Майнінг в ОАЕ: уроки для інших країн

Майнінг в ОАЕ: уроки для інших країн

Через специфічні кліматичні умови Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) не виглядають перспективними для майнінгу. Але прогрес, якого досягла країна у цій сфері вказує на те, що клімат – це не основний чинник для майнерів.

Поточний стан майнінгу в ОАЕ

ОАЕ стали важливим гравцем у світовій індустрії майнінгу, адже згідно з даними Hashrate Index, на цю країну припадає близько 4% загального хешрейту глобальної мережі Біткоїна. Зростання інтересу до майнінгу можна пояснити сприятливим бізнес-середовищем, включаючи податкові пільги та доступ до дешевої електроенергії. Добре розвинена інфраструктура також сприяє привабливості країни як нового центру для майнінгу.

В ОАЕ спостерігається різке зростання кількості об'єктів для видобутку біткоїнів, і в регіоні було створено кілька великих майнінгових ферм. Зокрема у 2021 році Phoenix Technology та Zero Two збудували ферму з гідроохолодженням потужністю в 650 МВт. А у лютому цього року один зі світових лідерів у сфері майнінгу Marathon Digital долучився до реалізації проєктів у ОАЕ. Планується побудувати дві ферми з імерсійним охолодженням та потужністю у 250 МВт.

Досить довго енергосистема ОАЕ майже повністю залежала від природного газу, проте останніми роками ситуація починає потроху змінюватися. Так, ядерна та сонячна енергетика відіграють все більш важливу роль, й сьогодні вони разом забезпечують 22% від загального обсягу електроенергії.

Майнінг в ОАЕ: уроки для інших країн
Структура виробництва електроенергії в ОАЕ. Джерело: Hashrate Index.

Уряд ОАЕ продемонстрував інноваційний підхід до регулювання Біткоїн-індустрії, запровадивши чіткі ліцензійні вимоги та рамки для забезпечення дотримання законодавства та зменшення потенційних ризиків.

Активне залучення бізнесу до майнінгу призвело до збільшення кількості робочих місць та диверсифікації економіки, що ще більше зміцнило позицію країни як світового Біткоїн-хабу. Інтерес з боку інституційних інвесторів та стартапів також стало зростає останніми роками.

Клімат: не тільки мінуси

Екстремальні кліматичні умови в ОАЕ створюють чималі виклики для майнерів, й ще декілька років тому навряд чи комусь спало на думку інвестувати значні фінансові ресурси в майнінг саме в цій країні. Дивіться самі: середня температура у серпні становить +42°C, що також ускладнюється пиловими бурями. За таких умов майнери змушені використовувати компресори, які дозволяють знизити температуру імерсійної рідини до задовільного рівня (а все це означає, що споживання електроенергії значно зростає). До того ж термін експлуатації обладнання теж знижується порівняно з показниками, що спостерігаються в інших країнах.

Але, як не дивно, кліматичні умови водночас створюють деякі приховані можливості для майнерів. Зокрема в ОАЕ спостерігаються значні коливання у попиті та навантаженні на енергосистему залежно від сезону. Так, у січні середньодобова температура становить лише 24°C, але, як відомо, виробництво електроенергії залишається досить стабільним протягом року. Тож у країні виникають значні обсяги надлишкової енергії, які раніше не могли бути використані. Наприклад, у 2021 році було вироблено 149 ТВт-год. електроенергії, а спожито лише 129 ТВт-год. Надлишок у 20 ТВт-год. відповідає упущеній вигоді мінімум у $600 млн на рік. Наразі жодна інша галузь, окрім майнінгу, не може ефективно розв’язати цю проблему.

Секрети успіху

Головними чинниками перетворення ОАЕ (зокрема Дубая) в один із Біткоїн-центрів стали ефективні регуляторні рішення. На відміну від більшості інших урядів, які прагнуть застосувати максимальні податки для майнерів та інших учасників процесу для отримання додаткових надходжень до бюджету, влада ОАЕ діє більш стратегічно.

Вона розуміє, що високе економічне зростання можливе лише за умов притоку інвестицій і реалізації інноваційних технологічних проєктів. Відповідно для цього потрібно встановити чіткі правила роботи для вітчизняних та закордонних компаній і забезпечити сприятливі податкові умови. Тому в ОАЕ діють понад 30 вільних економічних зон, а це означає відсутність податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість та імпортних мит.

Хоча регулювання в ОАЕ безумовно є одним із найефективніших у світі, заради об’єктивності слід відзначити й певні недоліки, які все ж є. Зокрема у країні спостерігається державне втручання у процес ринкового ціноутворення електроенергії. Уряд ОАЕ субсидує електроенергію для власних громадян, і вони сплачують лише $0,02 (занижений тариф), а промислові споживачі (у тому числі національні та закордонні майнери) стикаються з підвищеним тарифом у $0,073-0,099 (залежно від сезону).

Майнінг в ОАЕ: уроки для інших країн
Тарифи на електроенергію за галузями економіки. Джерело: Hashrate Index.

З одного боку, велика кількість громадян ОАЕ встановлюють у себе вдома невеликі біткоїн-ферми, адже доступ до дешевої електроенергії дозволяє отримати додатковий дохід (наприклад, через участь у майнінговому пулі). З іншого боку, прибутковість операцій майнерів знижується, і вони не можуть розширити виробництва до рівня, що був би можливим за ринкових (нижчих для промисловості) тарифів. Тож ОАЕ має потенціал збільшити частку хешрейту, піднявши її більше поточного рівня у 4%.

Висновки

Останніми роками ОАЕ перетворилися у лідера з майнінгу на Близькому Сході. Країна стрімко переходить на альтернативні джерела енергії, а також залучає інвестиції, у тому числі від провідних майнінгових компаній світу. Хоча високі температури в ОАЕ потребують додаткових витрат на охолодження рідини та обслуговування обладнання, надлишкові потужності створюють додаткові ініціативи для залучення майнерів у цей процес.

Ліберальне законодавство та мінімальні податки (особливо у вільних економічних зонах) є основним чинником сталого економічного зростання та реалізації нових Біткоїн-проєктів. Цей підхід може слугувати рольовою моделлю й для інших країн, що прагнуть створити Біткоїн-хаби та залучити додаткові інвестиції.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024