Чи вигідно займатися соло-майнінгом

Чи вигідно займатися соло-майнінгом

Майнінг наодинці дозволяє отримувати великі винагороди, але вкрай нерегулярно.

З кожним роком майнінг приваблює дедалі більше нових ентузіастів. Часом сюди потрапляють люди, які погано розуміють, як влаштована ця індустрія, і врешті-решт розоряються. Щоб бізнес працював як годинник, потрібно спочатку розібратися, що таке майнінг, навіщо існують майнінгові пули і як можна добувати біткоїни поодинці.

Що таке майнінг

Робота Біткоїна залежить від створення нових блоків. Кожен новий блок містить інформацію про транзакції, що з'явилися в мережі з моменту створення попереднього блоку. Якщо порівнювати блокчейн з обліковою книгою, то кожен новий блок – її сторінка, на якій, власне, записано транзакції.

Для створення нового блоку майнери підбирають хеш заданого рівня складності, який змінюється кожних два тижні. Таким чином блоки формують безперервний ланцюжок блокчейну.

Чи вигідно займатися соло-майнінгом
Ферма для майнінгу на основі відеокарт. Джерело: Pixabay.

Ще на зорі майнінгу використовувалися відеокарти, вони мали достатню потужність для знаходження блоків. За це користувачі отримували свою винагороду, причому робили це щодня. Мірою зростання інтересу до біткоїна складність завдань зростала, тому одиночний комп'ютер вже не міг знаходити блоки так само часто. Сьогодні складні завдання створення нового блоку вирішують майнери за допомогою ASIC-приладів.

Що таке майнінговий пул

Наприклад, у мережі Біткоїна в середньому з'являється 144 нових блоки на день. Одному майнеру важко добувати BTC через високу конкуренцію. Тому найчастіше вони об'єднуються у майнінг-пули.

Майнінг-пул – це сервер, який об'єднує майнерів, вони разом знаходять рішення блоків і, відповідно, ділять між собою винагороду згідно із потужністю обладнання. Якщо один із майнерів пулу знайшов вирішення завдання, воно йде на пул, який його перевіряє та відправляє далі у мережу Біткоїна. Мережа ніколи не дізнається, який саме майнер знайшов блок: для неї це зробив майнінг-пул, і вся слава дістається майнінг-пулу. Однак мета майнерів – здобути якнайбільше монет, а не слави.

Що таке соло-майнінг

Проте стверджувати, що самотній майнер – це явно програшна стратегія, також не можна.

Соло-майнінг – це коли майнер намагається самостійно генерувати нові блоки, при цьому дохід від винагороди за блок і комісії за транзакції цілком надходять лише йому. Це дозволяє отримувати великі платежі з вищою дисперсією (триваліший час між платежами).

Соло-майнери – це люди, які мають велику кількість майнінг-обладнання, і їм не потрібна допомога інших майнерів для вирішення блоку.

2023 року хешрейт досяг нових історичних максимумів, і ліпше використовувати дуже великі потужності, щоб мати реальні шанси на видобуток блоку. У разі індивідуального майнінгу користувачі добувають монети, не покладаючись на сторонні системи, такі як майнінг-пули. Тобто замість підключення до пулу соло-майнери вказують своє обладнання для майнінгу на свій локальний клієнт біткоїн-гаманця і починають пошук блоків.

Наскільки вигідний соло-майнінг

Сьогодні соло-майнінг надто залежить від щасливого збігу обставин. Деякі користувачі намагаються займатися майнінгом біткоїнів лише з одним пристроєм ASIC. Але якщо пощастить і буде підтверджено блок, майнер отримає нагороду в 6,25 BTC, крім комісійних. Нині за курсом це понад $170 000. Ймовірність знаходження блоку залежить від обсягу потужності, який соло-майнер використовує для майнінгу.

Щоб більш предметно розіброати питання, погляньмо на соло-майнінг за допомогою одного з найкращих на сьогоднішній день ASIC, який був представлений минулого тижня виробником Canaan, – модель Avalon Made A1366I з імерсійним охолодженням.

Швидкість Avalon Made A1366I: 165 TH/s

Швидкість мережі Біткоїн: 367,3 EH/s

Час блоку Біткоїна: 9 хвилин 42 секунди

Цей майнер має шанс 0,000045% здобути блок кожні 9 хвилин 42 секунди. Це означає, що статистично на видобуток одного блоку в нього піде в середньому 42 роки (а, ймовірно, і більше, тому що хешрейт мережі стійко зростає). Проте не варто забувати, що майнінг – це все-таки лотерея, в якій, як було сказано, є місце успіху.

Плюси та мінуси соло-майнінгу

Підсумовуючи, відзначимо, що соло-майнінг Біткоїна має свої переваги й недоліки, які можуть змінюватись залежно від обладнання для майнінгу, витрат на електроенергію та поточної складності мережі.

Серед його переваг найбільш очевидними є повна незалежність і контроль над процесом. Майнери, які працюють поодинці, повністю керують своїм обладнанням, не мають справ із загальними проблемами в пулах, такими як відмова серверів, і отримують усі винагороди від видобутку блоків.

Однак попри ці переваги соло-майнінг несе в собі ризики й труднощі. Найбільш значними із них є велика варіабельність доходів. Через величезну кількість учасників у мережі Біткоїна ймовірність окремого майнера знайти блок та отримати повну винагороду стає дедалі низькою. Це може призвести до значних періодів без доходу, що стає надто демотивуючим і фінансово збитковим.

Також важливо враховувати великі початкові затрати на обладнання, операційні витрати на електроенергію та технічне обслуговування. Соло-майнінг може вимагати значних інвестицій, передусім у разі купівлі потужного обладнання й оплати рахунків за електрику, що постійно зростають. Нарешті, майнер повинен мати достатні технічні навички для налаштування та обслуговування свого обладнання, що може бути складно для деяких користувачів.

Головне правило соло-майнінгу полягає в тому, щоб не займатися ним, якщо обладнання не здатне знайти хоча б один блок на день. Якщо це можливо з наявним у вас хешрейтом, тоді краще добувати монети соло.

Хоча ймовірність видобути блок у соло-майнера дуже низька, проте трапляються випадки, коли вони на досить простенькому устаткуванні примудряються добути блок. Наприклад, минулого тижня одиночний майнер самостійно видобув блок 790 958 за потужності обладнання 750 TH/s.

На початку року соло-майнер із хешрейтом обладнання всього 10 TH/s включив блок 772 793 у блокчейн біткоїна. Обчислювальна потужність мережі на той момент становила 273,2 EH/s.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024