Lugano Plan B: основні меседжі конференції

Lugano Plan B: основні меседжі конференції

20-21 жовтня у Лугано (Швейцарія) відбувся масштабний форум Lugano Plan B за участю провідних Біткоїн-експертів зі всього світу. Розглянемо основні ідеї та теми, що обговорювалися на форумі.

Про Lugano Plan B

Наприкінці минулого тижня у швейцарському Лугано відбулася велика щорічна Біткоїн-конференція Plan B. Більшість гостей форуму була з Західної та Центральної Європи, хоча окремі спікери представляли США, Велику Британію, Африку та інші регіони світу.

Конференція тривала два повних дні: 20 та 21 жовтня. Було організовано декілька сцен та додаткових локацій для виступів, панельних дискусій та неформального обговорення. Вартість квитків на форум коливалася від 99 швейцарських франків ($111) для студентів до 3499 франків ($3917) для VIP-гостей. Серед відомих спікерів цього року були присутні Адам Бек, Джеймсон Лопп, Нік Сабо, Паоло Ардоіно, Джакомо Зукко та багато інших.

Lugano Plan B: основні меседжі конференції
Помаранчева пігулка на форумі у Лугано. Джерело: Maxx у соцмережі Х

Біти чи сатоші?

Досить цікава дискусія відбулася між гендиректором Blockstream Адамом Беком та CEO ZuckBucks Джакомо Зукко. Наразі вже для всіх очевидно, що вартість біткоїна стала занадто високою, щоб зручно використовувати BTC для вимірювання цін для звичайних (невеликих) товарів та послуг. Тож є сенс використовувати менші одиниці виміру. Але які?

Сьогодні є два основних варіанти: біти та сатоші. Почнемо з сатоші, яка дорівнює одній стомільйонній частині біткоїна та є найменшою одиницею виміру на базовому рівні блокчейну (наприклад, мікросатоші можна застосовувати, але лише на другому рівні, зокрема у Lightning Network).

Джакомо Зукко виступає за використання сатоші як базової одиниці виміру вже на теперішньому етапі. На його думку, це також доречно і з огляду на те, що протокол Біткоїна побудований навколо сатоші. Зокрема винагорода за блок зменшуватиметься вдвічі, доки не досягне 1 сатоші (орієнтовано у 2136 році). Після цього майнери вже не отримуватимуть субсидію за видобуток блоку (їхня винагорода включатиме лише комісії). Хоча сатоші можуть бути не дуже зручними для використання для новачків у світі Біткоїна, перехідний період не має бути надскладним.

Проте Адам Бек іншої думки. Він вважає, що доречніше орієнтуватися на використання бітів. BIT (у контексті ціни біткоїна) – це одна мільйонна частина BTC, тобто біт у 100 разів більше за сатоші. Тож ця одиниця виміру може бути зручнішою для широкого загалу з низки причин. По-перше, він може бути виражений у традиційній формі з двома знаками після коми (за аналогією з фіатними валютами): наприклад, 5,25 BIT. По-друге, за визначенням біт значно раніше досягне паритету з доларом США (коли біткоїн сягне $1 млн), що також зробить його застосування зручним і зрозумілим для більшості населення.

Lugano Plan B: основні меседжі конференції
Дискусія Адама Бека та Джакомо Зукко. Джерело: Lugano Plan B

Загалом очевидно, що дискусія щодо того, що краще: біти чи сатоші – це більше питання зручності та стратегії. Ймовірно, що на перших етапах біти можуть бути зручніші, а надалі все почнуть вимірювати у сатоші. А у дуже віддаленому майбутньому люди можуть перейти навіть на мікросатоші. Остаточне рішення залежатиме від масштабу цін та переваг населення.

Біткоїн та Глобальний Південь

Все більша роль Біткоїна на Глобальному Півдні та все більша роль Глобального Півдня у розвитку Біткоїн-екосистеми активно оборювалися на форумі. Зокрема учасники панельної дискусії Обі Нвосу, Росело Лопес, Герман Вів’єр та інші ділилися власним досвідом й баченням щодо останніх трендів стосовно використання Біткоїна у країнах, що розвиваються.

Більшість експертів погоджуються, що Африка може стати основним континентом-драйвером гіпербіткоїнізації у найближчому майбутньому. Серед основних причин: стрімко зростаюче населення, недовіра до фіатної системи (у тому числі через інфляцію та девальвацію національних грошових одиниць) та значний попит на надійні та технологічні рішення. Тож не дивно, що Нігерія демонструє максимальний інтерес до біткоїна останніми місяцями з усіх країн світу.

Впровадження біткоїна на Глобальному Півдні стрімко зростає, оскільки людей в цих регіонах все більше приваблюють переваги, які може запропонувати Біткоїн. Зокрема багато людей на Глобальному Півдні не мають доступу до традиційних банківських послуг. Біткоїн може надати їм спосіб надсилати та отримувати гроші без необхідності мати банківський рахунок.

Грошові перекази з-за кордону є важливим джерелом доходу для багатьох людей на Глобальному Півдні. Біткоїн (особливо Lightning Network чи сервіси на зразок Strike) може здешевити й прискорити відправлення та отримання грошових переказів. Біткоїн може сприяти економічному зростанню у регіоні, полегшуючи компаніям та підприємцям ведення бізнесу, а людям – інвестування та заощадження.

Екологічний майнінг

Відразу декілька виступів та обговорень другого дня форуму були присвячені екологічному майнінгу. Зокрема співзасновник французької майнінгової компанії BigBlock Datacenter Себастьян Госпіллу в черговий раз спростував міфи про нібито екологічні загрози, що створюють майнери. Насправді видобуток біткоїнів не сприяє зростанню викидів CO2, а частка екологічного майнінгу постійно зростає й вже перевищує 50%.

Експерти підкреслювали здатність майнінгу сприяти трансформації цілих галузей. Зокрема гідроенергетика вже зазнає чималих позитивних змін, і вони можуть розвиватися й надалі, якщо уряди багатьох країн не чинитимуть перешкод у цій сфері. Майнінг може бути корисним у впровадженні найсучаснішого обладнання, виборі стратегічно правильних рішень для будівництва гідроспоруд, а також використання надлишків електроенергії, які завжди існують через циклічність енергоспоживання.

Lugano Plan B: основні меседжі конференції
Видобуток біткоїнів на гідроспорудах в Італії. Джерело: CoinDesk.

У такий спосіб майнери можуть отримати додатковий доступ до дешевої та екологічно чистої електроенергії, а національні енергосистеми можуть досягти економічної та технологічної трансформації. Насамкінець споживачі можуть виграти через стабільне постачання енергії та її нижчу собівартість. Проте всі ці переваги необхідно послідовно пояснювати й підтверджувати фактами, адже більшість популярних ЗМІ продовжують регулярно повторювати міфи про нібито зв'язок між майнінгом та зміною клімату, ігноруючи об’єктивні дані.

Висновки

Загалом форум Lugano Plan B виправдав очікування експертів та Біткоїн-ентузіастів. Спікери та учасники івенту обговорили нагальні теми та наголосили на необхідності розвитку Біткоїн-освіти для поширення Біткоїна як у розвинених країнах, так і тих, що розвиваються. Біткоїн традиційно об’єднує економічні, правові, технологічні та навіть філософські теми, тож кожен може почерпнути щось нове й продовжити свій шлях «кролячою норою».

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024