Нескінченні перегони: чому майнери не припиняють нарощувати потужності

Нескінченні перегони: чому майнери не припиняють нарощувати потужності

Майнери постійно інвестують у нове обладнання, навіть протягом ведмежого ринку та періодів корекції ціни біткоїна. З чим же пов’язана така наполегливість?

Динаміка хешрейту

Майнінг біткоїна – один із прикладів вільної конкуренції на ринку, адже немає обмежень для учасників ринку щодо участі у видобутку монет. Якщо бути зовсім точним, то немає жодних обмежень саме з боку протоколу. Але можуть бути регуляторні обмеження у деяких країнах з боку уряду, а також економічні фактори (такі як вартість «асіків» та електроенергії), що впливають на готовність людей чи компаній брати участь у майнінгу.

У будь-якому разі зрозуміло, що майнери беруть участь у цій діяльності виключно через бажання отримати максимальний прибуток. Але тут постає питання: чому ж майнери продовжують нарощувати інвестиції у видобуток біткоїна, навіть коли його ціна знижується? Зокрема хешрейт станом на початок листопада 2021 року (коли біткоїн досягнув свого історичного максимуму) становив 262,9 EH/s, а у вересні 2023 року (коли ціна впала приблизно у 2,5 раза) складає 406,6 EH/s.

Нескінченні перегони: чому майнери не припиняють нарощувати потужності
Динаміка хешрейту Біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin.

Здавалося б, що у такі періоди хешрейт та загальна потужність мережі мають теж знижуватися через падіння прибутковості. Тож або майнери діють нераціонально, або якісь інші фактори виявляються вирішальними у цьому плані.

Мотивація майнерів

Хоча майнери насправді прагнуть максимізувати власні прибутки, їхня мотивація є складнішою, ніж здається на перший погляд. Розглянемо основні чинники, які на неї впливають.

Очікувана ціна біткоїна в майбутньому

Майнери не орієнтуються механічно на поточну ціну активу, а вибудовують свою стратегію відповідно до очікувань та історичних трендів. У великих компаній є спеціалізовані аналітичні підрозділи, що займаються вивченням ринку та формулюванням пропозицій щодо оптимального обсягу інвестицій. Загальний консенсус учасників індустрії полягає у тому, що біткоїн продовжуватиме стало зростати у довгостроковому періоді через свої унікальні характеристики, а також більше прийняття інституціоналами та іншими учасниками ринку. Тому короткострокове зниження буде більш ніж компенсоване за декілька років, коли біткоїн оновить максимуми.

Технологічні інновації

Майнінг також є вкрай чутливим до технологічних інновацій та випуску нових «асіків». Зокрема хешпрайс постійно знижується, що означає, що нарощування потужностей стає дедалі дешевшим, а це, своєю чергою, збільшує ймовірність видобутку блоку. Учасники панельної дискусії, присвяченій майнінгу на Baltic Honeybadger 2023, зазначили, що середній термін служби «асіків» наразі складає п’ять років. Але багато що залежить від динаміки ціни на електроенергію, а також доступу до відновлювальних джерел енергії. Отже, майнери завжди оцінюють потенційні витрати та доходи, що й впливає на їхні остаточні рішення щодо інвестицій в обладнання.

Конкуренція

Майнінг – це один із найконкурентніших бізнесів, що взагалі існує сьогодні. Майнери працюють з різних регіонів світу, використовуючи різні джерела енергії та обладнання. Ці тенденції забезпечують постійне зростання хешрейту та складності видобутку монет. Тож єдиною можливою відповіддю у такій ситуації є продовження нарощування виробничих потужностей, щоб хоча б не втратити свою частку хешрейту. Адам Бек зазначає, що навіть якщо хтось залишить індустрію, через конкуренцію на його місце швидко прийдуть інші майнери.

Нескінченні перегони: чому майнери не припиняють нарощувати потужності
Найбільші майнінгові пули. Джерело: BTC.com

Біткоїн-деривативи

Нові фінансові інструменти пропонують кращий захист від волатильності, сприяючи більшим і тривалішим інвестиціям з боку майнерів. Вже зараз на ринку представлені шестимісячні контракти й щоденні розрахунки, що можуть надати учасникам ринку більш тривалий термін дії контрактів і швидший доступ до ліквідності. Як наслідок, вони можуть сформулювати реалістичніші очікування та запобігти масовим капітуляціям у разі несподіваного падіння фіатної ціни біткоїна.

Ці чинники відіграють різну роль для різних майнерів (залежно від їхнього обладнання чи бізнес-моделі, того, чи працюють вони незалежно або в пулах, чи використовують позичені кошти тощо), але у сукупності вони забезпечують сталий приріст хешрейту.

Що буде далі

Вже зараз майнери демонструють максимальну впевненість в успішному майбутньому Біткоїна й готові інвестувати на перспективу у щонайменше один цикл (4 роки) для отримання прибутку. Після чергового халвінгу й оновлення історичного максимуму, як їхні доходи, так і впевненість у мережі зростуть ще більше. Тож позитивна динаміка хешрейту та складності майнінгу не лише продовжиться, а й прискориться. Так само розшириться й горизонт планування, що тепер, ймовірно, охоплюватиме десятки років.

Але чи можливо, хоча б теоретично, зниження хешрейту? Так, можливе, але на дуже короткий термін. Головні ризики наразі полягають у регуляторному тиску, зокрема у США, де сконцентровано понад 30% загальносвітового хешрейту. Але, як довів досвід спроби заборони майнінгу в Китаї (який на той момент був світовим лідером), це лише призводить до масової міграції майнерів. Вже за 2-3 місяці ситуація повністю відновлюється й складність майнінгу продовжує оновлювати історичні максимуми.

Загалом ситуація у сфері майнінгу є яскравим прикладом того, як попри волатильність ціни активу у фіатному вимірі, мережа Біткоїна стабільно розвивається. А стратегії майнерів щодо нарощування власних потужностей виглядають вкрай доцільними. Проте, як доводить досвід великого майнера Core Scientific, це ще не гарантує успіх, адже фінансове планування та контроль ризиків також визначають спроможність майнерів переживати ведмежі ринки.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024