Bitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітет

Bitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітет

Біткоїн-розробники Гліб Науменко та Андрій Хаврюченко поділилися своїми думками щодо розвитку Біткоїн-екосистеми, а також методами забезпечення персонального суверенітету.
Bitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітетBitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітет

Гліб Науменко про історію Біткоїна та останні тенденції

Черговий мітап, що відбувся 24 березня у Львові, розпочався з виступу відомого Біткоїн- та Lightning-розробника Гліба Науменка. Виступ спікера складався з екскурсу в історію Біткоїна, а також з розповіді про новітні технології та розробки як на базовому, так і на другому рівні блокчейну Біткоїна.

Гліб Науменко розпочав розповідь про історію Біткоїна з Джона Лока – одного із засновників класичного лібералізму. Цей філософ запропонував цілісну систему, що вказувала на небезпеку концентрації влади. Натомість він продемонстрував переваги вільної взаємодії між людьми та важливість захисту прав приватної власності.

Bitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітет
Гліб Науменко

Також згадувалися представники Австрійської школи економіки, зокрема, Людвіг фон Мізес (який, до речі, народився у Львові) та його учень та послідовник Август фон Гаєк. Мізес ще на початку 1920-х років попереджав про неминучий крах соціалізму через неможливість раціонального розподілу ресурсів. Гаєк же окреслив низку небезпечних тенденцій у західному суспільстві, які загрожують вільному ринку та цивілізаційному розвитку (про це він докладно написав у своїй книзі «Шлях до рабства», що минулого року була опублікована українською).

Наприкінці XX століття ключову роль почали відігравати шифропанки, які розробляли практичні технологічні рішення, що дозволяли забезпечити конфіденційність переписування та обміну інформацією між учасниками. Згодом всі ці ідеї, а також багато інших (наприклад, теорію ігор та Hashcash Адама Бека) об’єднав Сатоші Накамото – легендарний винахідник Біткоїна.

Гліб Науменко окремо зупинився на децентралізації та ефективному взаємному контролі, що забезпечується у мережі Біткоїна взаємодією майнерів, користувачів, бірж та торговельних платформ. Тож жоден з учасників не може змусити інших відмовитися від поточної версії Біткоїна, якщо немає загального консенсусу щодо беззаперечних переваг змін, що пропонуються. Загалом певний консерватизм присутній, але він цілком виправданий з огляду на важливість стабільності роботи блокчейну та балансування потреб усіх учасників.

«Наразі основні інновації відбуваються на другому рівні. Тобто базовий рівень блокчейну Біткоїна ми майже не змінюємо, а відповідальність за нові рішення делегуємо стартапам та компаніям», – пояснює Гліб Науменко.

Lightning Network уособлює розв’язання проблеми масштабованості Біткоїна без необхідності збільшувати розмір блоку. Як результат – користувачі можуть здійснювати миттєві транзакції за мінімальними комісіями, а також мають певні переваги в контексті приватності.

Гліб також зупинився на таких протоколах, як Taro та RGB, що розширюють функціонал Біткоїна. Taro дозволяє здійснювати операції зі стейблкоїнами на блокчейні Біткоїна, а RGB ефективно реалізує систему смарт-контрактів та навіть уможливлює створення месенджерів чи соцмереж. Отже, екосистема Біткоїна продовжує динамічно розвиватися з урахуванням останніх технологічних тенденцій та принципів приватності, децентралізації та неінфляційної грошової системи.

Андрій Хаврюченко та основи персонального суверенітету

Доповідь другого спікера була доволі неочікуваною та нестандартною. Втім Андрій Хаврюченко виявив надзвичайно глибоке розуміння індивідуальної свободи, запропонувавши способи її фактичної реалізації, а також варіанти захисту від можливих зазіхань.

Спікер підкреслив, що індивідуальний суверенітет будь-якої людини потребує використання стійких до цензури грошей – біткоїна, а також стійкої до цензури здатності захищати себе – вогнепальної зброї. Поєднання цих інструментів може дозволити протидіяти як індивідуальній, так і інституційній агресії (наприклад, з боку урядів). Використання так званої «м’якої сили» є найбільш доречним для попередження та максимально ефективного відновлення справедливості (тобто мирного взаємоіснування між людьми).

Взаємозв’язок між Біткоїном та законним правом на володіння й використання вогнепальної зброї для самозахисту стає зрозумілим через розгляд сутності персонального суверенітету. Він означає верховну владу над своїм тілом, діями, власною працею та її результатами (включаючи добровільний обмін з іншими людьми). Суверенітет може бути de jure (юридичне визнання такого права) та de facto (наявність фактичних та дієвих інструментів його реалізації).

Bitcoin Meetup Lviv: тренди Біткоїн-індустрії та персональний суверенітет
Андрій Хаврюченко

Андрій також зазначив важливість прав у тих соціальних ситуаціях, коли виникають конфлікти між людьми щодо обмежених ресурсів. Особливої ваги набувають загрози від сили, що переважає. За таких умов у жертви агресії є два основних варіанти поведінки: боротися або тікати. Реалізація будь-якої з цих стратегій потребує ресурсів, а також їх вчасного накопичення та застосування. У більшості випадків ефективний захист власних прав також вимагає координації з іншими людьми, що мають спільні або схожі інтереси.

Спікер використав теоретичну модель нобелівської лауреатки Елонор Остром щодо управління групами. Децентралізована система Біткоїна та успішні кейси проєктів, що реалізовані на різних рівнях, доводять переваги рішень, що формуються на основі вільного вибору людей без державного чи будь-якого іншого централізованого примусу. Аналогічно й використання права на самозахист за допомогою вогнепальної зброї слідує цим самим принципам.

Андрій також навів декілька прикладів у контексті агресії з боку РФ, щоб довести актуальність та коректність такого підходу до організації взаємодії осіб чи груп. Зокрема існування розгалуженої системи приватного страхування створило б максимальну мотивацію для страхових агенцій щодо попередження чи подолання наслідків вторгнення у максимально стислі терміни.

«Персональний суверенітет – це навичка. Її можна і треба тренувати», – підсумовує Андрій Хаврюченко.

Біткоїн та вогнепальна зброя слугують основними інструментами розвитку і захисту персонального суверенітету, і це безперечно буде залишатися актуальним і у післявоєнний період, впевнений спікер.

Висновки

На львівському мітапі як ніколи відчувалася атмосфера свободи, що несе Біткоїн. Гліб Науменко зупинився на теоретичних та технічних аспектах, що роблять Біткоїн унікальним цифровим активом із найвищим ступенем захисту від цензури. Андрій Хаврюченко продемонстрував, як Біткоїн та вогнепальна зброя становлять дві основи персонального суверенітету.

Захід відбувся за підтримки партнерів Bitcoin Magazine Україна: Human Rights Foundation та White Rock Management. Також під час мітапу було розіграно два сертифікати на придбання продукції виробника апаратних біткоїн-гаманців Coinkite. Команда Bitcoin Magazine Україна планує й надалі розширювати географію івентів та розвивати Біткоїн-спільноту в нашій країні.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024