чи зможе Ефіопія стати світовим майнінговим центром
Оцінка потенціалу майнінгу в Ефіопії. Джерело: Джаран Меллеруд.

Розвиток великомасштабних майнінгових об'єктів, таких як дата-центр BitCluster потужністю 120 МВт в Аддіс-Абебі, демонструє значні інвестиції в технологічну інфраструктуру країни.

Ефіопія: аргументи проти

Проте, попри оптимізм Джарана Меллеруда, слід також об’єктивно зважати на негативні чинники, що можуть створити проблеми у перетворенні країни на лідера у сфері майнінгу. Головним стримувальним фактором є регуляторна невизначеність. Уряд Ефіопії з обережністю ставиться до видобутку біткоїнів, що створює додаткові політичні й економічні ризики. Така ситуація може створити проблеми для довгострокової стабільності та зростання галузі в країні. А, зважаючи на довгострокове планування майнерів, це може створювати значні проблеми.

Також досі незрозуміла офіційна позиція влади країни щодо використання електроенергії. Близько половини населення Ефіопії не має доступу до електроенергії. Наразі спостерігаються дебати щодо розподілу ресурсів та пріоритетів Ефіопії. Проте майнінг міг би забезпечити економічне зростання та опосередковано сприяти більшій електрифікації всієї країни.

Також досить імовірним є тиск з боку міжнародних організацій та фінансових інституцій у разі реалізації масштабних майнінгових проєктів. Зокрема, відомо, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) та Світовий банк вкрай негативно ставляться до Біткоїн-індустрії загалом та майнінгу зокрема. І не всі африканські країни демонструють здатність захищати свою Біткоїн-стратегію від такого впливу через фінансову залежність. Наприклад, Центральноафриканська Республіка (ЦАР) під тиском МВФ скасувала статус законного платіжного засобу для біткоїна минулого року.

Тому регуляторне й правове середовище в країні, а також загальна економічна й політична стабільність стануть визначальними чинниками щодо практичної реалізації амбіційних планів, які наразі активно просуваються експертами.

Що у підсумку

Ефіопія розглядається деякими майнерами як потенційна країна для релокації бізнесу чи його частини. Зокрема доступ до дешевої електроенергії, а також можливість швидко розгорнути видобуток із використанням відновлювальних джерел являють значний інтерес для багатьох компаній. Але регуляторна невизначеність і загальна нестабільність створюють серйозні ризики й пояснюють, чому частка Африки у загальносвітовому хешрейті залишається низькою. Майнерам потрібні гарантії ліберального оподаткування та стабільного регулювання на роки вперед. Якщо це буде забезпечено, то в Ефіопії дійсно є шанс на успіх.

Чому не слід ставати альткоїнером Чому не слід ставати альткоїнером Агресивна реклама різноманітних криптопроєктів заохочує людей купувати альткоїни або брати участь в інших сумнівних «криптоініціативах». Проте цей шлях є вкрай небезпечним. Дмитро Харьков 18 квітня 2024
Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024