Безвідходне виробництво: як використовувати тепло від майнінгу

Безвідходне виробництво: як використовувати тепло від майнінгу

Майнінг біткоїнів є енергомістким процесом, що виділяє значну кількість тепла. Цей побічний продукт діяльності майнерів може бути використаний з користю.

Складність майнінгу та споживана енергія

Складність обчислень для видобутку нових блоків Біткоїна стало зростає, що потребує потужнішого обладнання. Чим потужніше обладнання, тим очікувано споживає більше електрики. Сьогодні споживання енергії при майнінгу біткоїнів становить приблизно 100 ТВтч на рік. Цей процес супроводжується інтенсивною генерацією тепла.

Спочатку це тепло вважали побічним продуктом, проте згодом йому знайшлося застосування. Це зробило процес ефективнішим та екологічно безпечнішим.

Скільки тепла дає установка для майнінгу

Обсяг тепла, який виділяє установка для майнінгу біткоїнів, може варіюватися і залежить від багатьох факторів, включаючи енергоефективність обладнання, його продуктивність та обсяг споживаної енергії.

Стандартні ASIC-майнери зазвичай споживають від 1 до 3 кВт електрики на годину. При цьому на розрахунки в «асіках» йде близько 5% споживаної електроенергії, а решта – у вигляді тепла. Наприклад, при споживанні 2,5 кВт у тепло йде 2,4 кВт.

Потужність майнерів та, відповідно, кількість тепла від них можна регулювати за допомогою прошивок. З 2,5 кВт можна знизити до 1 кВт або підвищити до понад 3 кВт. Відповідно зміниться заробіток у BTC і температура від обладнання. Оновлені прошивки дають більше інформації про стан пристрою, ніж стандартні програми роботи з майнерами. Щоб уникнути перегріву, вони підлаштовують індивідуально частоту кожного чипа. Це дозволяє суттєво подовжити термін служби пристроїв.

Допомога в опаленні будинків

Найбільш очевидне використання тепла – це опалення. Багато майнерів використовують тепло від майнінгових установок для обігріву будинків чи офісів, надто в холодні зимові місяці. Це зменшує потребу в додатковому джерелі опалення та дозволяє знизити загальні енергетичні витрати.

Серед українців стає популярним опалення приміщень за допомогою майнінгу біткоїна. Попри потребу початкових капіталовкладень, це стало гідною уваги альтернативою тарифам на газ, що зросли.

Одним із таких новаторів став інженер із Дніпра Олександр Губанов. Незабаром він планує відмовитися від газового котла і згодом навіть має намір побудувати на цьому свій власний бізнес.

Інженер пояснює, що під час роботи ASIC-майнерів виділяється багато тепла. Для охолодження такі пристрої поміщають у ванну з мастилом – надлишки тепла при цьому спрямовуються на нагрів води у водопроводі або системі опалення.

Спочатку Губанов встановив два майнери Antminer S9, завдяки яким його будинок площею 125 кв. м у холодну пору року опалювався до 28 градусів. При цьому шляхом здобутих біткоїнів він отримував $150 на місяць.

Минулого року Губанов замінив «асіки» Antminer S9 одним більш сучасним Antminer T17. Він споживає за годину 2,5 кВт (на місяць близько 1800 кВт*год) і заробляє близько $10–13 за добу при безперервній роботі. На місяць витрачається електроенергії на $100 і до того ж приносить $200–230 чистого прибутку.

Безвідходне виробництво: як використовувати тепло від майнінгу
Винахід Олександра Губанова допомагає опалювати будинок і майнити BTC. Джерело: Kosatka.Media.

«Якщо так піде й надалі, звичайні теплові насоси поступляться місцем системам на майнінгу. Адже вони ще й заробляють для вас гроші», – підсумував інженер.

Застосування у виноробстві

Процес виноробства потребує суворого контролю температури на різних етапах, включаючи ферментацію та витримку вина. Тепло, яке виробляється майнінговими установками, може бути використане для підтримки оптимальних умов на цих етапах, особливо в холодні сезони або в регіонах з холодним кліматом.

Під час ферментації важливо підтримувати стабільну температуру, зазвичай у діапазоні від 20 до 28 градусів Цельсія для червоного вина та від 15 до 18 градусів для білого вина. Тепло від майнінгових установок може бути ефективно використане для підтримки цих температур, навіть якщо навколишня температура знижується. Крім того, деякі види вина вимагають тривалого періоду витримки при контрольованій температурі. Тепло від майнінгу також може бути використане для підтримки цієї температури протягом усього періоду витримки.

Крім того, використання тепла від майнінгу може допомогти виноробним підприємствам знизити витрати на енергію та покращити свою стійкість до змін клімату. Водночас вони можуть збільшити свою прибутковість від майнінгу, оскільки тепло, яке раніше було просто побічним продуктом, тепер стає цінним ресурсом.

Майнінг та сільське господарство

Для обігріву теплиць ідеально підходять майнери на імерсійному охолодженні. На відміну від ферм «на повітрі», ці установки не лише нагрівають повітря у приміщенні, а й дозволяють, наприклад, підігрівати воду для краплинного поливу, гідропонних та аквапонних систем. За допомогою настроюваної автоматики можна забезпечити цілодобову та стабільну підтримку належної для життєдіяльності рослин температури. Надлишки тепла скидаються у навколишнє середовище за допомогою градирні.

Безвідходне виробництво: як використовувати тепло від майнінгу
«Асік» обігріває дачну теплицю. Джерело: Bixbit.

Серед переваг установок на імерсійному охолодженні, зокрема, те, що вони менш чутливі до високої вологості в теплиці, що дозволяє підтримувати сприятливий мікроклімат для рослин. До того ж діелектрична рідина й імерсійна установка загалом не виділяє жодних шкідливих для людини та рослин речовин. Стійка на імерсійному охолодженні займає мало місця, оскільки має вертикальну конструкцію і може встановлюватися на будь-якому твердій поверхні всередині теплиці. Також варто відзначити, що імерсійні установки легко підібрати залежно від потреб у тепловій потужності, що виділяється.

Висновок

Надлишок тепла, що виділяється під час видобутку біткоїнів, відносно нескладно витратити з користю, мінімізувавши шкідливий вплив на екологію, заощадивши ресурси і при цьому заробивши. Поки що таких проєктів небагато і вони мають переважно експериментальний характер, проте їхня кількість стабільно зростає.

Сектор майнінгу має потенціал і всі шанси стати важливою складовою енергетичної системи. Утилізація тепла цілком вписується у глобальний тренд досягнення максимальної енергоефективності.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024