Як майнери готуються до халвінгу

Як майнери готуються до халвінгу

Різні майнінгові компанії використовують різні стратегії щодо підготовки до халвінгу. Які ж з них виявляться найбільш раціональними та прибутковими?

Стратегії майнерів

Успіх майнерів залежить не лише від їхньої частки у глобальному хешрейті та розміру компанії. Наприклад, Core Scientific у 2022 році був найбільшим майнером, який забезпечував близько 5% від загального хешрейту мережі, але компанія була змушена розпочати процедуру банкрутства. Причина – надмірне залучення позикового капіталу і нездатність підтримувати стабільну й прибуткову роботу під час ведмежого ринку. Зараз Core Scientific намагається вийти з процедури банкрутства й повернутися до активної роботи.

Майнери також демонструють різні підходи щодо інтеграції фіатних та біткоїн-активів. Наприклад, Bitdeer та Iris Energy надають перевагу фіату, а Hut 8, Marathon Digital та Riot Platforms – навпаки, максимально перерозподіляють активи у бік BTC. Тож деякі майнери намагаються убезпечити себе від можливої корекції на ринку та падіння ціни біткоїна (ще перед халвінгом). Інші, навпаки, очікують на досить швидкий перехід до бичачого ринку й прагнуть не проґавити перший бичачий імпульс та максимізувати власні конкурентні позиції та довгострокову дохідність.

Як майнери готуються до халвінгу
Прогнозний грошовий потік майнерів на перший квартал 2024 року. Джерело: FactSet.

Аналітики JPMorgan підкреслюють різницю у вартості електроенергії та ліквідності між різними майнінговими компаніями. На їхню думку, найперспективнішою компанією є CleanSpark. Marathon Digital є одним з найбільших учасників ринку, але у нього вищі витрати на електроенергію та нижча маржа.

Проте така логіка також не зовсім вірна, адже майнери максимізують не маржу, а загальний прибуток. Говорячи економічною мовою, це означає намагання досягти найбільшої можливої різниці між загальним доходом та витратами, а не між граничними. До того ж Marathon Digital робить ставку на ринкову експансію, інвестуючи у нове обладнання, прагнучи наростити видобуток як у найближчі місяці, так і після халвінгу.

Щобільше, аналітики саме цього майнера досить вдало прогнозують динаміку вартості BTC, що дозволило їм майже не продавати монети, коли біткоїн був поблизу локального мінімуму. Якщо проаналізувати динаміку акцій Marathon Digital, то вони зросли на 131% від початку року, що є дуже високим показником.

Питання вартості електроенергії є також складнішим показником, ніж здається на перший погляд. Майнери не можуть просто обрати країни з найдешевшою електроенергією – Ліван на Близькому Сході чи якусь з африканських країн. Річ у тім, що майнерам потрібний постійно доступ до електроенергії (цілодобово та цілий рік), щоб забезпечити максимальну ефективність роботи та використання обладнання. Тож дешева енергія, але без стабільної подачі й з додатковими соціально-політичними й економічними ризиками виявляється невигідною (принаймні на сучасному етапі розвитку індустрії).

Тому майнери й надають перевагу Техасу в США, Канаді, Китаю (попри «сірий» статус майнінгу в країні), деяким північноєвропейським країнам (Норвегії, Ісландії, Швеції тощо), а також деяким лідерам майнінгу на Близькому Сході (ОАЕ та Оман), які створюють оптимальні регуляторні умови.

Хто виграє?

Ринок біткоїна досі перебуває на стадії акумулювання, коли великі інвестори та ходлери мають можливість придбати актив за порівняно низькими цінами. Вже після халвінгу має сформуватися новий бичачий імпульс, а повноцінний бичачий ринок більшість експертів очікують у другому півріччі 2024-го та більшу частину 2025 року. Проте у період до халвінгу ще можлива одна недовга за часом, але значна за обсягами корекція ціни. Тому деякі майнери й утримують значні фіатні резерви.

Загалом конкурентні переваги матимуть ті компанії, якім вдалося максимально накопичити біткоїни, але у той самий час уникнути проблем з ліквідністю у найближчі місяці. Дуже сильними виглядають позиції майнінгової компанії Hut 8 через серйозний акцент на біткоїн-резервах, але з ліквідністю проблем також не має виникнути. До того ж після об’єднання з US Bitcoin акції об’єднаної компанії будуть представлені на американській (а не канадській, як зараз) фондовій біржі, що сприятиме залученню додаткових інвесторів.

Як майнери готуються до халвінгу
Найбільші власники біткоїнів серед публічних майнерів. Джерело: BuyBitcoinWorldwide.

Marathon Digital також має значний потенціал для зростання через вчасні інвестиції у додаткове обладнання та ефективний фінансовий менеджмент та прогнозування курсу BTC. Головним чинником ризику для компанії є залежність від регулювання майнінгової галузі в США. Регулювання на рівні штату (Техасу) залишається сприятливим, але на федеральному рівні обговорюються потенційні обмеження та нові податки, які можуть вкрай негативно вплинути на компанію. Аналогічна ситуація складається й відносно іншого майнінгового гіганта – Riot Platforms.

Проте обидва майнери мають досвідчений та кваліфікований менеджмент. Тому навіть у разі несприятливої динаміки регуляторного середовища вони зможуть оперативно змінити юрисдикцію та перевезти обладнання.

А от такі майнери, як Bitdeer, Argo Blockchain та Iris Energy, мають мінімальні біткоїн-резерви, а, отже, почнуть втрачати конкурентні позиції при переході до бичачого ринку, якщо не змінять власну стратегію. До того ж відразу після халвінгу їхні фіатні доходи також зменшаться, адже історичні дані говорять про те, що біткоїну необхідно близько року після халвінгу, щоб встановити новий історичний максимум.

Висновки

Стратегічний розвиток майнінгових компаній залежить від багатьох чинників: вдалого фінансового та ризик-менеджменту, вибору сприятливої юрисдикції та вмілого прогнозування курсу BTC. На основі наявних даних та оприлюднених грошових потоків стратегії Riot Platforms, Marathon Digital та Hut 8 видаються найбільш раціональними щодо довгострокового зростання при переході до бичачого ринку.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024