Відмова від банків: Біткоїн пропонує абсолютну фінансову свободу

Відмова від банків: Біткоїн пропонує абсолютну фінансову свободу

Абсолютний дефіцит – не єдина цінність Біткоїна. Надання користувачам можливості самостійно контролювати своє фінансове життя неоціненне.

Часто кажуть, що Біткоїн дозволяє кожному бути власним банком. Якщо вам щось відомо про ідеали Біткоїна і технології, що лежать в його основі, ви, ймовірно, чули про це раніше. Але чи знаєте ви, як саме це працює і чому Біткоїн – найкращий засіб збереження, ніж ваш банк?

Для повної картини важливо розуміти, як працюють банки та чим Біткоїн відрізняється від традиційної фінансової системи.

Недоліки банків

Перша проблема банків полягає в їхньому кастодіальному характері, а також у ризику повторної застави, властивому банківській справі часткового резервування. Якби банки були просто засобом зберігання готівки для своїх клієнтів, їхнє використання означало б лише ризик контрагента. Хоча це і не ідеально, однак це не обов'язково буде проблемою, якщо банки просто не використовуватимуть кошти клієнтів. Однак все відбувається інакше: банки позичають ваші кровно зароблені гроші, часто купуючи державні облігації, щоб отримати прибуток. Іноді банк може видати надто багато кредитів і не підтримувати достатню ліквідність для погашення, і, на жаль, із цим нічого не вдієш. Якщо банк йде на дно, зазвичай він забирає з собою й ваші кошти.

До того ж традиційний фінансовий світ ретельно контролюється. Простіше кажучи, традиційні фінансові установи повинні дотримуватись національних та місцевих правил, які накладають обмеження на те, як люди можуть використовувати власні кошти. Ця проблема загострюється у країнах із жорстким контролем руху капіталу. Якщо державне регулювання може швидко змінитися, ваші кошти в банку можуть опинитися під загрозою. Банки та традиційні фінансові установи, які існують під крилом правової та нормативної системи свого уряду, не мають іншого вибору, окрім як виконувати вимоги.

У будь-якій з цих ситуацій ви опиняєтеся у програші не зі своєї вини. Ваші кошти повністю залежать від добросовісності банку. Це величезний ризик. Банки зазнавали краху раніше і збанкрутують знову. На жаль, централізовані фінансові установи несуть подібні ризики.

Чому Біткоїн – це рішення

Щоб уникнути цієї невизначеності, необхідно зберігати капітал поза межами юрисдикції централізованих організацій. Єдиний спосіб – використовувати суто децентралізований засіб заощадження, тобто Біткоїн. Біткоїн обходить ці ризики за допомогою кількох особливостей, які не властиві централізованим фінансовим установам.

Біткоїн не має кордонів

На відміну від банків, Біткоїн не має меж. Ви можете отримати доступ до своїх коштів і використовувати їх у будь-якій країні, а також відправляти BTC будь-кому по всьому світу. Відправлення BTC сусідові обійдеться не дорожче, ніж надсилання коштів людині на іншому кінці світу. На відміну від банків комісія за обмін валюти не стягується. Крім того, користувачі можуть безперешкодно здійснювати транзакції між політичними юрисдикціями завдяки характеру Біткоїна, що не вимагає дозволів.

Однорангова передача коштів

Ключова різниця між традиційною фінансовою системою та Біткоїном полягає в тому, що в першій залучені треті сторони, які уможливлюють транзакції. Це означає, що третя сторона може схвалити чи відхилити певну транзакцію, перешкоджаючи вираженню людиною фінансової свободи. Своєю чергою однорангова мережа Біткоїна, яка не потребує дозволів, обходить посередників, дозволяючи людям самостійно здійснювати транзакції.

Володіння

Додатковою перевагою Біткоїна є можливість приватних осіб контролювати свої кошти за допомогою криптографії. Маючи доступ до закритого ключа Біткоїна, ви можете контролювати надходження коштів з публічних адрес, пов'язаних із цим закритим ключем.

Поки ніхто не має доступу до ваших особистих ключів, тільки ви можете контролювати свій Біткоїн. Хоча може бути непросто забезпечити конфіденційне та безпечне зберігання вашого закритого ключа (згенерованого на основі seed-фрази), ви можете безпечно використовувати цей закритий ключ для підпису та взаємодії з мережею Біткоїна. Тоді як зберігання коштів на банківському рахунку дозволяє банку видавати позику або інакше використовувати ваші кошти, це стає неможливим з некастодіальним біткоїн-гаманцем. Ось що таке справжнє володіння.

Важливо, як ви керуєте своїм біткоїном

Якщо ви хочете відмовитися від банківських операцій, важливо розуміти, чим схожі традиційні фінансові установи та централізовані зберігачі біткоїна.

Централізовані біржі – це підприємства, зареєстровані у певних країнах. Таким чином, вони повинні дотримуватися місцевих законів і правил, як і банки. Крім того, вони не дозволяють керувати власними приватними ключами. Компанія може отримати доступ до вашого біткоїна в будь-який час, так само як банк може отримати доступ до вашої фіатної валюти.

Будь-яка з цих централізованих установ покладається на добросовісність банків, з якими співпрацює. Усі вони пов'язані із ризиком контрагента. Якщо ви використовуєте криптоплатформу, що користується послугами банку, і банк зазнає краху, ваші кошти щезнуть разом із ним. Отже, якщо ви маєте намір відмовитися від банківських послуг, обов'язково врахуйте ці аспекти.

Можливі недоліки

Щоб відмовитися від банківських операцій та перейти на Біткоїн, потрібно використовувати самостійне зберігання, але зберігання – не єдина проблема. Зрозуміло, Біткоїн працює трохи інакше, ніж фіатні валюти, тому перехід виключно до використання Біткоїна також має свої нюанси.

Щоденні платежі

Придатність Біткоїна як засобу збереження вартості не має собі рівних, але все зовсім інакше, якщо йдеться про повсякденні платежі. Середній час блоку Біткоїна становить 10 хвилин – це означає, що проста оплата за чашку кави обмежена дизайном Біткоїна.

З усім тим, існують рішення для масштабування швидкості транзакцій Біткоїна і загальної пропускної спроможності. Наприклад, мережа Lightning, рішення другого рівня Біткоїна, забезпечує майже миттєвий та глобальний остаточний розрахунок транзакцій, мінімізуючи використання базового рівня Біткоїна. У той час як мережа Lightning обмежена деякими аспектами свого дизайну, наприклад, необхідністю використовувати сам Біткоїн для закриття та відкриття платіжних каналів, вона відкриває можливість значного масштабування використання Біткоїна як засобу обміну.

Однією з пропозицій щодо подолання конструктивних обмежень Lightning Network є використання Chaumian eCash, коли федеративні монетні двори можуть видавати користувачам сертифікати, що погашаються, так само як колись готівка була депозитним сертифікатом, який можна було обміняти на золото.

Під час впровадження електронних грошей мережа федеративних монетних дворів використовуватиме Lightning для розрахунків між собою, а роздрібні платежі здійснюватимуться з використанням самих електронних грошей. Це означає, що Lightning може стати більш комерційним рішенням для масштабування фінансових послуг Біткоїна і що роздрібні платежі здійснюватимуться за допомогою рішень, побудованих на основі Lightning.

Широке впровадження

Звичайно, без банківських операцій обійтися не вийде, якщо біткоїн не прийнятий як засіб обміну. Наразі установи, які приймають біткоїн, перебувають у меншості. Спочатку доведеться пошукати фізичні та інтернет-магазини, готові приймати криптовалюту.

Однак, хоча Біткоїн ще дуже молодий, його вже приймають великі бренди. Disney, Playstation, Microsoft, Starbucks, KFC, Burger King – список підприємств, дружніх до біткоїна, тільки збільшується.

Ваш шлях до відмови від банківських послуг

На закінчення слід зазначити, що відмова від банківських операцій потребує належної підготовки. Для початку вам знадобиться некастодіальний гаманець, наприклад, пристрій Ledger. Але на цьому перехід до справжнього «режиму без банків» не закінчується. Рекомендується проаналізувати платформи, які ви використовуєте, та те, як ви їх використовуєте. І, нарешті, необхідно вжити заходів, щоб зробити ваші повсякденні транзакції можливими.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024