Oslo Freedom Forum: Біткоїн, свобода та демократія

Oslo Freedom Forum: Біткоїн, свобода та демократія

Цього тижня в Осло (Норвегія) відбулася велика конференція, присвячена захисту прав людини та боротьбі з різними проявами тиранії. Біткоїн традиційно розглядається як основний інструмент досягнення глобальної фінансової свободи.

Чому диктатори атакують фінансову свободу?

Одна з панелей, модератором якої був директор зі стратегічного розвитку Human Rights Foundation Алекс Гладштейн, була присвячена репресіям диктаторів проти будь-яких проявів фінансової свободи. Спікери, серед яких були Анна Чехович, Фаріда Набурема та Нетан Ло, дійшли згоди, що диктатори прагнуть зберегти повний контроль над своїми народами й державою. Фінансова свобода може призвести до зростання економічної самостійності громадян, що своєю чергою може підірвати авторитет диктатора і його режиму.

Oslo Freedom Forum: Біткоїн, свобода та демократія

Диктатори часто використовують свої посади для особистого збагачення. Вони контролюють фінансові ресурси країни й використовують їх для власних цілей, зводячи до мінімуму ймовірність конкуренції та незалежного контролю над фінансами. Вони розуміють, що фінансова свобода може сприяти розвитку громадянського суспільства та опозиції до диктаторського режиму. Тож такі тирани часто обмежують фінансові свободи, щоб ускладнити фінансування та організацію опозиційних груп.

Проте спікери навели чимало практичних прикладів, як Біткоїн дозволяє змінити статус-кво та зберегти контроль над фінансовими ресурсами навіть в умовах авторитарних та тоталітарних режимів. Внаслідок цього створюються умови для появи та розвитку альтернативних поглядів на соціально-економічне й політичне життя. Неможливість підтримання повністю закритих фінансових та інформаційних систем робить падіння таких режимів лише питанням часу.

Децентралізовані соціальні мережі

Засновник Damus (застосунку для децентралізованої мережі Nostr) Вільям Кесерін поділився власним баченням щодо розвитку децентралізованих соціальних мереж. Спікер пояснив, що Nostr – це відкритий протокол, який має на меті створити стійку до цензури глобальну мережу обміну даними, в першу чергу зосереджуючись на вдосконаленні соціальних мереж. Протокол не покладається на центральний сервер, а натомість кожен користувач може запустити власний клієнт. Використовуючи цей клієнт, користувачі публікують контент, підписуючи його своїм приватним ключем і надсилаючи на інші сервери, які потім ретранслюють цей контент.

Oslo Freedom Forum: Біткоїн, свобода та демократія

Nostr фактично унеможливлює цензуру через відсутність єдиного контролю над платформою. До того ж немає жодних вимог щодо підтвердження особистості чи надання документів, тож користувачі самі вирішують, чи використовувати справжнє ім’я, чи псевдонім. Кожен може мати необмежену кількість Nostr-акаунтів та віртуальних особистостей.

Вільям Кесерін також згадав про тиск з боку Apple щодо вимоги про вилучення функції zaps, через яку користувачі здійснюють мікроплатежі у сатоші (на зразок чайових) авторам постів чи цифрового контенту. Apple вимагає у Damus або надати ліцензію, або вилучити цю функцію. Проте автори проєкту ставлять на перше місце свободу користувачів та готові до того, що їхній застосунок буде виключений з App Store. Джек Дорсі також висловився на підтримку децентралізованої соціальної мережі Nostr та застосунку Damus.

Lightning Network на ринках, що розвиваються

Співзасновниця та гендиректорка Lightning Labs Елізабет Старк розповіла про зміни на глобальних ринках і унікальну роль, що відіграє останнім часом протокол другого рівня Біткоїна Lightning Network. Він дозволяє виконувати платежі в режимі реального часу з мінімальними комісіями. Це особливо актуально для мікроплатежів або повсякденних транзакцій, які зазвичай необхідні для забезпечення життєвих потреб. Використання Lightning Network може допомогти зменшити витрати на транзакції та зробити їх більш доступними для населення.

Oslo Freedom Forum: Біткоїн, свобода та демократія

У країнах, де значна частина населення не має доступу до традиційних банківських послуг, мережа Lightning може стати ключем до фінансової справедливості. Доступ до цифрових гаманців та забезпечення можливості здійснювати міжнародні платежі можуть забезпечити населенню умови для ведення бізнесу та обміну ресурсами без необхідності в банківському рахунку.

Елізабет Старк підкреслила, що такі корпорації, як Apple та Google наразі мають безпрецедентну економічну владу, й один зі способів захисту від їх тиску – це використання децентралізованих рішень. Більшість інновацій зараз відбувається саме на другому рівні блокчейну Біткоїна. Попри значні відмінності між країнами щодо легального визначення статусу Біткоїна та Lightning Network, їхні технологічні та економічні характеристики сприятимуть глобальному економічному зростанню та демократизації суспільного життя.

Біткоїн, децентралізовані технології та демократія

У панелі, у якій модератором була технічний оглядач CNBC Маккензі Сігалос, взяли участь гендиректорка Bitcoin Magazine Україна Вікторія Зайченко та CEO TBD Майк Брок. Вони аналізували, яким чином Біткоїн практично допомагає країні, що стикається з безпрецедентними викликами з боку авторитарного та імперіалістичного режиму.

Oslo Freedom Forum: Біткоїн, свобода та демократія

Вікторія Зайченко підкреслила, що Біткоїн допоміг підтримати фінансову стабільність України та багатьох жителів від самого початку повномасштабного вторгнення, коли банківська система не мала змоги нормально функціонувати. До того ж донати у біткоїнах дозволили консолідувати зусилля людей і організацій з усього світу, які підтримують українців (у тому числі армію та гуманітарні потреби). Загалом понад $200 млн допомоги у BTC та інших цифрових активах надійшло на офіційні біткоїн-адреси уряду та недержавних організацій з лютого 2022 року.

Майк Брок висловив повну підтримку народу України та зазначив, що біткоїн – це гроші свободи, які уможливлюють координацію громадянського суспільства. У такий спосіб традиційні демократичні інститути стають гнучкішими та можуть оперативно відповідати на зовнішні виклики. На питання Маккензі Сігалос щодо технологічних розробок на основі Біткоїна, Майк Брок підкреслив, що немонетарне використання Біткоїна і його блокчейну зростає, адже це найдецентралізованіша та захищена цифрова мережа в історії людства.

Підсумки

Форум в Осло розкрив значення Біткоїна як технології та універсальних грошей, що забезпечують свободу кожної людини. Децентралізація, стабільність та приватність стають дедалі важливішими під час боротьби з авторитарними та репресивними режимами.

Oslo Freedom Forum: Біткоїн, свобода та демократія

Приклад України стає визначальним і для інших країн у контексті швидкої трансформації фінансової та економічної системи. Розвиток Lightning Network та децентралізованої соцмережі Nostr свідчать про сталий розвиток Біткоїн-екосистеми та залучення нових учасників максимальними темпами.

Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Біткоїн-стартапи з кожним роком все більше цікавлять інвесторів. Це відбувається не лише тому, що від них очікують прибутковості на рівні BTC, а й тому, що Біткоїн дедалі більше інтегрується у глобальну фінансову систему. Володимир Гришенко 18 червня 2024
Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна 13–15 червня у Празі (Чехія) відбулася щорічна масштабна Bitcoin-only конференція, що зібрала учасників зі всієї Європи, а спікерів – із різних регіонів світу. Лідери думок у черговий раз окреслили пріоритети розвитку Біткоїн-екосистеми на найближчі роки. Дмитро Харьков 17 червня 2024
Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024