Чи знищать нові податки майнінг у Казахстані?

Чи знищать нові податки майнінг у Казахстані?

Казахстан посідає третє місце у світі за часткою хешрейту Біткоїна. За цим показником він поступається лише США та Китаю. Але нові законодавчі ініціативи передбачають суттєве збільшення податкового навантаження на майнерів. Чи несе це загрозу для майнінг-індустрії в Казахстані?

У чому привабливість Казахстану для майнерів

За даними Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, частка хешрейту Казахстану становить 13,22% від загальносвітового рівня. Лідирують в цьому рейтингу США (37,84%) та Китай (21,11%).

Економіка Казахстану посідає лише 54 місце у світі за розміром ВВП, тому його провідні позиції в майнінгу можуть, на перший погляд, здаватися дещо незвичними. Проте є кілька основних факторів, що сприяють популярності цієї країни серед майнінгових компаній.

В першу чергу, це низька вартість електроенергії. Ціна 1 кВт за годину для бізнесу в Казахстані становить $0,053 (дані GlobalPetrolPrices). Хоча даний рівень не є мінімальним у світі (найнижчі тарифи на електрику в Лівані), цього достатньо для прибуткової роботи майнерів. В комплексі з іншими факторами, це сприяє покращенню конкурентоспроможності Казахстану на глобальному ринку.

Неабияку роль також відіграє географічна близькість до Китаю. Протягом тривалого часу саме Китай був безумовним лідером в цій індустрії. Проте заборона майнінгу у 2021 році спровокувала серйозне падіння хешрейту (зокрема у травні-червні 2021 року).

Відтак велика кількість компаній були змушені терміново шукати нову локацію для відновлення діяльності. Казахстан виявився найкращою опцією з усіх сусідів Китаю. І навіть після значного поновлення частки хешрейту, що припадає на Піднебесну, все ще чимало майнерів надає перевагу Казахстану.

Динаміка хешрейту BTC за останні 3 роки: стабільне довгострокове зростання (за винятком стрімкого падіння в травні-червні 2021 р. Джерело: Coinwarz
Динаміка хешрейту BTC за останні 3 роки: стабільне довгострокове зростання (за винятком стрімкого падіння в травні-червні 2021 р. Джерело: Coinwarz

Насамкінець варто відзначити ліберальне регулювання. У Казахстані були створені досить сприятливі умови для довгострокової роботи майнерів: законодавче визнання цієї діяльності та відсутність значного податкового тиску. Це дало можливість успішно реалізовувати довгострокові проєкти. Але зараз умови планують змінити.

Наскільки збільшаться податки

Якщо раніше ставки податку для майнерів були фіксованими, то з 1 січня 2023 року вони стануть диференційованими і напряму залежатимуть від вартості електроенергії: чим більшим буде тариф на електрику, тим меншою буде ставка. Максимальні ставки сягатимуть приблизно $0,052 за кВт/год, що є досить значним підвищенням з огляду на те, що зараз застосовується єдина ставка в $0,002 за кВт/год.

«З 1 січня 2023 року для майнінгових компаній у Казахстані застосовуватиметься прогресивна шкала ставки плати за цифровий майнінг, що ґрунтується на ціні за 1 КВт*год електроенергії та податку. Сукупна виплата має становити 26 тенге», - пояснюють в Казахстанській асоціації блокчейн-технологій.

В організації впевнені, що це рішення негативно позначиться на інвестиційній привабливості країни.

«Лише цього року було запроваджено оподаткування у вигляді 1 тенге за 1 Квт*ч, а підвищення до сукупних виплат з урахуванням податку до 26 тенге лише погіршує умови ведення бізнесу. Крім того, через наявний дефіцит електроенергії ряд майнінгових компаній уже передислокували свій бізнес до Росії та США. У разі збереження поточних цін на біткоїн та відсутність стабільної подачі електроенергії, прогнозуємо посилення відтоку майнерів із країни», - додали в асоціації.

Втім не все так фатально, оскільки закон передбачає кілька варіантів зменшення податкових зобов’язань для корпоративних майнерів: якщо вони використовуватимуть власні джерела енергії, то буде застосовано ставку $0,02 за кВт/год., в разі використання відновлюваних джерел енергії – можна буде сплачувати ще в 10 разів менше: близько $0,002 за кВт/год.

Чи вплинуть нові ставки на роботу майнерів мірою залежатиме від того, чи може конкретна майнінгова фірма перейти на відновлювані або хоча б власні джерела енергії.

Розглянемо відсоткове зростання вартості електроенергії в Казахстані (з урахуванням податків) заплановане на наступний рік:

  • для майнерів, що зможуть перейти на відновлювані джерела енергії ставка податку не зміниться ($0,002 за кВт/год.), так само як і загальні витрати на електроенергію;
  • для майнерів, що зможуть перейти на власні, але невідновлювані джерела енергії ставка податку зросте до $0,02 за кВт/год., а загальні витрати на електроенергію збільшаться на (($0,053 + $0,02) / ($0,053 + $0,002) – 1) * 100% = 32,7%;
  • для майнерів, що не зможуть перейти на власні джерела енергії (за максимальної вартості електроенергії) загальні витрати на електроенергію збільшаться на (($0,053 + $0,052) / ($0,053 + $0,002) – 1) * 100% = 90,9%.

Як це вплине на майнерів

Потрапляння в першу категорію не створить жодних додаткових проблем для майнерів, у той час як компанії з другої категорії будуть змушені зменшити маржу прибутковості, хоча й залишатимуться потенційно ефективними на ринку. А от майже двократне збільшення витрат на електроенергію для майнінгових компаній із третьої групи може призвести до серйозних збитків із високою вірогідністю аж до продажу обладнання.

Ще один важливий момент у цьому контексті – це оцінка абсолютної вартості електроенергії відносно до популярних «асіків», що використовують майнери. За даними Braiins Mining Insights, гранично припустима вартість електроенергії для основних моделей є наступною:

  • Antminer S9 – $0,05 за кВт/год.;
  • Antminer S17 – $0,10 за кВт/год.;
  • Antminer S19 – $0,13 за кВт/год.;
  • Antminer S19 Pro – $0,15 за кВт/год.

Antminer S9 зазнає збитків навіть за поточного рівня цін, тому збільшення податків остаточно змусить власників даного обладнання припинити видобуток BTC. Antminer S17 може генерувати певний прибуток лише за умов переходу на власні джерела енергії. За реалізації найгіршого сценарію (високої ціни електроенергії та максимальних податкових ставок), майнери на даному обладнанні також можуть стати збитковими. Насамкінець, використання більш сучасного обладнання на зразок Antminer S19 та Antminer S19 Pro дозволить отримувати прибуток навіть за негативного сценарію. З цим погоджуються й аналітики Galaxy Digital Mining, які зазначають:

«Найбільш ефективні майнери залишаються прибутковими й навіть виграють від зниження конкуренції».

Також варто брати до уваги динаміку курсу BTC, який напряму впливатиме на рентабельність майнінгу. Збільшення середнього часу на видобуток блоку понад нормативні 10 хвилин також ілюструє фінансові проблеми у багатьох майнерів останнім часом.

Зміна періоду на видобуток блоку: зростання часу та відхилення від нормативного рівня в 10 хвилин. Джерело: Glassnode.
Зміна періоду на видобуток блоку: зростання часу та відхилення від нормативного рівня в 10 хвилин. Джерело: Glassnode.

Висновки

Підбиваючи підсумки варто відзначити, що вплив нового податкового регулювання в Казахстані значною мірою залежатиме від того, чи зможуть конкретні майнінгові компанії перейти на власні чи відновлювані джерела енергії. Якщо так – вплив нових податків буде помірним. Якщо ні – власники старих й менш ефективних «асіків» можуть зазнати збитків.

Також слід очікувати більшої концентрації майнінгових потужностей у основних учасників ринку, що матимуть можливість перейти на власні джерела енергії й використовувати найсучасніше обладнання.

Хоча індустрія майнінгу може значною мірою трансформуватися, Казахстан ймовірно залишиться одним із лідерів у цій сфері. Річ у тому, що майнінг приносить країні близько $15 млн податкових надходжень за квартал. Окрім того, конкуренція з боку інших країн та тиск на рентабельність під час рецесії змушуватимуть уряд Казахстану до збереження задовільних умов для майнерів.

Чому квантові комп’ютери не загрожують Біткоїну Чому квантові комп’ютери не загрожують Біткоїну Квантові комп’ютери є однією з інноваційних технологій у сфері обчислювальної техніки. Через надзвичайно високу продуктивність, багато хто вважає, що вони можуть нести загрозу блокчейну Біткоїна. Але це не так. Дмитро Харьков 24 березня 2023
ChatGPT у Біткоїн-індустрії: можливості та ризики ChatGPT у Біткоїн-індустрії: можливості та ризики Однією з головних технологічних новин цього року стала поява чат-боту зі штучним інтелектом – ChatGPT. Попри очевидні перспективи, застосування його функціоналу може бути як корисним, так і небезпечним для біткоїнерів. Дмитро Харьков 22 березня 2023
Джек Дорсі: рольова модель біткоїнера Джек Дорсі: рольова модель біткоїнера Інноваційність та бажання змінити світ на краще – одні з головних рис біткоїнерів. Останнім часом їх уособленням став співзасновник Twitter та виконавчий директор Block, Inc. Джек Дорсі. Дмитро Харьков 20 березня 2023