Як Foundry USA став найбільшим у світі майнінговим пулом

Як Foundry USA став найбільшим у світі майнінговим пулом

Foundry USA за короткий час зміг стати найбільшим майнінговим пулом у світі. Однак його подальшій експансії заважають проблеми материнської компанії.

Розвиток майнінгу в США

Останніми роками майнінг біткоїна у США стрімко розвивається, частково завдяки стратегічним инвестициям. З урахуванням глобальних тенденцій до більш строгого регулювання майнінгу в інших країнах США стали привабливою локацією для майнерів. Це також уможливилося завдяки доступності дешевої енергії в деяких регіонах країни, що дозволило майнінговим операціям бути економічно ефективнішими.

Зі зростанням інтересу до видобутку біткоїна в США майнінгові пули стали відігравати важливішу роль в екосистемі. Вони пропонують майнерам можливість об'єднувати свої обчислювальні потужності для більш ефективного видобутку блоків та отримання нагород.

Одним із ключових факторів, що сприяють зростанню майнінгу та майнінгових пулів у США, є безперервне впровадження технологічних інновацій. Компанії інвестують значні ресурси у купівлю нового обладнання та оптимізацію програмного забезпечення, що дозволяє покращити ефективність майнінгу та знизити операційні витрати. Це, своєю чергою, робить майнінг більш доступним та прибутковим для широкого кола учасників.

Як Foundry USA став найбільшим у світі майнінговим пулом
Джерело: сторінка Foundry в соцмережі X

Окремо варто виділити пул Foundry USA, сьогодні він є найбільшим майнінговим пулом у світі, який навряд чи в найближчому майбутньому поступиться своїми позиціями.

Як створювався пул Foundry USA

Foundry Digital (FD) – американська майнінгова компанія, яка з'явилася у 2019 році й одразу ж зацікавила великих інвесторів.

На відміну від конкурентів, FD від початку позиціонувала себе як постачальник послуг для інституційних майнерів. Доступ до маркетплейсу, навчальної платформи та хостингу мають лише компанії з великою обчислювальною потужністю. Це скоротило витрати на підтримку та маркетинг, через що Foundry Digital перенаправила ресурси на більш важливі сфери розвитку.

Інвестиційний фонд Digital Currency Group Баррі Сілберта поглинув FD у серпні 2020 року, пообіцявши інвестувати в неї $100 млн. Приблизно в цей же час Сілберт поділився своїми амбітними планами щодо запуску майнінгового пулу, який має стати найбільшим у США. Рішення виявилося на тлі обмежень майнінгу в Китаї.

Запуск пулу почався з пошуку інституційних інвесторів, і вже у жовтні 2020 року розпочалося його бета-тестування. Вирішили, що Foundry USA використовуватиме метод виплат Full-Pay-Per-Share (FPPS). Перевагою моделі FPPS є те, що учасники отримують винагороду незалежно від знаходження блоку. І винагорода, і комісії від транзакції діляться між учасниками залежно від внеску в хешрейт пулу. Ще на стадії бета-тестування пул Foundry USA генерував 2,1% від загального хешрейту мережі Біткоїна.

Першим великим клієнтом Foundry USA після завершення бета-тестування на початку 2021 року стала американська майнінгова компанія Blockcap. Вона однією з перших приєднала близько 10 000 своїх майнерів до пулу, що спричинило збільшення обчислювальної потужності одразу на 910 PH/s.

«Blockcap стала першим великим клієнтом нашого майнінг-пулу. Ми хочемо надати користувачам нашого пулу нові можливості у майнінгу, які адаптовані до потреб інституційних майнінгових компаній», – розповів генеральний директор FD Майк Колайер.

Як Foundry USA став найбільшим у світі майнінговим пулом
Foundry зі своїм контейнером для майнінгу на конференції в Остіні у 2022 році. Джерело: сторінка Foundry у соцмережі X.

Розвиток пулу та реєстрація

Пізніше до Foundry USA приєдналися Bit Digital, Bitfarms, Bitdeer, Hut 8 та ще низка майнерів. Foundry USA привернула їх розвиненою та закритою платформою, а також додатковими сервісами. Керівник Blockcap Дарін Файнштейн писав про FD так:

«Майнінг-пул, який розміщений у США і пропонує компаніям виплати нарівні з найбільшими платформами, був очевидним вибором для досягнення нашої мети перетворити Північну Америку на центр з видобутку BTC».

Через те що компанія орієнтована лише на великих майнерів, завантажити програми на комп'ютер без реєстрації не можна. Через це простий користувач не матиме змоги приєднатися до цього пулу.

FD має настільки мінімалістичний сайт, що на ньому неможливо створити власний кабінет. А для того, щоб пройти реєстрацію, потрібно зв'язатися з компанією. На сайті немає інформації про те, як довго менеджери FD розглядають звернення. Відповідь надійде на вказану електронну пошту.

Розпочати видобуток біткоїнів через цей пул непросто. Потрібно відповідати мінімальним вимогам, пройти перевірку та інтеграцію компанії на платформу Foundry. Тому підключитися до пулу можуть власники обладнання із хешрейтом від 20 EH/s. Така складність обумовлена орієнтацією на великих клієнтів, для яких безпека та функціональність важливіша за простоту підключення.

З 2019 року послуги FD були безкоштовними. Це дозволило Foundry USA стати найбільшим майнінг-пулом у світі з часткою хешрейту, що перевищує 30%. Тим часом у квітні 2023 року стало відомо, що Foundry вирішила відмовитись від такої моделі роботи.

Підбиваючи підсумки

Деякі біткоїнери побоюються, що централізація потужностей в одному пулі загрожує безпеці мережі Біткоїна. На 31 серпня 2023 року, згідно з даними BTC.com, Foundry USA має 32,8% від загального хешрейту мережі. При цьому в деякі періоди показник досягав і 40%.

Проте компанія не зможе реалізувати атаку 51%, оскільки залежить від сторонніх майнерів. Власних потужностей FD не вистачить на придбання «контрольного пакета».

Як Foundry USA став найбільшим у світі майнінговим пулом
Частка Foundry USA у загальному хешрейті. Джерело: BTC.com.

Перспективи Foundry USA мають обнадійливий вигляд, проте завадити їм можуть фінансові проблеми материнської компанії Digital Currency Group. Через банкрутства біржі FTX і кредитора Genesis Global (його фінансові сервіси були інтегровані в роботу пулу) з'явився борг у $5 млрд. Щоб погасити його, компанії довелося продати частину активів. Тому 2023 року розширення пулу малоймовірне.

Однак Foundry USA поки все ще найбільший пул у світі. Він генерує близько третини всіх блоків, що забезпечує учасникам стабільний дохід. Вигідні умови та пільги роблять майнінг у ньому рентабельним і перспективним навіть в умовах кризи.

Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024
Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум – один із найавторитетніших журналістів у Біткоїн-індустрії. Він пише не лише статті про головний цифровий актив, а й книги. Володимир Гришенко 20 лютого 2024