Цифрова «друга поправка»: збереження права на Біткоїн

Цифрова «друга поправка»: збереження права на Біткоїн

Аналіз необхідності захисту права людей використовувати Біткоїн на законодавчому рівні та чому це неминуча боротьба.

Право на зброю, закріплене Другою поправкою, можна назвати однією з національних особливостей США як держави. Дехто скаже, що без неї США так і залишилися б заокеанською Європою. І те, що зараз відбувається з регулюванням біткоїна, може стати такою ж правовою опорою нації США.

Право «зберігати та носити зброю» було закріплено для забезпечення національної оборони, стримування федеральної тиранії та розподілу влади між людьми, штатами та федеральним урядом. Антифедералісти вважали, що централізована постійна армія, створена Конституційними зборами, дає федеральному уряду надто багато влади та потенціал для жорстких утисків. У 2008 році Верховний суд у справі «Округ Колумбія проти Геллера» постановив, що Друга поправка захищатиме право людини на носіння зброї з метою самооборони. Це рішення було поширено на державні та місцеві закони у 2010 році у справі «Макдональд проти міста Чикаго». Але ми не будемо в це заглиблюватися. Поговоримо про те, як це пов'язано з Біткоїном.

Останні п'ять років можна схарактеризувати як важкі для американських біткоїнерів і особливо майнерів. Цінності вільного ринку та дешева електроенергія (остання, мабуть, більшою мірою) створили величезний ринок і величезну спільноту для компаній, які займаються майнінгом біткоїна. Разом з тим, невизначеність у податковому регулюванні вкрай ускладнила життя цим компаніям. Неможливо вести бізнес, не знаючи як правильно звітувати про податки. Це зробило США більш схожими на країну третього світу з погляду ведення бізнесу.

Крім того, відчувався сильний тиск законопроєкту MiCa Європейського Союзу, який визначав майже всі аспекти економіки Web3. Справжній плід європейської бюрократії. Дехто каже, що регулювання суворе і незручне, але принаймні воно приносить певність. Багато компаній після цього почали відкривати філії в ЄС з перспективою повного релокейту. Здавалося, що США втрачають криптовалюту.

Але протягом останніх кількох місяців відбулися деякі події, і як юрист, я думаю, що вони можуть мати революційні наслідки. Йдеться про ініціативу щодо права на майнінг. Satoshi Action Fund опублікував типовий законопроєкт «Право на майнінг», який має на меті захистити комерційні операції з майнінгу криптовалюти від місцевого контролю та регулювання. Серед основних положень цього законопроєкту:

  • Заборона місцевим органам ухвалювати постанови про зонування та шум, які можуть обмежити роботу майнінгових підприємств.
  • Обмеження контролю діяльності з майнінгу зі сторони регуляторів комунальних підприємств та встановлення відповідних тарифів на електроенергію з урахуванням витрат, впливу на мережу та інших споживачів.

Декілька штатів вже ухвалили або запропонували аналогічні законопроєкти, у тому числі Арканзас, Монтана, Міссурі, Міссісіпі, Луїзіана та Вірджинія. Ці закони спрямовані на захист майнінгу криптовалюти від державного втручання та регулювання. Загальна мета цих зусиль – встановити «фундаментальне право на Біткоїн», яке не дозволить штатам та населеним пунктам обмежувати чи керувати індустрією криптомайнінгу.

І Друга поправка, і законопроєкти про «право на майнінг» ґрунтуються на бажанні обмежити втручання уряду та захистити права особи/держави. Обидва мають на меті збалансування влади між федеральним урядом, штатами та населенням/приватними організаціями. Вони поділяють одні й самі цінності. І вони можуть призвести до схожих наслідків.

Аналогічним чином зараз постає питання централізації чи децентралізації права на майнінг криптовалют. З одного боку, деякі штати та сенатори намагаються обмежити або регулювати майнінг через екологічні проблеми та навантаження на електромережі. З іншого боку, Satoshi Action Fund та інші лобісти виступають за право на майнінг, відстоюючи децентралізований підхід без надмірного втручання уряду.

У разі успіху ініціатива Satoshi Fund може дати поштовх розвитку економіки Web3 у США, порівняно з підйомом після Першої світової війни. І що найцікавіше, ця ініціатива означає, що, можливо, Web3 не потребуватиме ретельно розробленого регулювання. Достатньо мати основу та залишити все інше ринку. Цей підхід докорінно відрізняється від підходу Європейського Союзу. Не можу сказати, що краще, але впевнений, що різноманітність може призвести до конкуренції в регулюванні. А будь-яка конкуренція – на благо суспільства.

Право на зброю стало революційним для США. Воно було орієнтоване на зовнішніх ворогів, але фактично дозволяло людям захищати незалежність і свободу. Право на майнінг чи фундаментальне право на Біткоїн більше орієнтоване на фінансову свободу.

Як неамериканський юрист, останні кілька років я був налаштований дуже песимістично. Я думав, що це вже не та країна, що раніше. Біткоїн-спільнота стикається з зовсім іншою реальністю, ніж попередні покоління, яким вдалося зробити економіку США найпотужнішою у світі. Але те, що відбувається зараз, змушує мене повірити, що дух у США ще живий, і цей дух набагато сильніше пов'язаний з економікою Web3, ніж може здатися на перший погляд.

Це гостьовий пост Артема Афяна. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки Lightning стає сполучною ланкою, яка скріплює різні системи, побудовані на Біткоїні. Рой Шейнфельд 16 червня 2024
Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Аналіз різних типів фондів та установ, які володіють біткоїн-ETF. Сем Бейкер 16 червня 2024
У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє Створення систем на основі Біткоїна вимагає ретельного проєктування та роботи. Ці аспекти не повинні відходити на другий план щодо маркетингу та продажів. Віллем Шро 15 червня 2024