Від’ємні ціни на електрику: можливості для майнерів

Від’ємні ціни на електрику: можливості для майнерів

Багато хто не знає, але ціни на електроенергію можуть бути від’ємними. За таких умов видобуток біткоїнів може бути надзвичайно вигідним для майнінгових компаній, а також корисним для енергосистеми.

Чому ціни стають від’ємними

Енергія має критичне значення для виробництва товарів і послуг, а також для їх споживання. Тому на перший погляд здається, що енергія завжди повинна мати ціну, вищу за нуль. Проте таке уявлення ігнорує факт стабільності енергомережі, яка має балансувати навантаження. Зростання використання альтернативних джерел енергії створює додаткові виклики у цьому плані.

Від'ємні ціни часто виникають, коли на ринку є надлишкова пропозиція електроенергії. Це може статися, коли відновлювані джерела енергії, такі як вітер, сонце або гідроенергія, виробляють велику кількість електроенергії, яка перевищує попит і не може бути збережена для подальшого використання. За таких умов виробники електроенергії готові самі платити споживачам за використання надмірних обсягів енергії, що можуть викликати дисбаланс у системі.

Чи є практичні приклади від’ємних цін на світових ринках? Звісно. Зокрема саме такі ціни спостерігаються у скандинавських країнах: Фінляндії та північних регіонах Норвегії та Швеції. Ці країни значною мірою використовують відновлювальні джерела енергії, що мають ярко виражені сезонні компоненти. Тому в певні періоди виникає надмірна пропозиція електроенергії, що не може бути спожита без додаткового стимулювання шляхом від’ємних цін.

Від’ємні ціни на електрику: можливості для майнерів
Поточні ціни на електроенергію в Європі. Джерело: Джаран Меллеруд.

Проте після того, як баланс між попитом та пропозицією відновлюється та енергомережа повертається до свого сталого стану, ціни також відповідно зростають до свого звичного рівня. Отже, від’ємні ціни не можуть бути постійними, але як тимчасове чи навіть регулярне явище вони нерідко спостерігаються. Щобільше, враховуючи поточні тренди щодо переходу на альтернативні джерела енергії, такі ситуації ставатимуть дедалі частішими у різних регіонах світу.

Можливості для майнінгу

Близько 80% витрат на виробництво майнерів припадає саме на електроенергію. Тому не дивно, що вони пильно моніторять усі наявні можливості щодо оптимізації власних витрат та забезпечення більшої прибутковості у довгостроковому періоді. Тому виникнення ситуацій з від’ємними цінами, безумовно, заслуговує на їхню увагу, адже зниження витрат на електроенергію може створити додаткові конкурентні переваги.

Проте бізнес-підхід є дещо складнішим, ніж може здаватися. Наприклад, від’ємні ціни у деяких юрисдикціях не означають, що потрібно просто перенести все обладнання до цих країн та регіонів. Як уже зазначалося вище, від’ємні ціни – це лише тимчасове явище, а в інші періоди ціни можуть бути досить високими. До того ж майнери, як правило, прагнуть забезпечити цілодобову роботу власного обладнання. Тому майнерам необхідно провести додаткові розрахунки щодо очікуваного рівня витрат на видобуток блоків у різних юрисдикціях та порівняти потенційні прибутки й ризики у кожному випадку. В такий спосіб можна досягти більш раціонального розподілу ресурсів та максимізувати довгострокові фінансові результати.

Іншим важливим аспектом стає регуляторний та податковий вплив у різних юрисдикціях. Зокрема у Норвегії цього року запровадили новий податок на електроенергію, що використовують у своїй роботі дата-центри. За оцінками експертів, такі заходи значно підвищать собівартість видобутку біткоїнів та зроблять цю юрисдикцію менш конкурентоспроможною на глобальному рівні.

Проте загалом скандинавські країни, що наразі пропонують від’ємні ціни, є доволі цікавими для майнерів. Їхні низькі температури мінімізують витрати на охолодження обладнання, а стабільне соціально-політичне середовище дозволяє планувати діяльність на роки вперед.

Конкуренція серед майнерів у Фінляндії досі на невисокому рівні, що створює додаткові умови для вибору оптимальних локацій та оптимізації своєї діяльності. За оцінками аналітиків Hashrate Index, Фінляндія буде однією з небагатьох країн світу, де ціни на електроенергію будуть знижуватися у середньостроковій перспективі.

Переваги для енергосистеми

Роль майнінгу, що невпинно зростає останніми роками, створює додаткові переваги для балансування регіональних, національних та глобальних енергомереж. Зокрема майнери охоче поглинають будь-які надмірні енергетичні резерви. Вони також здатні розмістити свої потужності у такий спосіб, що дозволить забезпечити мінімальні довгострокові витрати на електроенергію. Отже, оператори енергомереж отримують додаткові можливості щодо нарощування видобутку електроенергії у віддалених регіонах.

Зважаючи на той факт, що відновлювальні джерела енергії є менш сталими порівняно з традиційними, майнінг теж прискорює перехід на найбільш екологічні способи генерування енергії. Тож, на відміну від популярних звинувачень у популярних ЗМІ щодо негативного впливу майнінгу на екологію, об’єктивна ситуація виявляється протилежною. Завдяки майнінгу стає доцільним розвивати навіть ті способи видобутку енергії, що характеризуються значними коливаннями пропозиції.

Майнери також дозволяють максимально швидко пристосуватися до будь-яких змін на енергетичному ринку, сприяючи його технологічній трансформації у мінімальні терміни. Єдине, що заважає їм на цьому етапі – це нові податки та обмеження, що запроваджуються у різних країнах. Через те, що майнери також прагнуть досягти економічної ефективності, вони спрямовують ресурси у найбільш комфортні на перспективні регіони. Тому локації з менш вигідними природними та географічними умовами можуть отримати пріоритет у порівнянні з тими, де уряди запровадили високі податки та санкції для майнерів.

Які країни інвестують у майнінг Які країни інвестують у майнінг Майнінг стає дедалі популярнішим у різних регіонах світу. Але, як це не дивно, поточні лідери з хешрейту мають далеко не найкращі регуляторні умови для розвитку цієї індустрії. Дмитро Харьков 22 вересня 2023
Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z: репер і біткоїн-меценат Jay-Z – талановитий музикант і бізнесмен. Разом зі співзасновником Twitter Джеком Дорсі він активно допомагає розвивати Біткоїн-спільноту, фінансуючи безліч стартапів та ініціатив. Володимир Гришенко 21 вересня 2023
Біткоїн-індустрія у Казахстані: поворот не туди Біткоїн-індустрія у Казахстані: поворот не туди Ще не так давно Казахстан входив до трійки світових лідерів з майнінгу Біткоїна. Але останнім часом втратив позиції, а його уряд почав надавати перевагу розвитку проєктів з цифрових валют центробанків (CBDC). Чим така зміна пріоритетів загрожує країні у майбутньому? Дмитро Харьков 20 вересня 2023