Біткоїн у Казахстані: реалії та виклики

Наскільки популярний Біткоїн у Казахстані, який у нього статус та перспективи.

Глобальний інтерес до Біткоїна та майнінгу не оминув і Казахстан, який за даними Кембридзького центру альтернативних фінансів посідає третю сходинку щодо обчислювальної потужності в мережі Біткоїна після США та КНР.

Дані University of Cambridge
Дані University of Cambridge

У 2021 році за даними компанії TripleА, кількість казахстанців, які володіють біткоїном та криптовалютами, становила близько 325 000 осіб. Це при тому, що оборот таких цифрових активів офіційно заборонено в Казахстані.

Цього року в країні запустили пілотний проєкт для біткоїн-бірж на базі Міжнародного фінансового центру «Астана» (МФЦА), в рамках якого шість торговельних майданчиків отримали ліцензію на надання відповідних послуг. Серед них: Biteeu Eurasia, ATAIX Eurasia, Upbit Eurasia, Xignal&MT, SD Group та Eurasia Blockchain Fintech Group Limited.

Запуск платформи для діяльності біткоїн-бірж на базі МФЦА пов'язаний із юрисдикцією фінансового центру, який діє згідно з англійським правом. У зв'язку з цим використовувати біткоїн або інші криптовалютні активи як оплату за товари або послуги поза МФЦА неможливо.

Згідно з опитуваннями, значна частина власників BTC придбали монети або у 2017 році, або у 2021 році. Що корелює з піками зростання ціни та частотою згадування у регіональних ЗМІ.

Дані Google Trends
Дані Google Trends

Відповідно до даних Google Trends, найбільший інтерес виявляють жителі західних регіонів, зокрема, у Мангістауській області. Найчастіше інформацію про Біткоїн шукали в період травневого падіння у 2021 році, що було викликано забороною на обіг біткоїна та криптовалют у Китаї та заявами Ілона Маска про шкоду екології.

Дані Google Trends
Дані Google Trends

У поточному році кількість власників біткоїна та криптовалют серед казахстанців скоротилася приблизно до 305 000. Це пов'язано ймовірно з ведмежим ринком і спадом інтересу до цифрових активів. Попри це, на базі технопарку IT-стартапів Astana Hub проводиться робота з підготовки блокчейн-розробників, що стало результатом на запити молодих казахстанців.

Топ-10 країн за кількістю власників біткоїна та криптовалют. Джерело: triple-a.io
Топ-10 країн за кількістю власників біткоїна та криптовалют. Джерело: triple-a.io

Враховуючи, візит голови біткоїн-біржі Binance Чанпена Чжао та його зустріч з президентом Касим-Жомартом Токаєвим, підписання меморандуму про співпрацю, а також отримання Binance тимчасової ліцензії на управління платформою цифрових активів та надання кастодіальних послуг у МФЦА, розвиток індустрії Біткоїн-індустрії бачиться безхмарним. Проте наявний дефіцит електроенергії продовжує залишатися головним фактором стримування для майнінгової галузі.

Це гостьова публікація аналітика Азамата Ахметжанова. Висловлені думки автора є його власними та не обов’язково збігаються з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Дослідження Unchained свідчить про приголомшливе зростання володіння BTC серед американських інвесторів, при цьому у 2024 році визначальними будуть ясність регулювання та економічні фактори. Нік Хоффман 03 грудня 2023
Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Есперанто був спробою створити нову мову, якою могли б спілкуватися люди в усьому світі, але його так і не прийняли. Чи спіткає Біткоїн така сама доля? Пол Фокс 03 грудня 2023
Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Чи є прийняття Біткоїна державою чимось позитивним? Чи це поступово зруйнує ті властивості, які ми вважаємо цінними у Біткоїні? Майкл Матулеф 02 грудня 2023