Розвінчання міфів про Біткоїн: екологічні аргументи

Розвінчання міфів про Біткоїн: екологічні аргументи

Майнінг біткоїна привертає все більше уваги – як позитивної, так і негативної. Зокрема, противники Біткоїна вказують на високу енергомісткість видобутку BTC. Проте їхні аргументи зазвичай помилкові.

Тема зміни клімату безперечно знаходиться на передньому краї розмови багатьох урядів, і вона також є головною перешкодою для розвитку майнінгу Біткоїна та його прийняття.

Глобальні події, такі як повне відключення електроенергії в китайському Сіньцзяні, також викликали прискорення поширення міфів про майнінг.

Джерело: okex.com.
Джерело: okex.com.

Тут ми спробуємо розвіяти деякі міфи, пов'язані з енергоспоживанням та викидами вуглекислого газу при майнінгу біткойна. Це допоможе зробити майбутні розмови про Біткойн більш продуктивним.

Історія Біткоїна та дебати про енергетику

Енергія, необхідна для майнінгу біткоїнів, не є новою проблемою. Як тільки блокчейн був запущений, перші користувачі знали про його енергетичні потреби та їх довгостроковий вплив.

Проте інтерес до біткоїна з часом зріс, а зростання його ринкової ціни збільшило стимул для більшої кількості майнерів до розгортання операцій.

Сьогодні основною умовою конкурентоспроможності майнерів є обчислювальна потужність та доступ до дешевших джерел енергії. Більш конкурентоспроможні майнери використовують все більш складне обладнання для більш ефективного майнінгу, а також одержують дешевшу енергію, як правило, поза мережею.

Останнім десятиліттям Біткоїн стимулював появу більш енергоефективних обчислювальних технологій, коли такі системи, як центральний процесор (ЦП), замінювалися графічними процесорами, а пізніше — ASIC. Сьогодні надефективні ASIC домінують у мережі Біткоїна, виробляючи хеші зі швидкістю, що у тисячі разів перевищує швидкість ЦП лише десять років тому.

Асіки

Однак ці ASIC, як і раніше, вимагають величезної кількості енергії. І люди продовжують із занепокоєнням дивитися на їхній вплив на навколишнє середовище.

Вплив майнінгу біткоїнів на довкілля було вперше задокументовано у 2014 році, і з того часу були опубліковані додаткові звіти, в яких щорічно точно визначаються викиди вуглекислого газу.

Але чи справді вони «точні»? Ми можемо продемонструвати, як багато дірок є у найпопулярніших сьогодні аргументах.

Статистичні дані, які часто повторюють противники Біткоїна, включають заяви на кшталт «Мережа Біткоїна вимагає більше енергії, ніж держава Аргентина». Ці потреби в обчислювальній потужності також нерівномірно розподілені по всій країні, що посилює занепокоєння щодо слабкої інфраструктури.

Якщо розглядати приклад Китаю, то Сіньцзян споживає левову частку енергії, пов'язаної з Біткоїном, виробляючи понад 30% загального хешрейту в країні.

Біткоїн дійсно потребує багато енергії, але не лише обсяг визначає його вплив. Натомість нам слід подумати про те, як краще розподілити попит і відновлювані джерела енергії, які можуть живити Біткоїн.

Середній хешрейт. Джерело: Glassnode.
Середній хешрейт. Джерело: Glassnode.

Енергія, необхідна для біткоїн-транзакцій

Одна з улюблених тактик скептиків Біткоїна – дати неправильну характеристику енергоспоживанню мережі.

Наприклад, у часто цитованому «Індексі енергоспоживання мережі Біткоїна» стверджується, що вплив однієї біткоїн-транзакції на навколишнє середовище становить 545 кілограмів викидів вуглецю і 103,9 грама електротехнічних відходів. Це на одну транзакцію. Далі індекс порівнює ці цифри з впливом транзакції Visa, і цифри виявляються мізерно малими в порівнянні з цифрами Біткоїна.

Однак ці цифри не враховують інфраструктуру, на яку спираються транзакції Visa. Якщо об'єднати енергетичні потреби ACH, Fedwire, SWIFT та відповідної банківської системи, а також ФРС, військового та дипломатичного відомств уряду США, лише тоді можна буде отримати точний індекс викидів, який насправді вимагає кожна транзакція Visa.

Енергія Біткоїна - чи можна використовувати її для інших цілей?

Інший аргумент противників Біткоїна звучить як риторичне питання: «Де ще можна було використати цю енергію?».

Однак, розглядаючи споживання енергії Біткоїна як «ми чи вони», ігнорується один ключовий фактор.

Як приклад розглянемо провінцію Сіньцзян. Цей географічний район характеризується стрімким зростанням числа гідроелектростанцій, побудованих протягом останнього десятиліття. Воно випередило зростання енергетичної інфраструктури, що і призвело до енергетичного колапсу.

Сіньцзянський автономний район (Китай). Джерело: BBC
Сіньцзянський автономний район (Китай). Джерело: BBC

Якби не стимул будувати ці ГЕС завдяки величезному буму майнінгу, інвестиції в гідроенергетику ніколи б не з'явилися. Натомість ця енергетика залишилася б нерозвиненою або навіть занепала.

В Індії такий же швидкий розвиток відновлюваної енергетики відбувається з вітряними та сонячними електростанціями. Біткоїн, схоже, став одним із ключів до прискореного розвитку місцевих відновлюваних джерел енергії.

Іншими словами, біткоїн став «унікальним покупцем енергії», купуючи енергію, яка в іншому випадку не існувала б.

Однак, щоб уникнути криз, розвиток місцевої інфраструктури має йти в ногу з часом.

Багато компаній, що займаються майнінгом, використовують ще більше джерел енергії, що ніколи раніше не використовувалися в таких масштабах.

«Я твердо переконаний, що величезне енергоспоживання майнінгу біткоїнів може бути використане як інструмент для розв'язання глобальної проблеми енергетичних відходів за допомогою таких рішень, як використання спалюваного у факелах газу для майнінгу або видобутку природного газу з віддалених або неперспективних родовищ. Ця сфера має бути більше висвітлена та досліджена».

Справді, обсяг природного газу, який спалюється у факелах нафтовидобувними компаніями через відсутність необхідної інфраструктури, становить 150 мільярдів кубометрів на рік. Ця енергія, що спалюється у факелах, є природним газом, що виділяється як побічний продукт буріння нафтових свердловин. Компанії не хочуть спалювати його у факелах, проте інфраструктури для його переробки та транспортування на ринок немає.

Переміщення майнінгу біткоїна

Гіперконцентрація біткоїна у певних районах окремих країн продовжує залишатися негативним фактором для мережі.

Концентрація

Наразі майнінг та мережа Біткоїна починають віддалятися від Китаю. Це позитивно впливає на охорону навколишнього середовища, а також на децентралізовану мережу Біткоїна.

Біткоїн підтримує перехід на якіснішу енергію

Майнінг біткоїнів створює колосальний потенціал для розвитку більш екологічно чистої, зеленої енергетики в країнах, де він здійснюється. Величезний попит на енергію, пов'язаний з операціями з майнінгу, диктує необхідність творчого підходу в галузі, щоб залишатися конкурентоспроможним та знаходити дешеві джерела електроенергії, і відповіддю на цю вимогу став перехід на «зелені» технології.

Майнінг біткоїнів може допомогти розвитку відновлюваної енергетики, забезпечуючи швидшу окупність інвестицій для цих «зелених» ініціатив. Це також вже відбувається.

Проєкти, започатковані майнінгом біткоїнів

Є три проєкти в галузі електроенергетики, які виграли від попиту на енергію та альтернативного фінансування, що надходить від майнінгу.

У сукупності ці ініціативи дають у середньому 0,03 долара США за кВт٠год енергії, якої так гостро потребують майнінгові операції. Ця вартість становить приблизно одну третину від середнього обсягу продажів електроенергії у США на сьогоднішні.

Кожен із цих проєктів пропонує дивовижні способи покращення енергетичного сектора за допомогою інвестицій у біткоїн-індустрію:

  1. Швидша окупність проєктів з використання сонячної та вітрової енергії: більша кількість таких проєктів може бути реалізована за менший час для задоволення потреб в обчислювальній потужності мережі Біткоїна, що призвело до зниження вартості енергії з екологічніших джерел і, отже, для кінцевих споживачів.
  2. Гідроенергетика та інші відновлювані джерела енергії: особливо в регіонах, де швидко розвивається гідроенергетика (наприклад, у Сальвадорі), інші відновлювані джерела енергії також виграють від швидких інвестицій.
  3. Мобільні центри обробки даних: як і у випадку з мобільним центром обробки даних компанії EZ Blockchain (EZ Smartbox), ці мобільні контейнери для майнінгу використовують природний газ, який інакше спалювався б у факелах (що також завдає шкоди навколишньому середовищу). За оцінками, витрати на електроенергію в цих центрах коливаються близько 0,02 долара США за кВт٠г.

Чому попит не був поштовхом для розвитку «зеленої» енергетики раніше?

Величезні масштаби індустрії видобутку біткоїнів сьогодні – це те, що остаточно перехилило шальки терезів.

Майнери завжди були найдешевшим джерелом енергії для обчислювальних потужностей. Було також багато інших потреб у більшій кількості енергії.

Однак нинішній бум майнінгу біткоїнів перевершив будь-який інший в історії мережевої електрики. Цьому є чотири основні причини:

  1. Швидкість масштабування нової зеленої енергії ніколи не була такою, як сьогодні, і цьому сприяли великі інвестиції з боку майнінгової індустрії. Існує дуже мало проблем, які не можуть вирішити величезні грошові інвестиції, якщо є попит та винахідливість.
  2. Індустрія майнінгу біткоїнів зростала настільки послідовно і стала настільки великою, що проєкти відновлюваної енергетики почуваються впевнено, розраховуючи на ці постійні інвестиції для побудови довгострокових планів.
  3. Біткоїн чутливий до змін цін, особливо коли підвищується вартість електроенергії. Це змусить галузь постійно допомагати інноваціям у пошуку кращих, чистіших та доступніших джерел енергії.
  4. Операції на установках для майнінгу виконуються цілодобово і без вихідних, що означає необхідність створення енергетичних інфраструктур, що забезпечують надходження великої кількості надлишкової енергії для підтримки необхідного заряду навіть уночі (або коли сонце не світить, тощо, залежно від відновлювального джерела енергії). Це ще один фактор, що стимулює розвиток ще більш масштабних інновацій, ніж будь-коли раніше.

Чи є кінець дебатів прозрінням?

Ті, хто не бачить цінності в мережі Біткоїна, очевидно, хочуть, щоб він повністю зник, тоді як його прихильники вважають недавнє зрушення у використанні джерел енергії знаком того, що треба рухатися вперед з оптимізмом.

Мережа Біткоїна також усвідомлює свій вплив на навколишнє середовище, і це не тільки дешева енергія, яку отримують від відновлюваних джерел, і яку вони вважають привабливою. Зацікавлені сторони також нещодавно створили Crypto Climate Accord як галузеву організацію для регулювання енергетичних потреб мережі.

Ні для кого не секрет, що біткоїн використовує багато енергії. На цьому розмова не закінчиться, але вона може стати більш продуктивною. Ключ до цього - знання.

Це гостьова публікація Сергія Герасимовича, CEO та співзасновника EZ Blockchain. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC, Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024