Що таке біткоїн-гаманці?

Що таке біткоїн-гаманці?

Біткоїн-гаманці – це апаратні продукти або програмне забезпечення, що працює на мобільних пристроях, в інтернеті або через додатки.

Одні з найпопулярніших апаратних біткоїн-гаманців це пристрої Trezor і Ledger. Також варто згадати мобільний додаток Blue Wallet і настільний додаток Wasabi Wallet.

Ledger

Зберігання біткоїнів у безпечному місці має свої цікаві особливості. Це тому, що біткоїни фізично ніде не «зберігаються». Оскільки їх сутність виключно цифрова, вони не лежать у банківських сховищах та під матрацами. Вони доступні через біткоїн-адреси, які вимагають набір цифрових ключів для входу. Отже, питання про те, як безпечно зберігати біткоїни, завжди зводиться до безпеки цих ключів.

Billfodl

Продукти Billfodl можуть краще зберігати закритий криптографічний ключ або seed-фразу для відновлення, ніж запис їх на папері, який легко пошкоджується вогнем або водою.

Кожна Біткоїн-адреса має два ключі: «відкритий ключ» і «закритий ключ». Біткоїн-адреси отримують з відкритих ключів, і вони є загальнодоступними. Уявіть, що ви з кимось поділилися своєю адресою електронної пошти: вони можуть надіслати вам електронний лист, але не можуть увійти до вашої електронної пошти, щоб прочитати листи. Так само ніхто не може зайти в гаманець і забрати з нього біткоїни за допомогою відкритого ключа; його можна використовувати тільки для відправлення біткоїна. Тож ним безпечно ділитися.

Закритий ключ, з іншого боку, надає можливість доступу до біткоїнів, що належать певній біткоїн-адресі. Це ключ, який потрібно зберігати в надійному місці.

cypher wheel

CypherWheel є ще одним надійним способом зберігання конфіденційної інформації, такої як закриті ключі.

Перш ніж заглибитись у дискусію, варто зазначити, що люди, які не хочуть контролювати свої закриті ключі, не зобов'язані це робити. Хоча рекомендується, щоб Біткоїн-користувачі зберігали контроль над своїми ключами, існують альтернативи, які цього не вимагають, наприклад, Cash App та біткоїн-біржі, такі як Binance.Більшість бірж мають вбудовані гаманці для введення та виведення різних активів.

Вносячи біткоїни до гаманця біржі, користувач, по суті, також передає контроль за своїми монетами біржі. Це пов'язано із певним ризиком. Деякі біржі виявилися вразливими до злому, тоді як інші, менш авторитетні, втратили або навіть вкрали кошти користувачів.

Як правило, не рекомендується зберігати свої активи на біржі як основному сховищі. Зрештою, принципи, що призвели до створення самого Біткоїна, ґрунтуються на принципах фінансової свободи та особистої відповідальності. Зберігання закритих ключів у руках людей, яким вони належать, відповідає тим самим принципам.

Апаратні гаманці

CoolWallet

Апаратний гаманець CoolWallet S підключається до програми CoolBit X Crypto (iOS/Android) через Bluetooth.

Багато хто вважає апаратні гаманці найбезпечнішим способом захистити право власності на біткоїни. Ці гаманці, як випливає з назви, мають форму фізичного пристрою, що захищає ключі користувача, шифруючи всю інформацію, та надає доступ користувачеві через пароль або seed-фразу.

Найбільш важливою якістю апаратних гаманців є фізичний захист закритих ключів, а не їх захист на комп'ютері. Це те, що робить їх безпечнішими, ніж будь-який інший тип гаманця.

Видаливши ці ключі з комп'ютера, підключеного до інтернету, малоймовірно, що хакери або шкідлива програма зможуть вкрасти закриті ключі.

Всі хороші апаратні гаманці генерують ключі всередині гаманця, щоб уникнути такого ризику.

Якщо ви зберігаєте копію вашого закритого ключа на комп'ютері, а також на аркуші паперу, то захист пов'язаних з ним біткоїнів зникне щойно закритий ключ буде вкрадено з одного з цих місць.

Такі паперові гаманці є копіями, надрукованими на аркушах паперу. Зокрема, ці типи гаманців мають закритий ключ, біткоїн-адресу і QR-код, що представляє кожен з них, надруковані для зручності перегляду на папері. Цей метод безпечного зберігання біткоїнів зазвичай не рекомендується через складність безпечного створення ключів. Якщо користувач хоче створити паперовий гаманець, йому, наприклад, необхідно вжити додаткових запобіжних заходів, щоб комп'ютер, з якого генеруються ключі, не був заражений вірусами.

Програмні гаманці

Программные кошельки

Будь-який гаманець, що не має фізичного формату, може вважатися програмним гаманцем (за винятком мозкових гаманців (brain wallets), але їх може бути складно захистити, і зазвичай їх не рекомендують використовувати). Проте, враховуючи природу програмного забезпечення, такі типи гаманців можуть існувати на будь-якому комп'ютері, і навіть на мобільних телефонах. Деякі програмні гаманці, що називаються веб-гаманцями, існують у вигляді програм, доступних через веббраузер.

Програмні гаманці зазвичай використовують шифрування та інші заходи безпеки для захисту закритих ключів на пристрої. Вони вважаються безпечними, якщо вони розроблені на основі експертної оцінки та з відкритим вихідним кодом, або надійним програмістом або організацією, і всі вони, як правило, мають одну мету: відправлення біткоїнів з однієї адреси на іншу. Деякі програмні гаманці, такі як Wasabi Wallet та Samourai Wallet, пропонують розширені параметри конфіденційності.

Програмні гаманці завжди працюють з апаратним забезпеченням певного типу – це може бути мобільний телефон, ноутбук або пристрій апаратного гаманця.

Програмні гаманці, незалежно від того, на якому пристрої вони знаходяться, не такі безпечні, як апаратні гаманці, враховуючи їхній цифровий характер. Утім перевага програмних гаманців полягає в тому, що їх простіше використовувати для відправлення біткоїнів. Ось кілька простих порад, як легко використовувати ваші BTC маючи біткоїн-гаманець:

Надсилання

Надсилання біткоїнів на іншу адресу – це процес передачі права власності на певну суму BTC. Для цього потрібно підписати транзакцію з відповідним закритим ключем, щоб насамперед довести, що він ваш. Вам потрібно буде знати адресу, на яку ви надсилаєте кошти, та комісію, яку ви хочете додати за встановлення пріоритету.

Отримання

Адреса призначення потрібна для відправлення біткоїн-транзакції. Вона представлена у вигляді рядка буквено-цифрового тексту або QR-коду, тому важливо двічі перевірити точність, оскільки одна помилка призведе до втрати коштів. Завжди використовуйте гаманець, який генерує нову адресу одержувача для кожного платежу, інакше відправник зможе побачити ваш баланс.

Не твої ключі, не твої монети

Якщо ви впевнені у своїй здатності захистити та зробити резервну копію ваших власних закритих ключів, тоді вам слід взяти біткоїни під пряме зберігання, а не залишати їх на біржі або в централізованому гаманці, такому як Cash App або на Binance, яка контролює ваш доступ до них або, можливо, навіть позичає їх іншим.

Відкладання сатоші (тихенько)

Ви ж не називаєте всім свій банківський баланс — тому нікому не кажіть, скільки біткоїнів у вас є (за винятком планування спадщини або юридичних/податкових зобов'язань). Це привертає небажану увагу та збільшує ймовірність фізичних загроз.

Майте на увазі, що програмні гаманці — не найкращий варіант для зберігання біткоїнів у сховищі протягом тривалого часу, особливо у великих кількостях. Апаратний гаманець, повністю відключений від доступу в Інтернет, часто є кращим методом.

Який Біткоїн-гаманець краще використовувати?

Який би гаманець ви не обрали, Біткоїн пропонує перший приклад обмежених цифрових одиниць, які користувачі можуть перевірити без центрального органу. Завдяки розумному поєднанню математики, коду та стимулів учасники мережі забезпечують кінцеву пропозицію як частину ідеально збалансованої системи Біткоїна. Додаткові прості поради та рекомендації щодо використання біткоїнів можна знайти у наших туторіалах та гайдах.

Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами У міру того, як Біткоїн стає все більш інтегрованим у повсякденне життя, ознайомтеся з деякими простими порадами, які допоможуть зберегти ваш біткоїн під час подорожей. Unchained Capital 18 травня 2024
Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Як використовувати мультипідпис, щоб усунути окремі точки відмови та підвищити безпеку ваших біткоїн-активів. Unchained Capital 05 травня 2024
Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Отримавши важко зароблену винагороду за видобуток біткоїна, майнери повинні вирішити, як зберігати свої прибутки. Це докладний посібник із самостійного зберігання для тих, хто забезпечує роботу мережі Біткоїна. Unchained Capital 28 квітня 2024