Халвінг наближається: що буде з хешрейтом Біткоїна

Халвінг наближається: що буде з хешрейтом Біткоїна

Халвінг, який станеться вже навесні, матиме безпосередній вплив на прибутковість майнінгу. Тому у найближчі місяці слід очікувати на незвичну динаміку хешрейту, що може стати викликом для багатьох компаній.

Халвінг та його вплив

Як відомо, халвінг – це зменшення вдвічі субсидії, яку отримують майнери за видобуток блоку. Ця подія відбувається кожні 210 000 блоків (раз на чотири роки), як це було визначено ще Сатоші Накамото при написанні оригінального коду Біткоїна.

Наступний халвінг очікується у квітні 2024 року. З того моменту субсидія знизиться з 6,25 BTC до 3,125 BTC. Наразі частка комісій у винагороді майнерів значно підвищилася і становить 12,7%, але ще місяць тому вона була нижче за 3%. Втім у будь-якому разі падіння субсидії за блок вдвічі суттєво вплине на фінансовий стан та доходи майнерів.

Халвінг наближається: що буде з хешрейтом Біткоїна
Динаміка доходів майнерів за терахеш. Джерело: The Block.

Хоча халвінг є одним із головних чинників, що призводять до чергового циклу зростання курсу біткоїна, цей вплив не є миттєвим. Іншими словами, ціна BTC не зросте вдвічі відразу після халвінгу. Тож перші місяці після цієї події можуть бути дуже непростими для більшості майнерів.

Очікувана динаміка хешрейту

Майнери добре розуміють виклики, що будуть пов’язані з халвінгом. Тож вони намагатимуться організувати свою роботу таким чином, щоб максимізувати власний прибуток та зміцнити позиції на ринку в середньостроковому періоді. Що ж відбуватиметься з хешрейтом?

Скоріш за все, його динаміка буде розвиватися за наступними трьома стадіями.

1. Перша стадія розпочнеться за кілька місяців до халвінгу. Протягом цього періоду майнери намагатимуться максимально збільшити свій хешрейт, адже що таким чином вони зможуть отримати більший дохід, ніж після халвінгу. Тож інвестувати у збільшення потужностей саме зараз особливо доцільно. Аналітик Hashrate Index Джаран Меллеруд прогнозує зростання хешрейту в цей період на 25-30% порівняно з поточним рівнем. Тому можна очікувати на багаторазове оновлення рекордів зі складності майнінгу та загального хешрейту мережі Біткоїна ще до халвінгу.

2. Друга стадія спостерігатиметься у наступні декілька місяців (орієнтовно: 3-4) після халвінгу. У цей період доходи майнерів значно впадуть. Навіть якщо курс біткоїна трохи зросте, це не компенсуватиме зменшення субсидії за видобуток блоку вдвічі. За даними аналітичного порталу MacroMicro, наразі середня вартість видобутку одного біткоїна становить близько $37 000. При цьому найбільш енергоефективні ASIC-майнери можуть мати собівартість видобутку на рівні близько $15 000.

Тож після халвінгу велика кількість «асіків» стануть збитковими, адже доходи не покриватимуть витрати на електроенергію. Джаран Меллеруд коментує потенційний вплив халвінгу на майнерів наступним чином: «Всі майнери, з якими я спілкувався, очікують значного зниження хешрейту після халвінгу. Але ніхто не очікує, що саме вони будуть вимикати обладнання». Можливе тимчасове падіння хешрейту після халвінгу становитиме 25-30%.

На цій стадії деякі майнери можуть капітулювати та будуть змушені припинити видобуток. Навіть деякі провідні майнінгові компанії можуть відчувати певні фінансові складнощі, й важливу роль відіграватимуть їхні накопичені резерви. Зокрема матиме сенс підтримувати виробничі потужності з огляду на потенційне зростання курсу біткоїна у наступні місяці. Але реалізація такої стратегії потребуватиме або наявність значного власного капіталу, або доступ до дешевих позикових коштів (що також проблематично через високі процентні ставки на ринку).

3. Третя стадія настане після того, як неефективні майнери капітулюють та хешрейт скорегується. На цьому етапі фінансовий стан майнерів почне покращуватися з двох причин. По-перше, курс біткоїна традиційно почне зростати. По-друге, зниження хешрейту також дозволить дещо знизити витрати на видобуток блоку. Тож на цій стадії складність видобутку повернеться до сталого зростання. Майнерам знову стане вигідно нарощувати власні виробничі потужності, реалізовувати нові проєкти та активніше застосовувати сучасне обладнання й розширювати доступ до відновлювальних джерел енергії.

Ті майнери, які краще спрогнозують вищенаведені стадії, а також зуміють більш грамотно розподілити ресурси та виробничі потужності на наступні місяці, отримають конкурентні переваги. Аналогічно, ті учасники ринку, які проігнорують циклічність хешрейту або не накопичать достатніх резервів, ризикують зазнати значних збитків. Деякі з них можуть бути змушені відключити частину обладнання або навіть піти з ринку.

Халвінг наближається: що буде з хешрейтом Біткоїна
Динаміка хешрейту Біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin.

Що у підсумку

Халвінг суттєво вплине на всіх майнерів без винятку, адже вони будуть змушені враховувати зниження винагороди за видобуток блоку у своїй діяльності. Майнери намагатимуться максимізувати видобуток ще до халвінгу, щоб забезпечити більший прибуток і забезпечити фінансову стабільність. Але ймовірно нетривала, але досить відчутна стадія капітуляції після халвінгу все ж відбудеться. Проте вона й створить передумови для подальшого сталого зростання.

Щодо звичайних користувачів мережі Біткоїна, то вони можуть навіть не помітити всіх цих процесів. Видобуток блоків, як і раніше, потребуватиме у середньому 10 хвилин через регулярну корекцію складності. Надійність блокчейну Біткоїна також залишатиметься на порядок вище за всі інші наявні альтернативи. Комісії можуть зрости внаслідок додаткового попиту, але для мікротранзакцій завжди доступною альтернативою є Lightning Network.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024