Біткоїн у Казахстані: реалії та виклики

Наскільки популярний Біткоїн у Казахстані, який у нього статус та перспективи.

Глобальний інтерес до Біткоїна та майнінгу не оминув і Казахстан, який за даними Кембридзького центру альтернативних фінансів посідає третю сходинку щодо обчислювальної потужності в мережі Біткоїна після США та КНР.

Дані University of Cambridge
Дані University of Cambridge

У 2021 році за даними компанії TripleА, кількість казахстанців, які володіють біткоїном та криптовалютами, становила близько 325 000 осіб. Це при тому, що оборот таких цифрових активів офіційно заборонено в Казахстані.

Цього року в країні запустили пілотний проєкт для біткоїн-бірж на базі Міжнародного фінансового центру «Астана» (МФЦА), в рамках якого шість торговельних майданчиків отримали ліцензію на надання відповідних послуг. Серед них: Biteeu Eurasia, ATAIX Eurasia, Upbit Eurasia, Xignal&MT, SD Group та Eurasia Blockchain Fintech Group Limited.

Запуск платформи для діяльності біткоїн-бірж на базі МФЦА пов'язаний із юрисдикцією фінансового центру, який діє згідно з англійським правом. У зв'язку з цим використовувати біткоїн або інші криптовалютні активи як оплату за товари або послуги поза МФЦА неможливо.

Згідно з опитуваннями, значна частина власників BTC придбали монети або у 2017 році, або у 2021 році. Що корелює з піками зростання ціни та частотою згадування у регіональних ЗМІ.

Дані Google Trends
Дані Google Trends

Відповідно до даних Google Trends, найбільший інтерес виявляють жителі західних регіонів, зокрема, у Мангістауській області. Найчастіше інформацію про Біткоїн шукали в період травневого падіння у 2021 році, що було викликано забороною на обіг біткоїна та криптовалют у Китаї та заявами Ілона Маска про шкоду екології.

Дані Google Trends
Дані Google Trends

У поточному році кількість власників біткоїна та криптовалют серед казахстанців скоротилася приблизно до 305 000. Це пов'язано ймовірно з ведмежим ринком і спадом інтересу до цифрових активів. Попри це, на базі технопарку IT-стартапів Astana Hub проводиться робота з підготовки блокчейн-розробників, що стало результатом на запити молодих казахстанців.

Топ-10 країн за кількістю власників біткоїна та криптовалют. Джерело: triple-a.io
Топ-10 країн за кількістю власників біткоїна та криптовалют. Джерело: triple-a.io

Враховуючи, візит голови біткоїн-біржі Binance Чанпена Чжао та його зустріч з президентом Касим-Жомартом Токаєвим, підписання меморандуму про співпрацю, а також отримання Binance тимчасової ліцензії на управління платформою цифрових активів та надання кастодіальних послуг у МФЦА, розвиток індустрії Біткоїн-індустрії бачиться безхмарним. Проте наявний дефіцит електроенергії продовжує залишатися головним фактором стримування для майнінгової галузі.

Це гостьова публікація аналітика Азамата Ахметжанова. Висловлені думки автора є його власними та не обов’язково збігаються з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Марго Паез про пом'якшення наслідків зміни клімату та проблему репрезентації Біткоїна Марго Паез про пом'якшення наслідків зміни клімату та проблему репрезентації Біткоїна Екологиня Марго Паез описує свій шлях до Біткоїна і пояснює, чому інклюзивність – це не просто «ідеологія пробудження». Бекка Братчер 30 березня 2023
Чому ми відкрили Біткоїн-хаб у Белграді Чому ми відкрили Біткоїн-хаб у Белграді Маючи багату історію, Белград еволюціонував до найновішого робочого та презентаційного майданчика Біткоїна. Plumski 29 березня 2023
Контроль над страхом: Біткоїн, суверенітет та домашні пологи Контроль над страхом: Біткоїн, суверенітет та домашні пологи «Я отримав значний суверенітет завдяки Біткоїну, і я однаково радію тому, що моя партнерка зробила те саме, обравши домашні пологи». Конор Чепенік 28 березня 2023