Біткоїн у Казахстані: реалії та виклики

Наскільки популярний Біткоїн у Казахстані, який у нього статус та перспективи.

Глобальний інтерес до Біткоїна та майнінгу не оминув і Казахстан, який за даними Кембридзького центру альтернативних фінансів посідає третю сходинку щодо обчислювальної потужності в мережі Біткоїна після США та КНР.

Дані University of Cambridge
Дані University of Cambridge

У 2021 році за даними компанії TripleА, кількість казахстанців, які володіють біткоїном та криптовалютами, становила близько 325 000 осіб. Це при тому, що оборот таких цифрових активів офіційно заборонено в Казахстані.

Цього року в країні запустили пілотний проєкт для біткоїн-бірж на базі Міжнародного фінансового центру «Астана» (МФЦА), в рамках якого шість торговельних майданчиків отримали ліцензію на надання відповідних послуг. Серед них: Biteeu Eurasia, ATAIX Eurasia, Upbit Eurasia, Xignal&MT, SD Group та Eurasia Blockchain Fintech Group Limited.

Запуск платформи для діяльності біткоїн-бірж на базі МФЦА пов'язаний із юрисдикцією фінансового центру, який діє згідно з англійським правом. У зв'язку з цим використовувати біткоїн або інші криптовалютні активи як оплату за товари або послуги поза МФЦА неможливо.

Згідно з опитуваннями, значна частина власників BTC придбали монети або у 2017 році, або у 2021 році. Що корелює з піками зростання ціни та частотою згадування у регіональних ЗМІ.

Дані Google Trends
Дані Google Trends

Відповідно до даних Google Trends, найбільший інтерес виявляють жителі західних регіонів, зокрема, у Мангістауській області. Найчастіше інформацію про Біткоїн шукали в період травневого падіння у 2021 році, що було викликано забороною на обіг біткоїна та криптовалют у Китаї та заявами Ілона Маска про шкоду екології.

Дані Google Trends
Дані Google Trends

У поточному році кількість власників біткоїна та криптовалют серед казахстанців скоротилася приблизно до 305 000. Це пов'язано ймовірно з ведмежим ринком і спадом інтересу до цифрових активів. Попри це, на базі технопарку IT-стартапів Astana Hub проводиться робота з підготовки блокчейн-розробників, що стало результатом на запити молодих казахстанців.

Топ-10 країн за кількістю власників біткоїна та криптовалют. Джерело: triple-a.io
Топ-10 країн за кількістю власників біткоїна та криптовалют. Джерело: triple-a.io

Враховуючи, візит голови біткоїн-біржі Binance Чанпена Чжао та його зустріч з президентом Касим-Жомартом Токаєвим, підписання меморандуму про співпрацю, а також отримання Binance тимчасової ліцензії на управління платформою цифрових активів та надання кастодіальних послуг у МФЦА, розвиток індустрії Біткоїн-індустрії бачиться безхмарним. Проте наявний дефіцит електроенергії продовжує залишатися головним фактором стримування для майнінгової галузі.

Це гостьова публікація аналітика Азамата Ахметжанова. Висловлені думки автора є його власними та не обов’язково збігаються з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024