Чому біткоїну не потрібна диверсифікація

Чому біткоїну не потрібна диверсифікація

Поширеною помилкою недосвідчених інвесторів є сприйняття біткоїна як одного із цифрових активів, що необхідно диверсифікувати. Комплексний аналіз сутності диверсифікації та природи біткоїна свідчить про те, що BTC кардинально відрізняється від інших активів.

Диверсифікація та її використання

Диверсифікація – це інвестиційна стратегія, що передбачає створення портфеля з декількох активів для зниження ризиків. Таким чином інвестор знижує залежність від кожного окремого активу. Диверсифікація дуже часто використовується на фондовому та інших ринках. Наприклад, інвестор може поєднати відносно консервативні активи з більш ризикованими – це пошук балансу між дохідністю та ризиками.

До головних переваг диверсифікації, як правило, відносять:

- зниження портфельного ризику;

- меншу залежність від волатильності ринку;

- може збільшити довгострокову дохідність;

- дозволяє розглядати різні інвестиційні можливості.

Головним аспектом диверсифікації є те, що вона дозволяє більш ефективно діяти за умов ринкової невизначеності, використовуючи потенційно сильні сторони різних активів.

Чому диверсифікація не працює на ринку цифрових активів

Хоча диверсифікація є досить популярним інструментом для інвесторів, що працюють на традиційних ринках, вона не генерує жодних переваг, коли застосовується до біткоїна у поєднанні з іншими цифровими монетами. І ось чому.

1. Біткоїн безпосередньо визначає динаміку всього ринку цифрових активів. Жодна інша монета не може впливати на ринковий тренд, що визначається біткоїном. Саме від біткоїна залежать бичачі та ведмежі фази. За таких умов диверсифікація втрачає свій смисл, тому що її рекомендують застосовувати до слабокорельованих активів.

Динаміка курсу BTC/USD та капіталізації ринку цифрових активів. Джерело: TradingView.
Динаміка курсу BTC/USD та капіталізації ринку цифрових активів. Джерело: TradingView.

2. Біткоїн – це цифрові гроші. На ринку грошей завжди існує тенденція до того, що саме один товар, який найефективніше виконує функції обміну, платежу та накопичення стає універсальним засобом обігу. Відповідно до цифрових валют, на таку роль можуть претендувати лише коїни на алгоритмі консенсусу Proof-of-Work, що є найбільш децентралізованим та захищеним. Наразі домінування біткоїна у цьому сегменті складає понад 93%, тобто у нього немає абсолютно жодних конкурентів. Спроби диверсифікувати товар, що виконує функції грошей з тими, що не можуть їх виконувати неминуче призводить до втрати частини заощаджень (принаймні у довгостроковому періоді).

Домінування біткоїна серед проєктів на Proof-of-Work. Джерело: Buy Bitcoin Worldwide.
Домінування біткоїна серед проєктів на Proof-of-Work. Джерело: Buy Bitcoin Worldwide.

3. Систематичний і несистематичний ризики. Систематичний ризик в інвестуванні полягає у тих чинниках, що впливають на весь ринок без винятку. Несистематичний ризик містить ті фактори, що є унікальними для конкретного активу та розподіляються на ділові, операційні, фінансові й регуляторні. Річ у тому, що у разі виникнення систематичних ризиків (наприклад, глобальної фінансово-економічної кризи), вона впливає на всі цифрові активи (але навіть під час ведмежого ринку домінування біткоїна, як правило, зростає). Диверсифікацію використовують для зменшення несистематичного ризику, але Біткоїн має найдецентралізованіший та найзахищеніший блокчейн. Тому несистематичний ризик може лише зрости у разі додавання інших активів.

4. Немає джерела ринкової невизначеності. Через використання диверсифікації інвестор намагається працювати із невідомістю й невизначеністю майбутнього. Але шлях біткоїна до глобальних грошей вже визначено Сатоші Накамото та сучасними розробниками Bitcoin Core й Lightning Network. Отже, додаючи будь-які інші цифрові активи окрім BTC, інвестор не знижує, а навпаки підвищує невизначеність.

Переваги стратегії HODL

Унікальні грошові й технологічні характеристики біткоїна роблять нераціональним застосування диверсифікації не лише відносно цифрових, а й інших типів активів: акцій, облігацій, нерухомості, дорогоцінних металів тощо.

Річ у тім, що всі інші активи пропонують або мінімальну дохідність (як, наприклад, золото чи облігації) або непропорційно високі ризики (як акції маловідомих компаній). Лише біткоїн стабільно підтримує високий рівень дохідності без жодних довгострокових ризиків. Попри короткострокові коливання ціни, ринкова капіталізація BTC зросла у 380 000 разів за останні 12 років.

Як зазначав Сатоші Накамото: «Природа Біткоїна така, що після запуску версії 0.1 його характеристики залишаються незмінними на весь час існування людства».

У цьому контексті великого значення набуває стратегія HODL, яка полягає у відмові від продажу BTC під час падіння ринку (чи й взагалі від продажу за будь-яких умов). Ходлери намагаються здійснювати всі свої платежі та розрахунки у біткоїнах. Накопичення активу, пропозиція якого обмежена 21 млн монет, призводить до зростання власної купівельної спроможності та сприяє розвитку дефляційної моделі економіки. Перевагою стратегії HODL є те, що вона не потребує навичок трейдингу чи технічного аналізу й може бути реалізована за будь-якого обсягу капіталу.

Історичні дані свідчать, що за будь-якого розвитку ситуації на ринку, систематичне інвестування у BTC (наприклад, щотижня або щомісяця) дозволяє досягти позитивної дохідності не пізніше ніж за три роки. Іншою важливою перевагою цієї стратегії є використання незалежності біткоїна від регуляторного впливу. Конгресмен Патрік МакГенрі пояснює: «Уряди не можуть зупинити цю інновацію». Отже, HODL стає актуальним вибором як для розвинених країн, так і тих, що розвиваються.

Висновки

Диверсифікація може бути корисним інструментом для управління ризиками на фондовому та інших традиційних ринках. Проте вона не підходить цифровому ринку. Біткоїн якісно відрізняється від інших ринкових альтернатив через те, що він поєднує технологічні та монетарні функції й поступово стає глобальною формою грошей. А стратегія HODL залишається вкрай ефективним інвестиційним підходом у довгостроковому періоді.

Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024
Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум – один із найавторитетніших журналістів у Біткоїн-індустрії. Він пише не лише статті про головний цифровий актив, а й книги. Володимир Гришенко 20 лютого 2024